bil anakolej
04 Temmuz 2020 Cumartesi 21:08

KOCAELİ'YE 30 MİLYON EK KAYNAK AKTARILDI

Kocaeli'ye  30 Milyon ek kaynak aktarıldı
15 Mart 2019 Cuma 16:22

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Tarafından İçişleri Bakanlığı üzerinden YİKOB'a aktarılan ek kaynağın ilimizdeki yatırımlarda kullanımı ile ilgili toplantı, Vali  Hüseyin Aksoy’un başkanlığında gerçekleştirildi.
Valilik Toplantı Salonunda basın mensupları ile bir araya gelen Vali Hüseyin Aksoy yaptığı açıklamalarında; “Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından İçişleri Bakanlığı üzerinden Valiliğimize 30 milyon TL ek kaynak aktarılmıştır. Bu ek kaynak ilin acil ihtiyaçlarında kullanılmak üzere Valiliğimizin takdirine bırakılmıştır. Bizlerde kurumlarımızın öncelikli ve acil işlerinin neler olduğu konusunda Müdürlüklerimizden bilgiler aldık ve onları değerlendirdik. Bu 30 milyon TL ile ilimizde belirli sektörlerde hizmetleri tamamlamak üzere çalışmalarımızı başlattık.

EĞİTİM HİZMETLERİNE 11 MİLYON 500 BİN TL AYIRDIK.

Önceliğimizi eğitim hizmetlerine verdik. Eğitim hizmetlerine 11 milyon 500 bin TL ayırdık. İkinci sırada 7.3 milyon TL ile sağlık hizmetleri yer alıyor. Güvenlik hizmetlerine 8 milyon 080 TL ayırdık. Genel İdare Hizmetlerine 2 milyon 35 bin TL ayırdık. Sosyal Hizmetler ve AFAD’a 1 milyon TL ayırmak suretiyle planlamalarımızı yaptık. Bu kaynak Ocak ayı içerisinde geldi. Bunun ön hazırlıklarını yaptık ve hatta bir kısım işlere de başladık. Eğitim hizmetlerinde il merkezinde mevcut olan Rehberlik Araştırma Merkezimiz tarihi mekanda ve eğimli bir noktada bulunuyor. Buraya engelli insanlarımızın çıkışında bazı sorunlar yaşanıyordu. Buranın taşınması konusunda yoğun bir talep vardı. Bunun ulaşımının daha uygun koşullarda olabileceği bir alana yapılması konusunda bir karar verdik. Bununla ilgili ihale hazırlıklarına başladık. Bir ilkokul ve anaokulu yapımı, acil durumda olan 11 okulun onarımlarıyla ilgili işlemleri başlattık. 64 okulda da asansör onarımı ile ilgili işleri planlamaya aldık. Rehberlik Araştırma Merkezimiz Yahya Kaptan Anadolu Lisesinin bulunduğu bir bölüme yapılacak. Bu bir taslak projedir ve üzerinde çalışmalar yapılacak.

Kartepe Uzuntarla bölgesinde bir okulumuzun depremsellik açısından sıkıntı yaratması nedeniyle yıkılması gerekiyordu.  Biz bu okulumuzu aynı alanda bulunan diğer binaya aldık ve ikili eğitime geçtik. Acil olarak bu okulumun yapılması ile ilgili kısmı da programa almak suretiyle burada bir okul planlaması gerçekleştiriyoruz. Kandıra ilçemizde hizmet vermekte olan Mehmet Akif Ersoy İlkokulu sahası üzerinde bir derslikli anaokulu ve yemekhane yapımı ile ilgili bir çalışma başlattık. Bazı okullarımızın acil onarıma ihtiyaçları vardı. Bu onarımlarımızı da gündemimize aldık. Toplam 12 tane okulumuzun onarımlarını gerçekleştiriyoruz. Bunlar İzmit Hızır Reis İlkokulunun genel tadilat işleri, İzmit 50. Yıl Cumhuriyet İlkokulunun genel tadilatı, Kartepe Muzaffer İnce Kara Ortaokulu, Kartepe Ali Fuat Başkil Sosyal Bilimler Lisesi, Kartepe Köseköy İstasyon İlkokulu, Darıca İmam Hatip Ortaokulu, Gebze Muallimköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ek Binasının çatılarında sorun vardı. Bu onarımı da programımıza aldık. Yeni yapılan Nuh Çimento kampüsüne taşınan Yavuz Mesleki Teknik Anadolu Lisesinin binasını da onaracağız ve buraya da 50. Yıl ilkokulunu taşıyacağız. Gebze’de Fetöden hazineye geçmiş olan bir bina var. Bu binanın da tadilatını yapmak suretiyle okul haline getireceğiz. Bununla ilgilide belirli bir ödenek ayırdık. Gölcük Fen Lisesi pansiyonunun genel onarımını yapacağız. Yine bir okulumuzun ihata duvarının yapılması ile ilgili çalışmayı yapacağız. Toplamda 64 okul binamızda asansör onarımıyla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Yerel seçimler öncesinde engelli insanlarımızın rahat oy kullanabilmelerine fırsat yaratmak ve erişilebilirlik anlamında herhangi bir sorun yaşanmaması adına bu asansör onarımlarını da öncelikli olarak gündemimize aldık.

GEBZE’DE FATİH DEVLET HASTANESİ İÇERİSİNDE BİR ÇOCUK İZLEM MERKEZİ YAPMA HEDEFİMİZ VAR.

Sağlık Hizmetlerinde 1 çocuk izlem merkezi, 1 aile sağlığı merkezi, 8 ilçeye 112 Acil Sağlık Hizmetleri, Derince Eğitim Araştırma Hastanesinin arızalı olan 5 asansörünün onarımını gündemimize aldık. Gebze’de Fatih Devlet hastanesi içerisinde bir çocuk İzlem Merkezi yapma hedefimiz var. Kartepe’deki  Aile Sağlığı Merkezimizin yıkılması gerekiyor çünkü depremsellik anlamında binada hasarlar oluşmuştu. Bunu yıkıyoruz ve yeni bir Aile Sağlığı Merkezi planlıyoruz. 112 hizmetleri hepinizin bildiği gibi 24 saat kesintisiz şekilde hizmet veriliyor. Şehrin belirli noktalarında 112 istasyonlarımız bulunmaktadır. Bu 112 istasyonlarımızın şartlarının daha iyi bir konuma taşınması ve bazı yerlere yeni 112 Acil Sağlık Hizmeti istasyonlarının yapılması ile ilgili toplamda 8 ilçemizde ihtiyaç olan İl Sağlık Müdürlüğümüzün geliştirdiği projeye bağlı olarak istasyonlarımızın yapımını planladık. Bunlar Kartepe Acil Sağlık Hizmetleri, Gölcük 2 nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu, Başiskele Acil Sağlık Hizmetleri istasyonu, İzmit 4 nolu Acil Sağlık Hizmetleri istasyonu, Kandıra 1 nolu Acil Sağlık Hizmetleri istasyonu, Derince 4 nolu Acil Sağlık Hizmetleri istasyonu, Gebze 2 nolu Acil Sağlık Hizmetleri istasyonu ve Darıca Acil Sağlık Hizmetleri istasyonudur. Bu yapacağımız istasyonlarımızdan 5 tanesi mevcut şartları ve çalışma ortamı iyi olmadığı için yenilenecek olan istasyonlardır. 3 tane yeni yapılacak istasyonu da açmış olacağız. İlimizde 44 tane olan Acil Sağlık Hizmetleri istasyonumuzun sayısını bunları tamamladıktan sonra 47’ye çıkarmış olacağız.

MUHTARLARIMIZIN TALEPLERİNİ KARŞILAMAK ÜZERE JANDARMA SORUMLULUK BÖLGESİNDE ÖNCELİK ARZ EDEN 80 AYRI MAHALLEDE 320 KAMERA YAPILMASI ÖNGÖRÜLÜYOR.

Köy muhtarlarıyla yapmış olduğumuz toplantılarda bizlerden muhtarlarımız güvenlik kamerası taleplerinde bulunuyordu. Güvenlik hizmetleri kapsamında muhtarlarımızın bu taleplerini de karşılamak üzere Jandarma sorumluluk bölgesinde yaptığı çalışmalarda öncelik arz eden 80 ayrı mahallede 320 kamera yapılması öngörülüyor. Plaka tanıma sistemi de belirli noktalara kurulmak suretiyle 24 noktada plaka tanıma sistemi kurulmuş olacak. Özellikle İl Jandarma Komutanlığı ve Kandıra Cezaevinin girişine ihtiyaç olan 2 adet x-ray cihazı ve 19 adet ilçe karakollarına da ihtiyaç duyulan detektör kapı alımı da planlandı.

Genel İdare Hizmetlerinde bildiğiniz gibi Başiskele Kaymakamlığımızın binası yeni yapıldı. Ancak çevre düzenlemesi, güvenlik kulübesi, bina engelli yürüme bandı, toplantı salonu yapımı, Körfez Kaymakamlığının onarımı, Derince, Kartepe, Darıca Kaymakamlıklarının onarımı, Gebze Kaymakamlığı Nüfus İdaresine bir arşiv binasının yapımı, Kandıra ve Gölcük Kaymakamlıklarında da benzer ihtiyaçların giderilmesi planlamamıza dahil edildi. Sosyal Hizmetlerde önemli bir ihtiyacımız olan çocuk ilk kabul merkezimizin yapılması programımıza alındı. AFAD İl Müdürlüğümüzün bulunduğu binanın zemin katında su birikmesi yaşanabiliyordu. Bu binaya drenaj yapılması da programımıza alındı.

Bunlar halkımızın ihtiyaç duyduğu, doğrudan halkımıza hizmet verebilecek alanlardır. Temel amacımız en kısa zamanda bunları tamamlayarak Kocaeli halkının hizmetine sunmaktır. Kaynağın ilimize aktarılması hususunda talimat veren Sayın Cumhurbaşkanımıza, İçişleri Bakanımıza, Hazine ve Maliye Bakanımıza ve katkı veren herkese teşekkür ediyoruz.” diyen Vali Aksoy konuşmalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bu haber 655 defa okundu

DİĞER HABERLER

800C ve 800K ilk seferini gerçekleştirdi

800C ve 800K ilk seferini gerçekleştirdi

mavi bayraklı sahillere düzenlenen otobüs seferleri başladı

Okul zili 31 Ağustos'ta çalacak

Okul zili 31 Ağustos'ta çalacak

Okullar 31 Ağustos'ta açılacak

Çevre Mühendisleri Odası'ndan Hendek'te ki patlama ile ilgili açıklama

Çevre Mühendisleri Odası'ndan Hendek'te ki patlama ile ilgili açıklama

Gözlerde tahriş, nefes almada zorluk, boğulma hissi,,....

Kocaeli Popüler Müzik Topluluğu ile yaz konserleri başlıyor

Kocaeli Popüler Müzik Topluluğu ile yaz konserleri başlıyor

ilk konser 05 Temmuz Pazar günü saat 19.00’da Seka Park’ta gerçekleşecek

Sakarya havai fişek fabrikasında patlama

Sakarya  havai fişek fabrikasında patlama

ilk bilgilere göre 4 kişi öldü, 97 kişi de yaralandı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ