24 Kasım 2017 Cuma 01:11
 
  • 3,919 TL

  • 4,650 TL

  • 162,95 TL

  • 105.026

Öncekiler Sonrakiler

KOÜ TASARIM ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

KOÜ tasarım ödülünü kazandı
13 Eylül 2017 Çarşamba 13:10

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışlarında KOÜ Takımı Tasarım Ödülünü Kazandı.

İlki 2005 yılında TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından güneş enerjisi kategorisinde gerçekleştirilen Alternatif Enerjili Araç Yarışları – “Efficiency Challenge Electric Vehicle” etkinliğinin 13.sü batarya ve hidrojen yakıt pilli araçlara yönelik olarak 21-27 Ağustos 2017 tarihlerinde Kocaeli Körfez yarış Pistinde düzenlendi.KOÜ  Mekatronik Mühendisliği öğrencileri tarafından kurulan Türk Mekatronik takımının tasarladığı ‘TM-Bilge’ isimli araç, kabuk ve kokpit tasarımını yerli elektronik aksamıyla başarılı bir şekilde bütünleştirdiği için tasarım ödülünü kazandı. Teknik kontrolleri geçtikten sonra 29 üniversiteden 31 araç, yarışmaya hak kazandı. 30 turdan oluşan 66 km uzunluğundaki yarış pistini Üniversite aracı 59 dakikada en hızlı tamamlayan ekip oldu.

 

Başta Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kocaeli Bilim Merkezi olmak üzere Üniversite-Sanayi işbirliği çerçevesinde birçok sanayi kuruluşu aracın tasarımına ve imalatına destek verdi. Araçta kullanılan ve teker içlerine yerleştirilen iki adet elektrik motoru tamamen yerli olup Mekatronik Mühendisliği’nde tasarlandı ve Akım Metal’de imalatı gerçekleştirildi.  Takım üyesi öğrencilerin tasarladığı dış kabuk, Hexagon Studio firmasında bizzat öğrencilerin de katılımıyla üretildi. Mekanik imalata Durmazlar Makine, Baykar Makine destek verirken Kocaeli Üniversitesi Teknopark yönetimi finansal destek sağladı. Araçtaki telemetri, yerleşik şarj ünitesi ve diğer elektronik tasarımlar öğrencilerin emekleri ile gerçekleştirildi.

 

Tasarlanan ve imal edilen elektrikli araç 3.6 metre uzunluğunda, 1.78 metre genişliğinde ve 1.1 metre yüksekliğindedir. Aracın üretiminde karbon fiber, cam elyaf ve alüminyum malzemesi kullanılmıştır. Aracın ağırlığı pilot dahil 300 kg’dır. Belirtilen ağırlıkta sürtünme katsayısı 0.26 olarak hesaplanmıştır. Araçta 2 adet 96V 1.5kW  BLDC Hub motor kullanılmıştır. Aracın yapılan hesaplamalarında pist şartlarına göre maksimum 100 km menzili vardır. Normal yol şartlarına göre de 60 km menzili olduğu hesaplanmıştır. Bataryanın gücüne göre menzili artırılabilmektedir.
Bu haber 304 defa okundu

DİĞER HABERLER

öğretmenler öğrencilerine; öğrenciler ise öğretmenlerine hasret kaldı

öğretmenler öğrencilerine; öğrenciler ise öğretmenlerine hasret kaldı

.

Gazeteciler!!!

Gazeteciler!!!

.

Derince Eğitim'de Klinik destek kadrosu güçlendi

Derince Eğitim'de Klinik destek kadrosu güçlendi

Derince Eğitim Araştırma Hizmet Kalitesini Artırıyor.

4 uzman hekim daha göreve başladı

4 uzman hekim daha göreve başladı

Derince Eğitim ve Araştırma Hekim Kadrosunu Genişletiyor.

İlk kez 112 yaşında doğum günü kutladı

İlk kez 112 yaşında doğum günü kutladı

'Alo Evlat Hattı' ekibi 112 yaşında ki Hanım Topal’ın doğum gününü unutmadı.

En hayırlı sergi İzmit'te

En hayırlı sergi İzmit'te

İzmit Belediyesi tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Gününü kapsamında Symbol AVM’de resim sergisi düzenlenecek.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET