23 Ocak 2018 Salı 18:22
 
  • 3,782 TL

  • 4,638 TL

  • 162,12 TL

  • 118.548

Öncekiler Sonrakiler

KARTEPE'DE ATLA TERAPİ MERKEZİ AÇILACAK

Kartepe'de Atla terapi merkezi açılacak
23 Ağustos 2017 Çarşamba 17:06

Uluslararası Katılımlı II. Ulusal Hippoterapi Kongresi başladı.

Kocaeli Üniversitesi ile Kartepe Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Uluslararası Katılımlı II. Ulusal Hippoterapi Kongresi” bugün  Kartepe Park Otel'de düzenlenen açılış töreni ile başladı.

 

Açılış törenine Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Selçuklu Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Ziya Yalçınkaya, Kartepe Atçılık MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdener Balıkçı, akademisyenler, bilim insanları, STK temsilcileri, Hippoterapi tedavisi gören çocuklar ve aileler katıldı.

 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törende, Üniversite- Yerel Yönetimler işbirliğinin güzel bir örneği olan Hippoterapi Kongresi'nin ikincisinin düzenlenmesinden mutluluk duyduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Hülagü, tarihimize baktığımızda at yetiştiriciliği ve biniciliğin önemli bir yeri olduğunu söyledi. Rektör  Prof. Dr. Hülagü, “Türklerin, atlar ile olan ilişkisi, onu ehlileştirmekteki mahirliği, kullanmadaki becerisi, yetiştirilmesinde göstermiş olduğu özen kendine has bir geleneğin yaratılmasına aracılık etmiştir. Tarihte böylesine büyük hizmetlerde bulunmuş, yoldaşlık etmiş bir canlı türü olan atlar, bugün bambaşka bir amaçla yine insanlığın hizmetindedir. Bugün bütün boyutları ile tartışmak üzere toplanmış olduğumuz atla terapi (hippoterapi) belki de bu hizmetlerden en önemlisidir. Hippoterapinin, bir taraftan hayvan sevgisi aşılayıp, bir taraftan da tedavi olmak gibi bir imkanın sunmasını, hakikaten doğanın insanoğluna bahşettiği büyük bir lütuf olarak görmeliyiz. Bu alanda yapılacak kongre ve benzeri bilimsel faaliyetlerin büyük katkı sunacağına inanıyor, katılımcılara ve kongrede emeği geçen herkese en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ise, “Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın özellikle sosyal projelerin en başında üniversitelere, yerel yönetimlere, hatta merkezi hükümete bir görev olarak verdiği atla terapinin ayağından bir tanesini Kocaelimizde ve Kartepemizde gerçekleştiriyoruz. Kocaeli Üniversitemizin, Rektörümüzün ve Okul Müdürümüzün bu noktada bizlerle birlikte çalışma gayretleri ve bizim konuya önem vermemizle birlikte amacı atla terapi olan çok özel bir kongrenin ikincisini yapıyoruz” ifadesinde bulundu. Kartepe ilçesi ile ilgili bilgiler veren ve Kartepe Belediyesi’nin projelerinden bahseden Üzülmez, kısa süre sonra Kartepe’de Atla Terapi Merkezi’nin açılacağını müjdeledi. Atla terapi (Hippoterapi) yönetimini, 2006 yılında üniversitemize uygulamaya başladıklarını ve bugün çok daha güçlü bir şekilde yoluna devam ettiğini aktaran Kartepe Atçılık MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdener Balıkçı, kongrenin gerçekleşmesinde destek veren başta Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez olmak üzere, katılımcılara teşekkür etti.

 

23-25 Ağustos tarihleri arasında yapılan kongrede ,”Hippoterapi Uygulamasında Görev Dağılımı ve Sorumluluklar”, ”Hippoterapi Uygulamasında Her Yönden Atın Değerlendirilmesi”, “Serebral Palsili Bireylerde Hippoterapi”, “Üniversitelerde Hippoterapi Eğitiminin Önemi ve Uygulaması”, “Otizm ve Otistik Bireylerde Hippoterapi”, “Terörizm ve Teröre Maruz Kalmış Bireylerde Hippoterapi”, “Hippoterapi Uygulanan Hastalar ile Değerlendirme” ve “Kocaeli Üniversitesi Kartepe Atçılık MYO Hippoterapi Uygulamaları” konu başlıklarında oturumlar yapıldı.
Bu haber 980 defa okundu

DİĞER HABERLER

Başkan Karaosmanoğlu, şehidimizin vasiyetine sahip çıkıyor

Başkan Karaosmanoğlu, şehidimizin vasiyetine sahip çıkıyor

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, Zeytin Dalı operasyonunda şehit olan Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan’ın vasiyetine sahip çıktı

Kendini doğal gaz borusuna astı!

Kendini doğal gaz borusuna astı!

.

Kartepe İlçe Örgütü’nden Sarıbay’a ziyaret

Kartepe İlçe Örgütü’nden Sarıbay’a ziyaret

CHP Kartepe İlçe Örgütü, İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay ve yönetimini ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini ilettiler.

Dolandırıcılara kanmayın

 Dolandırıcılara kanmayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri adını kullanarak yardım talebinde bulunanlara kanmayın.

Çevre ve Atık Yönetimi Toplantısı Gerçekleştirildi

Çevre ve Atık Yönetimi Toplantısı Gerçekleştirildi

.

KOTO'nun Kocaeli davetine Antep'ten yanıt

KOTO'nun Kocaeli davetine Antep'ten yanıt

KOTO’nun Gaziantep temasları çok yoğun bir iş programıyla sona erdi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET