21 Mart 2019 Perşembe 03:13
 
Öncekiler Sonrakiler

KARTEPE'DE FESTİVALE SON BİR GÜN

Kartepe'de festivale son bir gün
12 Temmuz 2018 Perşembe 16:11

Kartepe Belediyesi Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının maddi katkıları ile yapılan ve bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan ve 14-15 Temmuz tarihleri arasında Kartepe SEKA Kamp Alanı’nda yapılacak olan festivalin kusursuz geçmesi için hazırlıklarda sona gelindi.

Marmara Belediyeler Birliği tarafından Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri Kültür Sanat Kategorisinde ödüle layık görülen Kartepe Belediyesi Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali, bu yılda dopdolu festival programıyla kültürel mirasımızı yaşatacak.  Festival açılışı 14 Temmuz 2018 saat:16.00’da gerçekleştirilecek.

BİRBİRİNDEN ÖZEL EL SANATI, FESTİVALDE GÜN YÜZÜNE ÇIKARILACAK

Festivalde, el sanatları ustaları ve zanaatkârların katılacağı kültürümüzü tanıtan çadırlar kurulacak. Bu çadırlarda ebru, minyatür, hat, ahşap oyma, kırk yama, minyatür, seramik, güzel yazı yazma, Geleneksel Türk Okçuluğu, Geleneksel Türk Dövüş Sporu Matrak, Geleneksel Osmanlı Zekâ Oyunu Mangala, kâğıt işlemeciliği,  halk ozanları ve Hacivat Karagöz oyunları gibi birçok unutulmaya yüz tutmuş değer gün yüzüne çıkartılacak. Kurulacak olan ücretsiz çadırlarda ev hanımları ve zanaatkârlara ürettikleri ürünleri sergileme ve satış yapma olanakları sunulacak. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 30 el sanatkârı da açılan stantlarda sanatlarını icra edecek.

SAHNE GÖSTERİLERİ FESTİVALE RENK KATACAK

7’den 77’ye her kesime hitap eden Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali’ne yurt dışından ve içinden yüzlerce konuk katılacak. Geçmişten günümüze ulaşmış veya unutulmaya yüz tutmuş el sanatları, kültür varlıkları, şarkılar, danslar ve oyunlar izleyenlerin beğenisine sunulacak. Kurulacak olan sahnede Makedonya ve Sırbistan’dan gelecek olan misafirler kendi kültürlerini ve halk oyunlarını tanıtacak. Yöresel ve bölgesel sanatçıların sahne alacağı festivalde performanslar gün boyunca sürecek.

KÜLTÜREL MİRAS ÇOCUKLARA AKTARILACAK

Kültür mirasının çocuklara aktarılacağı festivalde, halat çekme, al satarım bal satarım, mendil kapmaca, sek sek, misket oyunu, ip atlama gibi birçok geleneksel eski oyunların hatırlatılması sağlanacak. Ayrıca festival alanında oluşturulacak olan alanda çocuk oyun grupları, palyaço ve değişik animasyon ve oyunlar ile çocukların eğlenceli ve unutulmaz anlar yaşamalarına imkân sağlanacak.

HANIM ELLER YARIŞIYOR…

Festival kapsamında her yıl düzenlenen “Hanım Eller Yarışıyor” adlı yemek yarışması bu yıl börek kategorisinde yarışma düzenleyecek. Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel lezzetlerin gün yüzüne çıkarılacağı yarışmada en lezzetli börekler ödüllendirilecek.

SAHNEDE YUSUF GÜNEY

Pop müziğin sevilen sesi ve Mehmetçiklerimize sayısız moral konseri vererek gönüllerde taht kuran Yusuf Güney, 14 Temmuz Cumartesi akşamı saat:19.00’da sahne alarak, şarkılarını Kartepeliler ve tüm konuklar için söyleyecek.

FESTİVAL ALANINA KOLAY ULAŞIM

Vatandaşların festival alanına kolayca ulaşabilmeleri için vatandaşlara ana arter güzergâhlarda İzmit ve Adapazarı yönünden kavşaklara yön tabelaları ile bilgilendirme de yapılacak. Kartepe ve İzmit merkezlerinden festival boyunca ring servisi konarak festival alanına gelmek isteyen misafirlerimize ulaşım imkânı da sağlanacak.
Bu haber 645 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ