23 Eylül 2017 Cumartesi 21:23
 
  • 3,495 TL

  • 4,178 TL

  • 146,14 TL

  • 104.123

Öncekiler Sonrakiler

KARTEPE'DE ATLA TERAPİ MERKEZİ AÇILACAK

Kartepe'de Atla terapi merkezi açılacak
23 Ağustos 2017 Çarşamba 17:06

Uluslararası Katılımlı II. Ulusal Hippoterapi Kongresi başladı.

Kocaeli Üniversitesi ile Kartepe Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Uluslararası Katılımlı II. Ulusal Hippoterapi Kongresi” bugün  Kartepe Park Otel'de düzenlenen açılış töreni ile başladı.

 

Açılış törenine Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Selçuklu Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Ziya Yalçınkaya, Kartepe Atçılık MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdener Balıkçı, akademisyenler, bilim insanları, STK temsilcileri, Hippoterapi tedavisi gören çocuklar ve aileler katıldı.

 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törende, Üniversite- Yerel Yönetimler işbirliğinin güzel bir örneği olan Hippoterapi Kongresi'nin ikincisinin düzenlenmesinden mutluluk duyduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Hülagü, tarihimize baktığımızda at yetiştiriciliği ve biniciliğin önemli bir yeri olduğunu söyledi. Rektör  Prof. Dr. Hülagü, “Türklerin, atlar ile olan ilişkisi, onu ehlileştirmekteki mahirliği, kullanmadaki becerisi, yetiştirilmesinde göstermiş olduğu özen kendine has bir geleneğin yaratılmasına aracılık etmiştir. Tarihte böylesine büyük hizmetlerde bulunmuş, yoldaşlık etmiş bir canlı türü olan atlar, bugün bambaşka bir amaçla yine insanlığın hizmetindedir. Bugün bütün boyutları ile tartışmak üzere toplanmış olduğumuz atla terapi (hippoterapi) belki de bu hizmetlerden en önemlisidir. Hippoterapinin, bir taraftan hayvan sevgisi aşılayıp, bir taraftan da tedavi olmak gibi bir imkanın sunmasını, hakikaten doğanın insanoğluna bahşettiği büyük bir lütuf olarak görmeliyiz. Bu alanda yapılacak kongre ve benzeri bilimsel faaliyetlerin büyük katkı sunacağına inanıyor, katılımcılara ve kongrede emeği geçen herkese en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ise, “Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın özellikle sosyal projelerin en başında üniversitelere, yerel yönetimlere, hatta merkezi hükümete bir görev olarak verdiği atla terapinin ayağından bir tanesini Kocaelimizde ve Kartepemizde gerçekleştiriyoruz. Kocaeli Üniversitemizin, Rektörümüzün ve Okul Müdürümüzün bu noktada bizlerle birlikte çalışma gayretleri ve bizim konuya önem vermemizle birlikte amacı atla terapi olan çok özel bir kongrenin ikincisini yapıyoruz” ifadesinde bulundu. Kartepe ilçesi ile ilgili bilgiler veren ve Kartepe Belediyesi’nin projelerinden bahseden Üzülmez, kısa süre sonra Kartepe’de Atla Terapi Merkezi’nin açılacağını müjdeledi. Atla terapi (Hippoterapi) yönetimini, 2006 yılında üniversitemize uygulamaya başladıklarını ve bugün çok daha güçlü bir şekilde yoluna devam ettiğini aktaran Kartepe Atçılık MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdener Balıkçı, kongrenin gerçekleşmesinde destek veren başta Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez olmak üzere, katılımcılara teşekkür etti.

 

23-25 Ağustos tarihleri arasında yapılan kongrede ,”Hippoterapi Uygulamasında Görev Dağılımı ve Sorumluluklar”, ”Hippoterapi Uygulamasında Her Yönden Atın Değerlendirilmesi”, “Serebral Palsili Bireylerde Hippoterapi”, “Üniversitelerde Hippoterapi Eğitiminin Önemi ve Uygulaması”, “Otizm ve Otistik Bireylerde Hippoterapi”, “Terörizm ve Teröre Maruz Kalmış Bireylerde Hippoterapi”, “Hippoterapi Uygulanan Hastalar ile Değerlendirme” ve “Kocaeli Üniversitesi Kartepe Atçılık MYO Hippoterapi Uygulamaları” konu başlıklarında oturumlar yapıldı.
Bu haber 882 defa okundu

DİĞER HABERLER

100 Milyon TL lik ihalenin tarihi açıklandı

100 Milyon TL lik  ihalenin  tarihi açıklandı

Kartepe’nin 50 yıllık hayali Teleferik Projesi hayata geçiyor.

İSU Kartepe Avluburun HES'i tamamladı

İSU Kartepe Avluburun HES'i tamamladı

İSU Genel Müdürlüğü, “sudan güç alan” stratejisi ile enerji yatırımlarını sürdürüyor.

Down Sendromlular için spor

Down Sendromlular için spor

Şimdiye kadar engellilere yönelik bir çok örnek projeyi hayata geçiren İzmit Belediyesi’nce Down sendromlulara özel spor yapma imkânı sağlanıyor.

Amaç FETÖCÜLERİ temizlemek!

Amaç FETÖCÜLERİ temizlemek!

.

KOÜ'den 'Mavi Balina'uyarısı geldi

KOÜ'den 'Mavi Balina'uyarısı geldi

Yüzlerce çocuğu ağına düşürüp intiharına sebep olan Mavi Balina oyunu hakkında KOÜ akademisyenlerinden açıklama “Mavi Balina buz dağının görünen kısmı”…

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ