18 Kasım 2017 Cumartesi 11:32
 
  • 3,875 TL

  • 4,571 TL

  • 160,67 TL

  • 106.239

Öncekiler Sonrakiler

KIZILAY 'CHP'DEN DESTEK İSTEDİ'

Kızılay 'CHP'den destek istedi'
13 Haziran 2017 Salı 11:02

Sarıbay, “Her insan bu konuya duyarlı olmalı “

(TÜRKÖK) Türk Kızılayı Batı Karadeniz Kök Hücre Bağışçısı Kazanım Uzmanı Adem Budayoğlu ve ilimizde görev yapan gönüllü Güliz Yavuz CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay’ı ziyaret ettiler. Kök Hücre Bağışının öneminden bahsedilen ziyarette Budayoğlu, Sarıbay’a "Hayat kurtarmak bizim kanımızda var" ve "Damla damla hayat, bir iyilik yap" düşüncesi çerçevesinde bilgilendirme yaptı, nasıl ilik bağışçısı olunur, kimler bağışçı olabilir ve bağışçısının izleyeceği yollar konularında bilgiler verdi. Ziyarette İl Yöneticileri Bilgi Dehmen ve Adnan Tok da yer aldı.


OLUMLU GELİŞMELER YAŞANIYOR

Kök Hücre Bağışının öneminden bahsederek sözlerine başlayan Türk Kızılayı Batı Karadeniz Kök Hücre Bağışçısı Kazanım Uzmanı Adem Budayoğlu,”Dünden bugüne Türkiye’de yapılan Kök Hücre bağışı konusunda yapılan çalışmaları anlattı. Kök hücre nakli, önemli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir yöntem diyen Budayoğlu, “ Bu hastalıklar arasında kan kanserlerinden lenf bezi kanserlerine, immün yetmezlik durumlarından, kalıtsal metabolik hastalıklara kadar pek çok hastalık bulunuyor. Kök hücre bağışının bu tedaviler için kritik önemde olduğunu belirtti. TÜRKÖK projesi ile son dönemde yerli bağışçılar sayesinde olumlu gelişmeler yaşandığını vurgulayan Budayoğlu, “ Türkiye’de birçok kamu ve özel hastanede kök hücre naklinin yüksek başarı ile yapılabildiğini kaydetti.


DÜNYA’DA ÖRNEK GÖSTERİLEN ÜLKE HALİNE GELDİK

2016 yılında Türkiye’de 3800’ün üzerinde kök hücre nakli yapıldı diyen Budayoğlu, “ Dünyada örnek gösterilen bir ülke haline geldik. Kök hücre bağışı çok önemli. Herkesi bağış yapmaya çağırıyoruz. İnsanlara, “hayattayken hayat kurtarın” diyoruz. Bağış yapmak isteyenlerin Kızılay’ın bölge kan merkezlerine başvurması ve isteğini belirtmesinin yeterli olduğunu ifade eden Budayoğlu, “Türkiye’de Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK)’e başvurarak gönüllü verici olabilirsiniz. Sizden yalnızca 3 tüp kan alınacak ve bağışçı olup olamayacağınıza ilişkin sağlık testleriniz yapılıp tarafınıza bildirilecek. Böylece bağışçı listesine girmiş olacaksınız” dedi.


18-50 YAŞ ARASI SAĞLIKLI HERKES BAĞIŞÇI OLABİLİR

Bulaşıcı, ciddi bir hastalığı olmayan, 18-50 yaş arası sağlıklı herkes verici olabilir diyen Budayoğlu, “ Kan bankasına gidip kan verebilen herkes kök hücre vericisi de olabilir. Adaylar önce genel sağlık kontrolünden geçirilir. Durumu uygun olanlara HLA denilen doku grubu tayini ve bir takım kan testleri yapılır. Doku uyumu sağlanması durumunda bağışçıya ulaşılır ve bağışçı toplama işleminin gerçekleştirileceği merkeze davet edilir. Günümüzde etkinliği kanıtlanmış ve klinik kullanımda olan 3 kök hücre kaynağı var. Bunlar kemik iliği, periferik kan ve göbek kordon kanı. Güncel olarak periferik kök hücre daha sık kullanılmaktadır” dedi.


BİR HASTAYA UMUT OLMAK GÜZEL BİR DUYGU
Ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getiren CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, “Çok önemli bir görevde bulunuyorsunuz. Konunun öneminin çok büyük olduğunu, destek verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Her insanın bu konuya duyarlı olması gerekir. Sağlığı müsait olan herkes bu kampanyaya destek vermeli. Hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için kan ihtiyacı konusunda düzenli olarak kan bağışı yapmamız lazım. Şunu da unutmamak gerekir ki kan bağışı yapmak aynı zamanda kendi sağlığımız için de önemlidir. Bunun bir alışkanlık olmasını diliyorum. Kan bağışı yapmak ayrıca insani bir görevdir. Bir ünite kan ile, Kök Hücre bağışı ile bir hastaya umut olmak çok güzel bir duygudur” diyerek herkesi Kök Hücre Bağışına destek vermeye davet etti.Bu haber 900 defa okundu

DİĞER HABERLER

Kocaeli Barosu 79. yılını kutladı

Kocaeli Barosu 79. yılını kutladı

Nice yaşlara...

Sorumsuzluk cezasız kalmadı!

Sorumsuzluk cezasız kalmadı!

İzmit’te sorumsuzca hareket eden müttehit, İzmit Belediyesi tarafından cezalandırıldı.

İSU, 2018 de 315 Milyon lira yatırım hedefliyoruz

İSU, 2018 de 315 Milyon lira yatırım hedefliyoruz

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, 2017 yılı ikinci olağan genel kurulu Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığında İzmit Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Seka Deniz Düğün Salonu açılıyor

Seka Deniz Düğün Salonu açılıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Seka Sahil Deniz Düğün Salonu’nun açılışı iki sporcunun nikâh merasimi ile yapılacak.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET