24 Mart 2019 Pazar 00:43
 
Öncekiler Sonrakiler

KÖYLÜLERE KOYUN YETİŞTİRİCİLİĞİ ANLATILIYOR

Köylülere koyun yetiştiriciliği anlatılıyor
18 Haziran 2018 Pazartesi 10:53

İzmit Belediyesi’nce köylülere koyun yetiştiriciliği eğitimleri veriliyor.

Belediyenin Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’nce verilen eğitimle, köylülerin hayvancılığı daha bilinçli şekilde yapmaları amaçlanıyor. Şimdiye kadar çok sayıda köyde verilen koyun yetiştiriciliği eğitimi Bulduk köyünde de gerçekleştirildi.

Köylüler tarafından ilgiyle takip edilen eğitim Kırsal Hizmetler Müdürlüğü'nden Veteriner Hekim Gökhan Kılıç tarafından verildi. Koyun yetiştiriciliği ile ilgili pratik bilgilerin ve tavsiyelerin verildiği eğitimde vatandaşların soruları da cevaplandırıldı.

Çok yönlü kazanç 

Veteriner Hekim Gökhan Kılıç, uzun yıllardan beri eti, sütü, yapağısı ve derisi ile insanların en önemli ihtiyaçlarını karşılayan koyunun ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetiştirildiğini belirterek "Koyunculuk meraya dayalı bir hayvancılık kolu olduğundan, ilk şartı da iyi bir meraya sahip olmaktır. Meralar sürü büyüklüğüyle uyumlu kapasitede, düz ya da az eğimli ve hayvanlar için güvenli olmalıdır. Mera bakım ve yönetimi (amenajmanı) koyun yetiştiricisinin ana ve öncelikli işlerinden biri olmalıdır” dedi. 


Kılıç, koyun ağılları ve ağıl kurulurken dikkat edilecek hususlar, ağıllardaki havalandırmanın ve zemin yapısının önemi, stres ve hayvan refahının verim üzerine etkileri, koyun ırkları ve bölgelere göre ırkların dağılımı, koyunculuk işletmesinde yapılacak işlerin yıllık programlanması, koç katımı, sağımı, koyun ve keçilerde meme hastalıklarının nedenleri, kırkım, koyunlarda vücut kondisyon skoru ve sürü yönetimi gibi konularda da bilgilendirmede bulundu. 

Vatandaşlar, eğitim için İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ve emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Bu haber 433 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ