17 Ağustos 2018 Cuma 06:25
 
  • 5,840 TL

  • 6,693 TL

  • 214,19 TL

  • 87.143

Öncekiler Sonrakiler

KOCAELİ BAROSU:'TÜRKİYE' İFADESİ ORTAK PAYDADIR

Kocaeli Barosu:'Türkiye' ifadesi ortak paydadır
07 Şubat 2018 Çarşamba 13:27

Kocaeli Baro Başkanı Av.Sertif Gökçe, Türkiye Barolar Birliği'nin adındaki 'Türkiye' ifadesi, vatandaşın sesi olan savunma makamının ortak paydasıdır. açıklamasında bulundu.

Gökçe, yazlı olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;
 
"06.02.2018 tarihli parti grup toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir soru üzerine: "Bir defa onun (Türk Tabipler Birliği) başındaki 'Türk' ifadesi zaten Bakanlar Kurulu kararıdır. Bir defa onun oradan hemen çıkarılması lazım. Sadece Tabipler Birliği değil, Tükiye Barolar Birliği ile ilgili de aynı şey.", demiştir.
 
7 Temmuz 1969 tarihinde yürürlüğ e giren 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 109. maddesi uyarınca; hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, demokratik ilkelere göre çalışmalarını yürüten baroların katılımı ile oluşan, kamu kurumu niteliğinde, tüzel kişiliği haiz çatı örgütü olan Türkiye Barolar Birliği’nin adının önünde yer alan “Türkiye” ifadesi, yargının üç sac ayağından biri olan ve yargılamada bağımsız savunma makamını temsil eden Türkiye'deki tüm avukatların kayıtlı olduğu 79 il barosunun, yani tüm Türkiye'nin ortak paydasıdır.
 
Türkiye Barolar Birliği; demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün tavizsiz savunucusu ve daima devletin kurumsal yapısının yanında olarak, yaşadığımız zor süreçlerde milli bir duruş sergilemiştir: Kimsenin sesi çıkmazken, FETÖ'nün yargıyı ele geçirmeye çalıştığını dile getiren, Kumpas davaları ile, yargıdaki yapılanma aracılığıyla, ordumuzun yıpratılmak istendiği konusunda kamuoyunu ve iktidarı uyaran, davalardaki hukuka aykırı uygulamaları tek tek ortaya koyan Türkiye Barolar Birliği, istikrarlı duruşu ile, vatandaşımızın gönlünde müstesna bir yer edinmiştir.
 
Milli birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde, Hukukun üstünlüğü endeksinde dünyada 113 ülke arasında 101. sırada yer aldığımız, yargıya olan güvenin sorgulandığı esnada, savunmayı temsil eden avukatların bağlı olduğu Baroların ve çatı örgütümüz olan Türkiye Barolar Birliğini itibarsızlaştırmaya çalışmak hiçkimseye fayda sağlamayacaktır.
 
 
Demokrasinin, insan haklarının, ifade özgürlüğünün, hukukun üstünlüğünün ve adaletin yılmaz savunucuları olan avukatların ve baroların bu uğurda mücadeleden asla vazgeçmeceğini bir defa daha kamuoyuna saygı ile bildiririz."
 
Bu haber 1169 defa okundu

DİĞER HABERLER

Gölcük'te deprem şehitleri anıldı

Gölcük'te deprem şehitleri anıldı

KOCAELİ’nin Gölcük ilçesinde, 17 Ağustos 1999 depreminde yaşamlarını yitirenler anıldı.

Oğlu evden kovunca kendini denize attı

Oğlu evden kovunca kendini denize attı

.

En uzun gece 17 Ağustos

En uzun gece 17 Ağustos

Sesimiduyan var mı?

AK Partili tüm belediyelerde ABD ürünlerine boykot

AK Partili tüm belediyelerde ABD ürünlerine boykot

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, AK Parti'li 883 Belediye ve 39 il genel meclisi başkanlığına gönderdiği bir tebligat ile israf ve ABD ürünlerine karşı uyardı.

Başkan Bulut, TOBB Marmara Bölge Toplantısı’nda

Başkan Bulut, TOBB Marmara Bölge Toplantısı’nda

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında düzenlenen Marmara Bölge Toplantısı’nda Kocaeli iş dünyasını temsil etti

Başkan Üzülmez’den 17 Ağustos mesajı

Başkan Üzülmez’den 17 Ağustos mesajı

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, 17 Ağustos 1999 büyük Marmara depreminin 19’ncu yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ