24 Nisan 2019 Çarşamba 21:53
 
Öncekiler Sonrakiler

KOCAELİ BAROSU'NDAN ANLAMLI KUTLAMA

Kocaeli Barosu'ndan anlamlı kutlama
23 Nisan 2018 Pazartesi 15:00

.

Kocaeli Barosu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeni ile yazılıbir kutlama mesajı yayınladı.


İŞTE OMESAJ


Bugün, egemenliğin kayıtsız ve şartsız millete ait olduğu ilan edilen, Milli Mücadele dönemindeki en önemli demokratikleşme hareketlerinden olan TBBM’nin açılışının 98. Yıldönümü.


98 yıl önce bugün, zorlu bir mücadele dönemi içerisinde, yasama ve yürütme yetkilerinin ancak halkın seçtiği temsilciler aracılığı ile kullanılabileceğine ilişkin demokratik bir adım atılmıştır. Böylesine önemli, halkın yönetimde söz sahibi olduğu günün çocuklara armağan edilmesi elbette çok önemlidir.

Bizler bu kıymetli günün her yıldönümünde, çocuklara gerek ulusal gerek uluslararası metinler ile tanınan hakların yalnızca yazılı belgeler olarak var olmasından öte; bu metinlerin işlevini, uygulanabilirliğini, çocuğu koruma altına alma ya da topluma kazandırma sürecine hizmet edip etmediğini, çocuğun üstün yararını sağlayıp sağlamadığını araştırarak, çocukların katılım, gelişim, dinlenilme, oyun hakkı dahil olmak üzere hak ihlallerinin en aza indirgenmesi için izlenecek yöntemler ile ilgili katkı sağlamak zorundayız.

Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi: ”Çocuklar, geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek, hepimizin insanlık görevidir.”

Bizler de egemenliğin gerçek sahiplerine verildiği böyle anlamlı bir günün yıl dönümünde, etkin mücadeleler sonrası elde edilen her hakkı, ileriye götürebilecek olanların yalnızca bugünün ve geleceğin çocukları olduğunun farkında, tam donanımlı, bilimin ışığında ilerleyen bir nesil var etmek için her türlü çabayı göstermeliyiz.

Bugünümüz ve geçmişteki aksamalardan sıyrılarak, çocukları korumayı hedef edinen çocuk adalet mekanizmasının tam işlerlik kazandığı, çocuk istismarlarının son bulduğu, çocukların duygusal, fiziksel, ekonomik şiddete maruz kalmadığı, eğitimde, sağlıkta ve gelişme konusunda ayrımcılığa maruz kalmadan, tek bir çocuğumuz için endişe duymayacağımız yarınları yaşamak dileğiyle, ulusal egemenlik ve çocuk bayramımızı kutlarız.

 KOCAELİ BAROSU
Bu haber 5866 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ