21 Ekim 2018 Pazar 20:52
 
  • 5,644 TL

  • 6,498 TL

  • 222,20 TL

  • 96.455

Öncekiler Sonrakiler

KOCAELİ BAROSU 79 YAŞINDA

Kocaeli Barosu 79 yaşında
17 Kasım 2017 Cuma 11:45

Kocaeli Barosu kuruluşunun 79.ncu yıldönümü nedeniyle Kültür tepesinde bulunanAtatürk anıtına çelenk bıraktı.

Kocaeli Baro Başkanı Sertif Gökçe önderliğinde sabah 09: 30’da Kültür Tepesi Atatürk Anıtı’nda bir araya gelen üyeler, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından anıta çelenk taktimin de bulundu.

Kocaeli Barosu Başkanı Avukat Sertif Gökçe’nin günün anlam ve önemini taşıyan metni okumasını dinledi. Gerçekleşen törenin sonrasında ise baroya kayıtlı avukatlar, bugün Ramada Plaza Otel'de düzenlenecek kokteyle katılarak 79nci kuruluş yıldönümünü kutlayacak.

 

Saygıdeğer önceki dönem Baro Başkanlarım,

Değerli meslektaşlarım,
Basın yayın kuruluşlarının değerli temsilcileri,
Kocaeli Barosu’nun kuruluşunun 79. Yıldönümünü kutladığımız bugün de;

hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Kuruluşundan bu güne kadar baromuza hizmet eden baro başkanlarımıza,  yönetim  kurulu,disiplin  kurulu  ve  denetleme  kurulu  başkan  ve  üyelerine  şükranlarımı  sunuyor,  ebediyete  intikal  eden meslektaşlarımıza  Allah’tan rahmet diliyorum.


Sevgili Meslektaşlarım,
Kamu görevi yapan biz avukatlara yönelik sözlü, fiili ve hatta silahlı saldırılar, maalesef kaygı  verici  boyutlara  ulaşmıştır.  Son  olarak;  10  Ekim  2017  günü,  ofisinde  mesleki faaliyetini  sürdürürken,meslektaşımız  Av.  Mehmet  Samim  GEREDELİ  haince katledilmiştir. Bu hain saldırıyı bir kez daha en ağır şekilde lanetliyoruz.Uyuşmazlıkların tarafı olmayan avukatların, hedef gösterilmesi, sözlü, fiili ve hatta silahlı üsaldırılara uğraması asla kabul edilemez. Can güvenliğinin olmadığı, her şeyden önce; yaşam hakkının ihlal edildiği bir ortamda, hak arama hürriyetinin teminatı olan savunma
hakkının kullanılabilmesi asla mümkün değildir.
Meslektaşlarımızın görevleri başında uğradığı hain saldırılar, savunma kurumu yanında esasen tüm yargıyı hedef almaktadır. Savunma, alçakça saldırılara asla boyun eğmez, susmaz ve susturulamaz.
Yargı bağımsızlığının en önemli unsurlarından birisi, bağımsız savunmadır.  Savunma  hakkının  kısıtlandığı  ve  baskı  altına  alın
dığı  bir  yargının, bağımsız  olduğundan  söz  edilemez.   Rejimi   ne   olursa   olsun, bütün  devletlerde uyuşmazlıkları çözmek üzere kurulmuş mahkemeler vardır. Ancak; sadece demokratik hukuk  devletlerinde,  etkin  ve  yargının  kurucu  unsuru  niteliğini  taşıyan  bağımsız savunmadan söz edilebilir. Etkin ve bağımsız savunmanın olmadığı rejimlerde, tarafsız ve bağımsız mahkemelerden de bahsetmek mümkün değildir.
Bu bağlamda, savunma görevini üstlenen meslektaşlarımızın yargılamaya konu suç ve şüphelilerle özdeşleştirilmeden, savunma görevini özgürce yapmaları, her türlü tehdit, baskı  ve  saldırılardan  korunması,  gerçek  anlamda  adaletin  ortaya  çıkması  için vazgeçilmez bir gerekliliktir. Bu nedenle; soruşturma ve kovuşturmalarda avukatları zayıf düşürecek, savunma görevinde endişeye sevk edecek ve savunma görevinin gereği gibi yerine  getirilmesine  engel  olacak  hukuka  aykırı  uygulamalardan  kaçınılması gerekmektedir.

Sevgili meslektaşlarım,
Yurttaşlar adalete erişmeyi ve hak arama özgürlüğünü avukat eliyle sağlamaktadırlar. Bu sebepledir  ki;  avukatlık  mesleğini  yüceltmenin  insan  hak  ve  özgürlükleri  eşiğini  de yükseltmek anlamına geldiği hepimizin ortak kabulüdür.
Hukuki ve mesleki sorunların çözümünde meslek ilkelerinden taviz vermeyen, devamlı mesleğin ve meslektaşın yanında
yer alan, toplumda saygınlığı benimsenmiş, kimden gelirse gelsin her türlü saldırı, haksızlık ve adaletsizlik karşısında susmayan bir meslek
için, birlikte çalışmaya ve gayret sarfetmeye her  zamankinden daha çok ihtiyacımız bulunmaktadır.

Avukatlara  yapılan  saldırılara  karşı  dik  durmak  hepimizin ortak görevidir.  Özgürlük, adalet,  hukuk,  demokrasi,  barış  herkes  için  önemlidir.  Ancak;  biz  avukatlar  için bu kavramlar çok  daha  değerli  ve  önemlidir.  Biz  avukatlar  ve  meslek  örgütümüz  olan barolar,  bu  kavramların  değerini  ve  sorumluluğunu  bilerek,  hukukun  üstünlüğü  ve demokrasi mücadelemizi azimle ve kararlılıkla sürdürmeliyiz.


Sevgili meslektaşlarım;
Temel  hak  ve  özgürlüklerin  korunması  ve  güvence  altına  alınmasını  öngören  hukuk  devletinin,  en  önemli  kurumlarından  birisi  de"adil  yargılanma  hakkı"  dır.  Bu  hakkın uygulanması,  korunması,  geliştirilmesi  ve  güçlendirilmesi,  bağımsız  mahkemelerin, tarafsız ve donanımlı yargıçların, insan haklarına saygılı, sanığın aleyhine olduğu kadar, lehine   olan   delilleri  de  toplamak  suretiyle  gerçeğin  ortaya  çıkmasına,  adaletin
gerçekleşmesine  katkı  yapacak  bilgili,  cesur ve  sorumlu  savcıların  ve  yine; aynı niteliklere sahip ve aynı  zamanda bağımsız avukatların  varlığına bağlıdır. Bu amaca ulaşmak, ancak ve ancak bağımsız ve tarafsız yargının etkin hale getirilmesiyle mümkün olabilir.
Demokratik  hukuk  devletinde,  bireyin  ve  toplumun  en  temel  güvencesi bağımsız  ve tarafsız  yargıdır.  Türkiye’de  Cumhuriyet  tarihi  boyunca  yargının  bağımsızlığı  ve tarafsızlığı  hep  sorun  olmuştur.  Geride  bıraktığımız  yıl,  yargının  bağımsızlığı  ve tarafsızlığının  güçlenmesi  bir  yana,  Hakim  ve  Cumhuriyet  Savcılarının  bağımsızlığı konusundaki sorunlu uygulamaların daha da arttığı bir yıl olmuştur. Toplumun yargıya ve
adalete karşı zaten çok düşük olan güveni, iyice azalmıştır.
Yargı görevi yapan ve adaleti yerine getirmekle görevli mahkemelerin, yani yargının, her türlü  otoriteden,  her  türlü  güç  odağından  bağımsız  olmadığı,  tam  bir  bağımsızlık  ve tarafsızlık  içinde  görevini  yapamadığı  bir düzende,  ne  bireyin  güvenliği  ve özgürlüğünden ne de toplumsal barıştan söz edilemez.
Yargı, diğer erklerden bağımsız olması gerektiği gibi, ayrıca; her türlü ideolojik, politik düşünce ve inançsal eğilimlerden de bağımsız olmalıdır.
Sözü daha fazla uzatmadan, Kocaeli Barosu olarak, hukuk devleti, yargı bağımsızlığı, hak arama hürriyetinin teminatı olan savunma hakkının etkin bir şekilde kullanılması, insan hakları ve demokrasinin gelişmesi için şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da çalışmaları mızı artarak devam ettireceğimizi meslektaşlarımızın ve tüm kamuoyunun  bilgisine önemle arz ediyor, yargının daha bağımsız olduğu, savunma hakkının önündeki

engellerin ve her türlü baskının ortadan kalktığı nice kuruluş yıldönümlerinde yeniden bir arada o lmayı temenni ediyoruz.


Bu haber 553 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET