18 Mart 2019 Pazartesi 23:31
 
Öncekiler Sonrakiler

KARTEPE KONGRE MERKEZİ OLUYOR

Kartepe Kongre Merkezi Oluyor
28 Mart 2018 Çarşamba 15:34

.

Birçok kongreye ve Kartepe Zirvesi’ne ev sahipliği yapan kent, şimdi de bilim dünyasına büyük katkılar sunacak birçok kongreye hazırlanıyor. Kongreler hakkında bilgi vermek için Maşukiye basın mensuplarıyla bir araya gelen Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ve Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi verdi. 

Çalışmalarımız meyvesini verdi
Konuyla ilgili bilgiler veren Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, “Kartepe’nin vizyonuna büyük katkı sağlayacak kongreleri hayata geçiriyoruz. Kartepe olarak; lojistik, turizm, sanayi olarak kentimize katkı sağlasak da asıl amacımız yeryüzünün cenneti gibi gözüken Kartepe’mizin güzelliklerini yerli yabancı herkese tanıtmak. 4 yıl içerisinde verdiğimiz emekler karşılık buluyor” ifadelerine yer verdi.
 
“Türkiye’ye örnek olmak istedik”
en önemli ortakları Kocaeli Üniversitesi’yle birlikte çalışmalarını gerçekleştirdiklerini söyleyen Üzülmez, “Amaçlarımızdan birisi de üniversiteyle yerel yönetimler iş birliğinde yapılan çalışmalarımızla Türkiye’ye örnek olmaktı. Birçok projemiz var ve bunlar büyük başarılar elde etti. Hem Kartepe’mizin tanıtımı hem de bilimsel alanda neler yapılabileceğini ortaya koyduk. Kartepe, yeni bir ilçe ve çok bakir bir bölgeydi. Bunun avantajlarını da dezavantajlarını da yaşadık. Ulusal ve uluslar arası çalışmalarımız ile Sayın Cumhurbaşkanımızın da takdirini aldık” dedi.

Akademisyen açısından şanslıyız
Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Sadettin Hülagü ise konuşmasında, “Kocaeli Üniversitesi birçok bileşeniyle oldukça devasa bir yapı. Ülkemizin sorunlarını üniversitemizin gelişiminden ayıramıyoruz. 15 Temmuz gibi çok ciddi bir süreç yaşadık. Ama her şeye rağmen bilim dünyasının çalışmaları devam ediyor. Sanayi kentiyiz fakat İstanbul’a çok yakınız. Olur olmaz ama oradaki üniversitelerle yarışıyoruz. Şanslıyız ki bine yakın akademik kadromuz ve 3 bine yakın da akademisyenimiz var” açıklamalarında bulundu.

“Yeni üniversitelere ağabeylik yaparız”
En önemli paydaşlarının yerel yönetimler olduğuna dikkat çeken Rektör Hülagü, “Yeni kurulmasına rağmen çok hızlı gelişme sağlayan Kartepe Belediyesi Başkanımız Hüseyin Üzülmez ve ekibine çok teşekkür ediyoruz. Hipoterapi yani atla tedavi çalışmalarımız çok önemli. Kartepe Zirvesi’ni gerçekleştirdik. Kocaeli Üniversite’miz kendi kimliğini oluşturmuş bir üniversitedir. Mevkiler, makamlar gelip geçicidir. Bayrak bizde olduğu sürece bilimden kopmadan, daha da ilerleyeceğiz. Yeni üniversiteler kurulacak olduğu zaman biz ağabeylik yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.

“Köklü bir eğitim kurumuyuz”
“3’üncü üniversiteye bakış açınız nedir?” sorusuna yanıt veren Hülagü, “Biz bölünmeye karşıyız. Onun dışında yapılacak her yeniliğe destek veririz. Ben buradan özel üniversite yapmak isteyenlere de söylüyorum gelin ve destek verelim. Bizim üniversitemiz ara eleman da yetiştiren bir üniversitedir. Üniversiteler içine kapandıkça değil, açıldıkça ileriye gider” dedi.
Bu haber 277 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ