25 Mayıs 2018 Cuma 21:34
 
  • 4,718 TL

  • 5,504 TL

  • 197,88 TL

  • 103.200

Öncekiler Sonrakiler

KOÜ DE AKADEMİK GİYSİ GİYME TÖRENİ YAPILDI

KOÜ de Akademik Giysi Giyme töreni yapıldı
21 Ocak 2016 Perşembe 14:02

Kocaeli Üniversitesi 2015-2016 Öğretim Yılı Akademik Giysi Töreni, Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Kocaeli Üniversitesi’nde akademik aşama kaydeden profesör, doçent ve yardımcı doçentlerin cübbelerini giydikleri ‘Akademik Giysi Töreni’ Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törende ayrıca bilimsel başarı gösteren akademisyenlere de ödülleri takdim edildi.

 

Rektör, Akademisyenleri Tebrik Etti

Törene Adalet Komisyonu Başkanı Muhitin Paça, Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Zekeriya Özak, Rektör yardımcıları, senatörler, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, davetliler, akademisyenler ve aileleri katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, Devlet Konservatuvarı’nın sunduğu mini konser ile devam etti. Tören açılış konuşmasını ise Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü gerçekleştirdi. Rektör Hülagü, akademik ve bilimsel başarı gösteren akademisyenleri tebrik etti.

 

Üniversitelerin Rolü

Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasında üniversitelerin rolünün büyük olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Hülagü, “Ülkemizin 2023 ve 2071 hedeflerine ülkemizi taşıyacak, insan kapasitesine katkıda bulunacak bir üniversiteyi hayal ediyorum. Ünvanı ne olursa olsun tüm çalışma arkadaşlarımın da bu hayalin bir parçası olduklarını görmekten büyük mutluluk duyuyorum” dedi. Rektör Prof. Dr. Hülagü, “Türkiye’nin stratejik hedeflerine ulaşabilmesi, üniversitelerimizin performansı ve beşeri sermayenin geliştirilmesi ile yakın ilişkilidir. Türk yükseköğretim sisteminde, geçen on yıl içinde genç nüfusumuzun ihtiyaçları ön görülerek, çok önemli maddi gelişmeler sağlanmıştır. Gelecek on yılda bu gelişmenin niteliksel olarak daha da mükemmelleştirilmesine ihtiyaç vardır. Yükseköğretim kurumumuzun, bu bağlamda gerçekleştireceği reformlar ülkemiz için hayati öneme haizdir” dedi.

 

KOÜ’nün Hedefleri

Kocaeli Üniversitesi’nin, Türk yüksek eğitim ve öğretiminin amiral gemilerinden biri olarak sorumluluklarının bilincinde olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Hülagü, “Öncelikli hedeflerimiz, eğitim kalitesinin yükseltilmesi, nitelikli bilimsel araştırmaların yapılması, bilim insanı yetiştirilmesi, uluslararasılaşmanın sağlanması ve üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi olarak belirlenmiştir” ifadesinde bulundu. “Üniversitemizin hedefleriyle uyumlu olarak, öğretim üyelerinin bilimsel faaliyetleri teşvik edilmektedir. Saygın uluslararası indekslerde yayımlanan bilimsel eser ve atıf sayılarının daha da arttırılması amaçlanmaktadır. Diğer taraftan akademik birimlerin uluslararası akreditasyon çalışmalarına da hız verilmektedir. Bilimsel araştırmaların, nitelikli yayınların, patentlerin, teknopark uygulamalarının arttırılması; bilginin ürün ve hizmete dönüşmesi yönündeki çalışmalarımız, üniversitemizi daha da öne çıkaracaktır.” diyen Rektör Prof. Dr. Hülagü, üniversitelerin var oluş nedenlerinden en önemlisinin bilimsel üretimde bulunması ve insanlığın hizmetine sunması olduğunu vurguladı.

 

 
Batı Yerleşkesi’nin Mimari Projesi Hazırlanıyor

Batı yerleşkesi için mimari proje hazırlama çalışmalarının hızlandığını belirten Rektör Prof. Dr. Hülagü, “Üniversitemizde, 102 ülkeden 1435 yabancı lisans öğrencimiz ve 108 yabancı uyruklu doktora ve yüksek lisan öğrencimiz bulunmaktadır. Bu yıl yurt dışından özellikle Avrupa'da yaşayan 3. Nesil gurbetçi ailelerin çocuklarını üniversitemize kazandırmayı hedefliyoruz. Bu sayı 5000 olarak hedeflenmiştir” dedi. Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile de bilgiler veren Rektör Prof. Dr. Hülagü, “Hastanenin borç miktarı sürdürülebilir noktaya geldi. Kanser hastalarının tedavisinde önemli bir yere sahip olan 3 milyon $ değerinde radyoterapi cihazı Sağlık Bakanlığı tarafından üniversitemize bağışlanacak. Onkoloji hastaları ile ilgili yeni bir yapılanmaya gidilecek. Ayrıca hastane tarafına yapılacak yeni bina ile bu bölgede ciddi bir rahatlama sağlanacak” ifadesinde bulundu.

 

Kocaeli Bilim Merkezi ile İşbirliği Yapılacak

KOÜTV’nin yayın hayatına başladığını, TEKNOPARK’ın tapusunun alındığını ve burada 3 yeni blok yapı yapılacağını, Sürekli Eğitim Merkezi’nin sertifikasyon ve teknik eleman yetiştirme konusunda ciddi gelişmeler sağlandığını ve yakın zamanda Seka Parkta bulunan Kocaeli Bilim Merkezi ile üniversitemiz arasında işbirliği başlatılacağını aktaran Rektör Prof. Dr. Hülagü, “Söz konusu fiziki altyapı düzenlemeleri ile üniversitemiz, nihayetinde elde edeceği yeni imkanlar ile öğrencilerine bugün olduğundan daha nitelikli eğitim ve bilimsel araştırma yapma fırsatı sağlayacaktır” dedi.

 

155 Öğretim Üyesi Cübbe Giydi

Son olarak kadın akademisyenlere seslenen Rektör Prof. Dr. Hülagü, “Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana Türkiye’de kadınlarımızın bilim dünyası içinde var olmaları karşı çıkılmayan, tam tersine devletçe desteklenen bir olgudur. Kadınlarımızın yüksek eğitim görmesi, meslek sahibi olması, kamu alanına açılması ve bunu özellikle siz kadın akademisyenlerimiz gibi toplumda prestiji yüksek kabul edilen dallarda gerçekleştirmesi daima önemsenmiştir ve önemsenecektir de” dedi. Rektör Prof. Dr. Hülagü’nün konuşmasının ardından bilimsel başarı kaydeden 9 öğretim elemanına ödülleri verildi. 23 öğretim üyesinin profesörlük, 85 öğretim üyesinin doçentlik, 47 öğretim üyesinin de yardımcı doçentlik unvanı aldığı akademik giysi töreninde akademik aşama kaydeden öğretim üyeleri cübbe giydi.
Bu haber 1063 defa okundu

DİĞER HABERLER

Kocaeli Barosu, sandık güvenliği için Diyarbakır’a gidecek

Kocaeli Barosu, sandık güvenliği için Diyarbakır’a gidecek

Kocaeli Barosu, sandık güvenliği için Diyarbakır’a gidecek

Körfez Ticaret Odası Canan Dağdeviren’i Ağırladı

Körfez Ticaret Odası Canan Dağdeviren’i Ağırladı

.

PTT’den yaza özel dev indirim kampanyası

PTT’den yaza özel  dev indirim kampanyası

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş.), içimizi ısıtan ve enerjimizi yükselten yaz aylarında yüzümüzdeki gülümsemeyi daha da artıracak dev bir indirim kampanyasına imza attı.

En fazla doğum bu ilçede oldu

En fazla doğum bu ilçede oldu

TÜİK Türkiye İstatistik Kurumu İlçelere göre Doğum İstatistikleri, 2017verileri açıklandı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET