22 Nisan 2018 Pazar 23:23
 
  • 4,076 TL

  • 5,009 TL

  • 175,11 TL

  • 110.932

Öncekiler Sonrakiler

KOCAELİ SAĞLIK-SEN’DEN ANNELERE ANLAMLI MESAJ

Kocaeli Sağlık-Sen’den Annelere anlamlı mesaj
08 Mayıs 2016 Pazar 12:01

Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Kerem Özgüler, yayınladığı mesajla tüm annelerin “Anneler Gününü” kutladı

Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Kerem Özgüler, 8 Mayıs Anneler Günü nedeni ile karşılıksız sevginin kaynağı annelerin gününü kutlayan bir mesaj yayınladı. Şube başkanı Özgüler mesajında “Çalışan, üreten, okuyan, anlayan, uzlaşan, uzlaştıran elinin-dilinin ulaştığı her yere çözüm, çare, umut götüren annelerimizin ve bir daha asla hissedemeyecekleri o emsalsiz ana kokusunu, dokunuşunu, karşılıksız güven duygusunu 'çölde Hacer' misali arayan öksüzlerin annelerinin de -duydukları yerden- anneler günü kutlu olsun.” ifadelerini kullandı.

SEVGİ CÜMLELERİ KURALIM

Karşılıksız sevginin kaynağı annelerimiz kutsiyetini, Peygamberimizin, 'Cennet anaların ayakları altındadır' sözüyle elde ettiğini kaydeden Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Kerem Özgüler ” Senenin bir gününü, hayatımızda önem verdiğimiz varlıklara ve değerlere ayırmak sevgi ve saygımızın göstergesi olamayacağı gibi, bu günleri görmezden gelmek de mümkün değildir. Her daim sevgimizi dile getirdiğimiz, hayır dualarını aldığımız annelerimize, bu anlamlı günde de, onları ne kadar sevdiğimizi, onlara ne kadar değer verdiğimizi bir kez daha söylemeliyiz. Annelerimize, söyledikçe anlam kazanan sevgi cümlelerini kurmaktan geri durmamalıyız.” dedi.

KADINA POZİTİF AYRIMCILIK EN DOĞAL HAKTIR

Kadınlara yönelik hakların gerekliliğinden bahseden Özgüler” Günümüz dünyasına baktığımızda, kadınlara yönelik anayasa tarafından teminat altına alınan 'pozitif ayrımcılık' hakkının hayatın her alanına yansıması gerekmektedir. Kadına yönelik pozitif ayrımcılık hakkının her alanda gözlemlenebilir olmasını beklemek de en doğal hakkımızdır. Bu açıdan kadınlarımıza, iş hayatında oranlı kota hakkı talep etmekteyiz. Bu kota hakkının hem her iş ortamında istihdam sağlanmasında hem de kadınlarımızın liyakatlerine uygun her düzey yöneticilik hakkının verilmesinde uygulanmasını yarınlara bırakılmaksızın istiyoruz. “ sözlerini kullandı.

“ÜCRETSİZ KREŞ HAKKI ŞART”

'Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair’ kanun ile kadına bazı hukuki ve fiili imkânlar tanındığına dikkat çeken Özgüler” Buna karşın, bazı konular akıllarda soru işaretlerine sebep olmaktadır. Şiddet mağduru kadınlara çalışmaları durumunda en az 1 sene süreli ücretsiz kreş imkânı sunulmasını talep ediyoruz. Şiddet mağduru olmasına bakılmaksızın, asgari ücretli çalışan annelerimizin de bahse konu kanundaki şartlarla kreş hakkından süresiz olarak faydalanmasının, kadınlarımızın çalışma hayatına kazandırılmasında etkili çözümler olacağı kanaatindeyiz.” dedi

BAŞÖRTÜ YASAĞI

Özgüler mesajına şöyle devam etti “Başörtüsü yasağı bizim çabalarımızla çalışma hayatının büyük bir kısmından çıkarılmıştır. İnanç, mesleklerle sınırlı olmayan, hem vicdani hem de yasal güvence altına alınan bir özgürlüktür. Kişinin inancı, mesleklere göre değişkenlik göstermemektedir. Bu sebeple bazı meslek gruplarında süren başörtüsü yasağı da en kısa sürede sona erdirilmelidir.

Bu sebeple diyoruz ki;

 Aile içi ve dışı her türlü şiddete tüm masumiyetlerine rağmen maruz kalırken 'yuvam' bilinciyle hala mağduriyetini, mağruriyet gömleği ile saklamaya çalışan annelerimizin, Anneler Günü kutlu olsun

En saf ve temiz halleriyle yaşam mücadelesi ve umuduyla yaşarken, anlamsız ve amansız saldırıların kurbanı olmakla kalmayıp, töre cinayetlerine mahkûm edilen, belki anne sıfatına haiz olmuş belki de gelin olma, anne olma umudu taşırken tacizci karanlık solukların kasırgalarında hiçliğe, aslında 'hep'liğe ulaşmış, mezarları kanayan güllerle donanmış annelerimizin -duydukları yerden- anneler günü kutlu olsun.

 'Vatan Sağ Olsun' derken, memleket sevdası ile yavru aşkı arasında gelgitler yaşayıp, göğsünden fışkıran evlat acısını, şehit yavrusunun kanlı gömleğini sinesine bastırarak durdurmaya çalışan annelerimizin… Anneler günü kutlu olsun.

Ne yazık ki; çocukluğunun tomurcukluğundan, bir anda bodur ağaca evirilen çocuk gelinlerimizin, çocuk annelerimizin, anneler günü kutlu olsun.

Düşürüldüğü kötü hayat kuyusunda, 'evladı için yaşaması gerektiği alt dürtüsü' ile debelenirken, en manevi çağrıların ipini tutmaya bile takati kalmayan, o takat için bile yaşamını gözden çıkarmaya amade bataklık kurbanı annelerimizin, tertemiz yarınlara kavuşacakları umuduyla anneler günü kutlu olsun.

Yaşadığı tüm acılara, kayıplara, haksızlıklara rağmen, her seferinde küllerinden yeniden doğarak, geçmişin derin dehlizlerine değil, geleceğin parlak semalarına yüzünü çeviren, niyeti temiz, emeği temiz, yarını nefis annelerimizin anneler günü kutlu olsun.

Ufak hesapları değil, insanlık adına büyük idealleri hedefleyen, önyargıları elinin tersiyle iten,  tüm farklılıklara rağmen zihnini berrak tutup, atan tüm yüreklerin özünün aynı olduğunun farkındalığıyla, kulağını sadece o yüreklerin sesini duymaya şartlandıran, o yüreklere dokundukça mutlu olan sevgi dolu annelerimizin anneler günü kutlu olsun.

 'Bu memleket hepimizin' diyerek kalkınma meşalesini kadın-erkek hep beraber taşımak gerektiğinin idrakinde olan alnı aydınlık, ufku aydınlık annelerimizin anneler günü kutlu olsun.
Bu haber 1970 defa okundu

DİĞER HABERLER

Hangi il kaç vekil çıkaracak?

Hangi il kaç vekil çıkaracak?

YSK, seçim çevreleri ve çıkaracağı milletvekili sayısının tespitinde, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nden alınan 2017 nüfus bilgilerini kullanacak.

İşte o sürecin detayları

İşte o sürecin detayları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın erken genel seçim tarihini açıklamasından sonra akıllara ilk gelen soru, seçim takviminin nasıl işleyeceği oldu. Seçim Kanunu'ndaki düzenlemeler sürerken, önceki yıllarda uygulanan takvimin 24 Haziran2018 Pazar günü yapılacak seçimde de temel alınacağı anlaşılıyor. O tarihte Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri birlikte yapılacak. İşte o sürecin detayları.

Aç kalan köpekler koyunlara saldırdı

Aç kalan köpekler koyunlara saldırdı

.

AVRUPALI ÖĞRENCİLER İSU TESİSLERİNİ GEZDİ

AVRUPALI ÖĞRENCİLER İSU TESİSLERİNİ GEZDİ

.

Festivalde spor ve çocuk oyunları heyecanı

Festivalde spor ve çocuk oyunları heyecanı

23 Nisan Çocuk Festivali’nin bu yılki teması spor ve çocuk oyunları oldu

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ