23 Ocak 2018 Salı 13:16
 
  • 3,792 TL

  • 4,641 TL

  • 162,88 TL

  • 118.117

Öncekiler Sonrakiler

KIZILAY 'CHP'DEN DESTEK İSTEDİ'

Kızılay 'CHP'den destek istedi'
13 Haziran 2017 Salı 11:02

Sarıbay, “Her insan bu konuya duyarlı olmalı “

(TÜRKÖK) Türk Kızılayı Batı Karadeniz Kök Hücre Bağışçısı Kazanım Uzmanı Adem Budayoğlu ve ilimizde görev yapan gönüllü Güliz Yavuz CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay’ı ziyaret ettiler. Kök Hücre Bağışının öneminden bahsedilen ziyarette Budayoğlu, Sarıbay’a "Hayat kurtarmak bizim kanımızda var" ve "Damla damla hayat, bir iyilik yap" düşüncesi çerçevesinde bilgilendirme yaptı, nasıl ilik bağışçısı olunur, kimler bağışçı olabilir ve bağışçısının izleyeceği yollar konularında bilgiler verdi. Ziyarette İl Yöneticileri Bilgi Dehmen ve Adnan Tok da yer aldı.


OLUMLU GELİŞMELER YAŞANIYOR

Kök Hücre Bağışının öneminden bahsederek sözlerine başlayan Türk Kızılayı Batı Karadeniz Kök Hücre Bağışçısı Kazanım Uzmanı Adem Budayoğlu,”Dünden bugüne Türkiye’de yapılan Kök Hücre bağışı konusunda yapılan çalışmaları anlattı. Kök hücre nakli, önemli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir yöntem diyen Budayoğlu, “ Bu hastalıklar arasında kan kanserlerinden lenf bezi kanserlerine, immün yetmezlik durumlarından, kalıtsal metabolik hastalıklara kadar pek çok hastalık bulunuyor. Kök hücre bağışının bu tedaviler için kritik önemde olduğunu belirtti. TÜRKÖK projesi ile son dönemde yerli bağışçılar sayesinde olumlu gelişmeler yaşandığını vurgulayan Budayoğlu, “ Türkiye’de birçok kamu ve özel hastanede kök hücre naklinin yüksek başarı ile yapılabildiğini kaydetti.


DÜNYA’DA ÖRNEK GÖSTERİLEN ÜLKE HALİNE GELDİK

2016 yılında Türkiye’de 3800’ün üzerinde kök hücre nakli yapıldı diyen Budayoğlu, “ Dünyada örnek gösterilen bir ülke haline geldik. Kök hücre bağışı çok önemli. Herkesi bağış yapmaya çağırıyoruz. İnsanlara, “hayattayken hayat kurtarın” diyoruz. Bağış yapmak isteyenlerin Kızılay’ın bölge kan merkezlerine başvurması ve isteğini belirtmesinin yeterli olduğunu ifade eden Budayoğlu, “Türkiye’de Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK)’e başvurarak gönüllü verici olabilirsiniz. Sizden yalnızca 3 tüp kan alınacak ve bağışçı olup olamayacağınıza ilişkin sağlık testleriniz yapılıp tarafınıza bildirilecek. Böylece bağışçı listesine girmiş olacaksınız” dedi.


18-50 YAŞ ARASI SAĞLIKLI HERKES BAĞIŞÇI OLABİLİR

Bulaşıcı, ciddi bir hastalığı olmayan, 18-50 yaş arası sağlıklı herkes verici olabilir diyen Budayoğlu, “ Kan bankasına gidip kan verebilen herkes kök hücre vericisi de olabilir. Adaylar önce genel sağlık kontrolünden geçirilir. Durumu uygun olanlara HLA denilen doku grubu tayini ve bir takım kan testleri yapılır. Doku uyumu sağlanması durumunda bağışçıya ulaşılır ve bağışçı toplama işleminin gerçekleştirileceği merkeze davet edilir. Günümüzde etkinliği kanıtlanmış ve klinik kullanımda olan 3 kök hücre kaynağı var. Bunlar kemik iliği, periferik kan ve göbek kordon kanı. Güncel olarak periferik kök hücre daha sık kullanılmaktadır” dedi.


BİR HASTAYA UMUT OLMAK GÜZEL BİR DUYGU
Ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getiren CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, “Çok önemli bir görevde bulunuyorsunuz. Konunun öneminin çok büyük olduğunu, destek verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Her insanın bu konuya duyarlı olması gerekir. Sağlığı müsait olan herkes bu kampanyaya destek vermeli. Hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için kan ihtiyacı konusunda düzenli olarak kan bağışı yapmamız lazım. Şunu da unutmamak gerekir ki kan bağışı yapmak aynı zamanda kendi sağlığımız için de önemlidir. Bunun bir alışkanlık olmasını diliyorum. Kan bağışı yapmak ayrıca insani bir görevdir. Bir ünite kan ile, Kök Hücre bağışı ile bir hastaya umut olmak çok güzel bir duygudur” diyerek herkesi Kök Hücre Bağışına destek vermeye davet etti.Bu haber 941 defa okundu

DİĞER HABERLER

AK Parti İzmit’ten Baro Ziyareti

AK Parti İzmit’ten Baro Ziyareti

AK Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, Baro Başkanı Sertif Gökçe’ye nezaket ziyaretinde bulundu.

Büyük grev 2 Şubat'ta başlıyor

Büyük grev 2 Şubat'ta başlıyor

Çelik -İş 'MESS'e bağlı işyerlerinde 2 Şubat itibariyle greve çıkma kararı aldı.

İpek Halı İzmit'te yaşatılıyor

İpek Halı İzmit'te yaşatılıyor

İzmit Belediyesi tarafından açılan ipek halı kursu sayesinde ünü büyün dünyaya yayılmış olan Hereke İpek halıcığı yaşatılıyor.

50 metrelik telsiz kuleleri afetlerde haberleşmeyi sağlayacak

50 metrelik telsiz kuleleri afetlerde haberleşmeyi sağlayacak

Büyükşehir Belediyesi, deprem ve diğer afet durumlarında da kullanılacak Acil Durum Telsiz Ağını oluşturan 11 kulenin inşası tamamlandı.

İzmit belediyesi 12 Bin 500 bisiklet alacak

İzmit belediyesi 12 Bin 500 bisiklet alacak

İzmit Belediyesi’nde bisiklet alım ihalesi yapıldı. 12 bin 500 adet bisiklet alım ihalesine 3 firma katıldı.

Tramvay hattının ikinci etap çalışmaları başlıyor

Tramvay hattının ikinci etap çalışmaları başlıyor

Akçaray tramvay hattına ilave, “Sekapark Plajyolu arası 2. Etap Tramvay Hattı’nın yapımı başlıyor

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET