22 Mayıs 2018 Salı 09:27
 
  • 4,584 TL

  • 5,401 TL

  • 189,93 TL

  • 102.258

Öncekiler Sonrakiler

KENT KONSEYLERİ DERİNCE’DE BULUŞTU

Kent Konseyleri Derince’de Buluştu
21 Mayıs 2016 Cumartesi 12:00

Kentimizde yer alan kent konseyleri arasındaki işbirliğini arttırmak amacıyla her ay farklı bir ilçede düzenlenen Kocaeli Kent Konseyleri 4’üncü İstişare Toplantısı, Derince Harikalar Sahili’nde gerçekleşti

Kocaeli Kent Konseyleri 4’üncü İstişare Toplantısı, Derince Harikalar Sahili’nde yer alan Say Marina RestaurantCafe'de gerçekleştirdi. Derince’nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Derince Kaymakamı Mesut Yıldırım, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk,Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm,  Derince Kent Konseyi Başkanı Hasan Malo ve kent konseylerinin 12 ilçedeki başkan ve temsilcileri katıldı. Derince Kent Konseyi Genel Sekreteri İsmail Hamzaoğlu’nun sunumu ile başlayan toplantıda ilk konuşmayı yapan Derince Kent Konseyi Başkanı Hasan Malo oldu. 

Toplumsal uzlaşı vurgusu
Toplantıyı Derince’nin cazibe merkezi olan Harikalar Sahili’nde düzenlemekten dolayı mutluluk duyduklarını ifade eden Malo, “Görevi devraldığımız 1 Şubat 2015 tarihi itibariyle Derincelilerinhemşerilik bilinciyle hareket etmesi ve sorunları ortak akıl ile çözme iradesi ile ilçede birçok etkinliğe imza attık. Bir kentte toplumsal uzlaşı olmadan, gelişme ve kalkınma olmaz bilinciyle çalıştık. İlçemiz çok kozmopolitik ve farklı kültürlerden oluşan bir yaşam alanı. Bize düşen bütün bu farklılıkları ortak bir maya ile yoğurmak” dedi. Malo, ayrıca Derince Limanı’nın özelleştirme sürecinin ilçeye ekonomik anlamda hareketlilik kazandıracağına vurgu yaparak, kentsel dönüşüm çalışmalarını da desteklediklerini söyledi.

Harikalar Sahili projesine övgü
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, konuşmasında, “Bugün toplantımızı icra ettiğimiz Harikalar Sahili projesini Derince’mize kazandıran Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’a ayrıca teşekkür ediyorum. Kent konseyleri, Türkiye’de belediyelerin bulunduğu bölgede öncülük etmesi gereken yasal kuruluşlar. Ülkemizde bugün 1397 belediye var. Normalde aynı sayıda Kent Konseyi’nin olması lazım ama resmi kurulu Kent Konseyi sayısı 250 civarında. Bu süreçte kat edilmesi gereken daha çok yol var. Bizler Kent Konseyleri olarak yaşadığımız kente değer katmak için çalışıyoruz” dedi.

Amacımız koordinasyonu sağlamak
Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk ise konuşmasında,“Güzel bir ortamda bizi ağırlayan Derince heyetine teşekkür ediyorum. Kent Konseyleri ile ilgili rakamlar ortada. Günümüzde sayıları 1300’ü geçen belediyeler var ama kent konseylerinin sayısı çok az. Kocaeli, bu noktada kent konseylerinin aktif olduğu ilk beş ilden biri. Bizler her gün çok sayıda cemiyete giderek, STK’Larımızın ve halkımızın yanında oluyoruz. Her gün farklı kesimlerle irtibat halindeyiz. Kent konseyleri, hem kurumlarımızı hem de belediyelerimizi temsil ediyor gözüküyor. Bizim amacımız STK’larla olan bağları sıcak tutarak, koordinasyonu sağlamak” dedi.

STK’larla sürekli iletişim içerisindeyiz
Kocaeli kent konseylerinin iştirakiyle gerçekleşentoplantıya ev sahipliği yapmaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getiren Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut ise konuşmasında “Böyle bir çalışmanın Derince’de olduğunu öğrenince sizleri Harikalar Sahili’nde ağırlamak istedik. Bizler belediye başkanları olarak kent konseyleri ve STK’larla sürekli iletişim içerisindeyiz. Aynı şekilde kent konseyleri de STK’larla ve kamu kuruluşları ile diyalog içinde olarak bizlere yardımcı oluyor. Bazen bizim göremediğimiz hususlar varsa tamamlayıcı rol oynuyorlar. Kocaeli Kent Konseyi öncülüğünde tüm ilçelerdeki kurumlarımıza çalışmalarında başarılar diliyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Sizlerin başarısı örnek olacaktır
Derince Kaymakamı Mesut Yıldırım da konuşmasında önemli mesajlar verdi. Kent Konseyleri’nin önemine vurgu yapan Yıldırım, “Günümüzde belediyelerle kent konseylerinin oransal durumuna bakarsak henüz toplum olarak bu olayın ehemmiyetini kavrayamadığımızıgörüyoruz. Bunda belediye başkanlarımızın görüş açılarının belirleyici olduğunu düşünüyorum. Kent konseyleri yük olan değil aslında belediyelerin üzerlerindeki yükü alan kurumlar. Sizlerin başarısı diğer kentlere de örnek olacaktır” dedi. Kocaeli Kent Konseyleri 4’ncü İstişare Toplantısı, protokol konuşmalarının ardından katılımcıların fikir ve projelerini tartışmalarıyla devam etti.Bu haber 1776 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET