bil anakolej
07 Temmuz 2020 Salı 08:42

KÖYLÜNÜN SİLAHLARI TOPLANIYOR CEZA KESİLİYOR

Köylünün silahları toplanıyor ceza kesiliyor
17 Şubat 2019 Pazar 12:30

.

Kandıra'ya bağlı Çakmaklar Köyü sakinleri ürünlerini domuz sürülerinden korumak için silahlı nöbet tutuyor.


Çakmaklar köyü dernek başkanı Şükrü Başaran kışaylarında yaşadıkları mağduriyetleri dile getirdi ve yetkilileri göreve davet etti. Başaran yayınladığı mesajdaşu görüşlere yer verdi;

Son yıllarda köy çevresinde yabani domuz ve domuz sürülerinin sayısı artmıştır. Bu durum yaz - kış köylünün ekonomik geçimini sağladığı bahçeleri olumsuz etkilemektedir. Bir gecede bahçeleri domuz sürüleri talan etmektedir. Özellikle köy halkı Haziran ayı ilebirlikte mahsulünü/ürününü korumak için gecelerini arazide geçirmektedir. Buğday, mısır, fındık vb. ürünleri geceleri başında beklemez iseniz domuz sürülerinden kurtarma şansınız yok.


Köy halkımız için avcılık bir ekonomik geçim kaynağı değildir. Köylümüzün avlanmak gibi bir hobisi de yok. Bölgemiz ekosisteminde domuz hiçbir canlının besin kaynağı değildir. Bu nedenle kontrolsüz olarak çoğalmaktadır. Kışın doğadaki görüş mesafesi ve domuzsürülerinin iz takibi kolay olduğu için köy halkı ekonomik gelir sağladığı ürünleri korumak için domuz avı / bertarafı yapmak istemektedir. Bu bir yaşam mücadelesidir. Mağduriyet önlemedir.


Köylü eline silahı sadece evinin geçim kaynaklarını korumak için almaktadır. Fakat milli parklar tarafından yapılan kontrollerde belgesiz avcılık yapıldığına dair bir gerekçe ile köylünün silahları köy çevresinde toplanmakta ve cezalar kesilmektedir. Benzer bir durum örneği 10 Şubat 2019'da köyümüz çevresinde yaşanmıştır. Bir çiftçi için 250 TL belge ve 125 TL pul parasını kazanmak günümüz şartlarında taktir edersiniz ki çok zor. Üzerine bir de cezai yaptırımlar eklendiğinde durum daha da içinden çıkılmaz olmaktadır.


Köyümüz çevresine özellikle şehirden gelen bir çok avcı var. 375 TL ödeyip doğal hayatı mahveden bu avcılara her şey serbest. Bunun yanında köyümüz etiketli veya manzaralı av fotoğraflarını sosyal medya görmekte bir o kadar üzücü olup her geçen gün köy çevresinde ki avlanmayı teşvik edicidir. Domuz gördüklerinde silahlarını ateşleme zahmetinde bile bulunmayan avcılar rastgele silah atışları ile arazide çalışan köy halkını da tedirgin etmektedir. 


Köy halkımız kanunlara, kurallara veya mevzuatlara karşı gelmek istemiyor. Ama ekonomik geçim kaynaklarının da domuzlar tarafından talan edilmesine seyirci kalmak istemiyor. Köy halkımız gelir kaynaklarını koruyacak bir düzenleme istiyorlar. Köyde yaşayan veya çiftçi belgesi olan halkımız için ekonomik ve farklı bir lisans hakkının olması gereklidir.


Çakmaklar Köyü Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Çevre ve Kültür Derneği olarak bizlerde çevremiz ve yaban hayatın korunması konusunda köy halkımız ile birlikte duyarlıyız. Halkımızın konuyla ilgili mağduriyetini bilginize sunar konuyla ilgili yapıcı çözümlerinizi en kısa sürede talep ederiz.
Bu haber 1256 defa okundu

DİĞER HABERLER

Ulugazi’de Kitaplı Mezuniyet Coşkusu

Ulugazi’de Kitaplı Mezuniyet Coşkusu

İzmit Ulugazi İlkokulu 4 – F Sınıfında mezuniyet, kendi yazdıkları hikâye kitaplarıyla coşkulu bir şekilde yaşandı

CHP Kocaeli, ADD Yahyakaptan Şubesi’ni ağırladı

CHP Kocaeli, ADD Yahyakaptan Şubesi’ni ağırladı

CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı ve yönetimi, ADD Yahyakaptan Şubesi’ni ağırladı

Baronun acı günü

Baronun acı  günü

Kocaeli Barosu avukatlarından,Avukat Naime Ömür Nalçacı vefat etti.

Başkan Sezer Kızılay'a kurban bağışında bulundu

Başkan Sezer Kızılay'a kurban bağışında bulundu

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer,Kurban bağışladı

Başiskele'nin bütçesi kabul edildi

Başiskele'nin bütçesi kabul edildi

2019 Yılı Bütçe Kesin Hesabı Meclis’te Kabul Edildi.

Vefa Sosyal Destek Grubu 347.533 kişiye hizmet verdi

Vefa Sosyal Destek Grubu 347.533 kişiye hizmet verdi

Vefa Sosyal Destek Grubu'nun yeni tip koronavirüsle (Kovid) mücadele çalışmaları kapsamında 347.533 kişiye ulaştığı bildirildi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ