17 Ekim 2017 Salı 12:39
 
  • 3,658 TL

  • 4,306 TL

  • 152,53 TL

  • 107.342

Öncekiler Sonrakiler

KOÜ'DEN 'MAVİ BALİNA'UYARISI GELDİ

KOÜ'den 'Mavi Balina'uyarısı geldi
22 Eylül 2017 Cuma 14:56

Yüzlerce çocuğu ağına düşürüp intiharına sebep olan Mavi Balina oyunu hakkında KOÜ akademisyenlerinden açıklama “Mavi Balina buz dağının görünen kısmı”…

Mavi balina, çocuklar arasında bir bilgisayar oyunu olarak biliniyor… Oyun olarak adlandırılsa da o oyun çocuklar için ölümcül sonuçlar doğuruyor. Mavi Balina oyunu yüzünden dünyada yüzlerce çocuk intihar etti. Peki, Mavi Balina oyunu nedir? Bu oyunda çocukları ölüme sürükleyen süreç nasıl işliyor? Aileler çocuklarını bu tehditlerden korumak için neler yapmalı?

 

250’ye Yakın Çocuk İntihar Etti


“Mavi Balina” oyununun eğlendirmenin aksine çocukları intihara kadar sürükleyen bir sürece soktuğunu kaydeden Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nursu Çakın Memik, “Bu oyun yüzünden dünya genelinde 250’ye yakın çocuğun intihar ettiğini görüyoruz. Çocuklar bu oyunu oynarken kendi güçlerini kanıtlama çabasına giriyor. ‘Ben karanlık bir odada yalnız kalabildim, korku dolu videolar izleyebildim, o zaman güçlüyüm, diğerlerinden farklıyım’ duygusu gelişmeye başlıyor. Mavi Balina oyununda verilen talimatların ağırlığı arttıkça ve çocuk bunu başardıkça bu durumdan haz almaya başlıyor. Ancak her ne kadar gündemde Mavi Balina oyunu olsa da bu oyun buz dağının görünen kısmı. Aslında çocukların ruh sağlığını etkileyen birçok oyun var” diye konuştu.

 

Ebeveynlere Büyük İş Düşüyor


Mavi Balina oyununda verilen talimatların yerine getirilmesi için çocuklar tehdit ediliyor. Ailelere bu konuda uyarılarda bulunan Nursu Çakın Memik, “Bu oyunu oynayan çocuklar talimatları yerine getirmedikleri takdirde annelerine zarar verileceğini düşünüyorlar ve bununla tehdit ediliyorlar” dedi. Talimatların gecenin geç saatlerinde verildiğine dikkat çeken Doç. Dr. Memik, “Televizyon, bilgisayar ya da farklı teknolojik aletlerin ortak kullanım alanlarında bulunması gerekiyor. Aileler gece geç saatlerde çocuğunu kontrol etmekte zorlanabilir fakat temele bakıldığı zaman mutlu olan bir çocuk gece saat 02:00’da uyanma isteğinde bulunmayacaktır” şeklinde konuştu.

 

Bu sorun Bir Bütün Olarak Ele Alınmalı


Bilgisayar ve oyun bağımlılığının sadece çocuktan kaynaklanmadığını bunun bir bütün olarak ele alındığını kaydeden Doç. Dr. Özlem Yıldız Gündoğdu ise, bu konuda ebeveynlere büyük rol düştüğünü vurguladı. Doç. Dr. Gündoğdu, “Önce çocuğun kendi yapısından kaynaklanan sorunları anlamaya çalışıyoruz. Bunun yanında, aile içinde sorunlar var mı, anne-babanın çocukla kurduğu ilişki ne diye bakıyoruz. Ebeveynlerin daha doğumdan itibaren çocukla ilişkisini iyi tutmalı. Çünkü çocuk ilgi eksiliği hissettiği zaman o boşluğu bilgisayar oyunları ve internetle dolduracaktır” şeklinde konuştu.

 

Oyun Bağımlıları İçe Kapanıyor

Bilgisayar ve oyun bağımlılığının diğer madde bağımlıkları gibi tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Yıldız Gündoğdu ise “Bir madde bağımlılığının yol açtığı soruna bilgisayar ve oyun bağımlılığı da yol açabiliyor. Çocuk okul devamsızlık yapıyor, sosyal ortamlardan tamamen soyutlanıyor, eve kapanıyor ve bu sorunlar ailevi soruna dönüşüp kısır döngü olarak devam ediyor” dedi.
Bu haber 352 defa okundu

DİĞER HABERLER

Cumhuriyet Koşusu için başvurular sürüyor

Cumhuriyet Koşusu için başvurular sürüyor

.Başvuru süresi 27 Ekim Cuma günü sona erecek.

Acil kan aranıyor

Acil kan aranıyor

.

Acı haber peş peşe geldi

Acı haber peş peşe geldi

Zap'ta şehit sayısı yükseldi.

Türkiye'de bir ilk daha Kartepe'de

Türkiye'de bir ilk daha Kartepe'de

Kartepe’nin doğal güzelliklerini ortaya çıkarmak ve doğa turizmini desteklemek amacıyla hazırlanan Dağ Altı Yürüyüş ve Bisiklet Yolu Projesi, aynı zamanda ekoturizm alanı ilan edilen bir proje olma özelliğini de taşıyan ilk yer.

İMO’da Bilirkişilik Temel Eğitimleri Başlıyor

İMO’da Bilirkişilik Temel Eğitimleri Başlıyor

Kocaeli’de Bilirkişi Temel Eğitimleri’ne yetkili kurum olarak ev sahipliği yapacak olan İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi birinci dönem eğitimlerini 26-27-28-29 Ekim 2017 tarihlerinde yapacak.

SEDAŞ' tan önemli duyuru

SEDAŞ' tan önemli duyuru

SEDAŞ “2013 Mart Ayı Sonrası” Geçiş DönemindeSayacını, Kendi Satın Alıp Kullananlara ( SEDAŞ Kayıtlarında Müşteri Mülkiyetinde Görünen Sayaçların) Bedelini Ödeyecek.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ