21 Ocak 2019 Pazartesi 13:58
 
  • 5,352 TL

  • 6,089 TL

  • 220,55 TL

  • 98.447

Öncekiler Sonrakiler

KO-MEK’LE GÖNÜLDEN RENKLER

KO-MEK’le Gönülden Renkler
13 Nisan 2018 Cuma 11:41

Farklı renk ve kültürleri aynı çatı altında toplayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (KO-MEK), ilçe sergileri ile fark yaratmaya devam ediyor.

Her ilçede farklı renkleri konsept olarak belirleyen KO-MEK, Dilovası’nda pembe renginin birbirinden güzel tonları ile vatandaşların karşısına çıktı. Binbir güçlük ve zahmetle dokunan el işi oyalarının yanı sıra sabır ve emek isteyen bez bebekleri de serginin ilgi odağı oldu.


Vatandaşların beğenisine sunulan yüzlerce esere yoğun katılım olurken, serginin açılışına ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İbrahim Karaosmanoğlu, Dilovası Belediyesi Ali Toltar, Kültür ve Sosyal işler Dairesi Başkanı Raşit Fidan, Ak Parti Dilovası ilçe Başkanı Osman Akbulut, meclis üyeleri de katıldı.


Dilovası Kültür Merkezi’nde açılan sergi öncesinde, ‘Okul Evde Başlar’ semineri veren Sosyolog Yazar Yusuf Özkan Özburun, “Çocuğunuza insanlığın tohumunu atmak için eğitime önce evde başlayın. Çocuklarınız en çok evde yaşanan anne baba çekişmesinden etkilenir. Evde yaşanan sorunlarınızı eşleriniz ile tespit ederek çözüm yollarını birlikte arayın. İnsan gelişimi ömür boyunca devam eder, sizler çocuklarınıza örnek olmaz iseniz onlar da büyüyünce sorunlu bireyler olurlar” diyerek aileleri uyardı.


"Sosyalleşmek için KO-MEK’i seçtim"

Seminerin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açılışTA, kursiyerler adına konuşan Hatice Çelenk, “2 çocuk annesiyim ve açık öğretim ilahiyat fakültesi öğrencisiyim.  KO-MEK kurslarına gelerek hem eğitimdeki eksiklerimi tamamlıyorum, hem de sosyal olarak daha geniş bir çevreyle buluşuyorum” dedi.


Toltar’dan Dilovası’na müjde
Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar ise konuşmasında KO-MEK kurslarının artık bir marka olduğunu belirterek, KO-MEK kurslarının hayatın bir parçası olduğunu ve sosyalleşmenin yanı sıra birer psikoterapi merkezi özelliği olduğunu ifade etti.

Dilovası’na yapılan yatırımlardan bahseden Toltar, önümüzdeki günlerde yapılacak olan birçok yatırımın müjdesini verdi.


 “Herşeyin en iyisi için çalışıyoruz”
Açılışta son olarak konuşma yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Siz nasıl evinizin temizliğine dikkat ediyorsunuz, ben de bu kentin temizliğine o kadar dikkat ediyorum” dedi.
Dilovası ile birlikte Kocaeli’nin 4 bir köşesinde çeşmelerden arıtılmış suların aktığını belirten Karaosmanoğlu vatandaşlara seslenerek, “Suyunuzu musluktan rahatlıkla içebilirsiniz. Ben içmediğim suyu vatandaşıma içirmem, çayınızı, yemeğinizi musluk suyundan yapın, ama israf etmeyin. Biz bir ticari kuruluş değiliz, bazılarının söylediği gibi en pahalı suyu değil bu çevredeki en ucuz suyu bizler kullanıyoruz. İnşallah yatırımlar devam ederek her şeyin en iyisine sahip olacağız” diye ifade etti.

Konuşmaların ardından artık bir gelenek haline gelen KO-MEK Bohçası yakın zamanda evlenecek olan kursiyerimize Başkan Karaosmanoğlu tarafından hediye edildi.

Toplamda 9.615 kursiyer eğitim aldı
Dilovası ilçe sergisinin açılışını hep birlikte kurdele keserek yapan protokol üyeleri, daha sonra sergiyi gezerek ürünler hakkında bilgi aldı. Ürünleri tek tek inceleyen Başkan Karaosmanoğlu, takı tasarım kursiyerlerinin hazırladığı ürünleri oldukça beğendi.
Ardından bağlama kursiyeri öğrencileri ile birlikte türkü söyledi.
Dilovası’nda eğitim alan kursiyerler ile ilgili bilgiler veren Karaosmanoğlu, “KO-MEK’te bu yıl, 42 kurs merkezinde 213 farklı branşta 48.295 kursiyer ile eğitimler devam etmektedir. Şimdiye kadar; 519.048 kursiyer, 38 farklı meslek alanındaki 327 branşta eğitime katıldı. Dilovası ‘nda, 1 KO-MEK Kurs Merkezi bulunmaktadır. Sadece Dilovası KO-MEK Kurs Merkezleri’nde 2017- 2018 eğitim öğretim döneminde 14 usta öğretici, 690 kursiyer ile eğitim devam ediyor. Dilovası KO-MEK Kurs Merkezlerinde, toplamda 9.615 kursiyer eğitim almış olacaktır” dedi.

Bu haber 365 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ