18 Mart 2018 Pazar 06:55
 
  • 3,921 TL

  • 4,819 TL

  • 165,33 TL

  • 117.216

Öncekiler Sonrakiler

KSMMMO’DA İNŞAAT MUHASEBESİ SEMİNERİ

KSMMMO’DA İnşaat Muhasebesi Semineri
09 Mart 2018 Cuma 18:02

.

Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda İnşaat Muhasebeci ve KDV İşlemleri Semineri veren Yeminli Mali Müşavir Ahmet Gündüz, katılımcılara inşaat sektörünün muhasebesi hakkında önemli bilgiler aktardı.

Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (KSMMMO) önceki gün Yeminli Mali Müşavir Bağımsız Denetçi Ali Gündüz sunumuyla İnşaat Muhasebeci ve KDV İşlemleri Semineri’ni gerçekleştirdi. Her geçen gün büyüyen ve ilimizin ticari alanları arasında önemli yere sahip olan inşaat sektöründe verilen muhasebe hizmeti hakkında önemli konular içeren seminerde, inşaat işyerlerindeki Katma Değer Vergisi (KDV) oranları da ayrıntılı bir şekilde anlatıldı. Seminere KSMMMO Başkanı Fikret Gökmen, Başkan Yardımcısı Tülin Keçeci Güngör, Oda Sekreteri Cengiz Tosun, Oda Üyeleri’nden Taner Öner, Veysel Çelik, Disiplin Kurulu Üyesi Hasan Malo ve çok sayıda oda üyesi katılım gösterdi.

“AHLAK VURGUSU İNFİAL UYANDIRDI”
Seminer öncesinde KSMMMO Sekreteri Cengiz Tosun kürsüye gelerek açılış konuşmasını yapmak üzere Oda Başkanı Fikret Gökmen’i takdim etti. Kürsüye gelen Gökmen, “Yılbaşından bu yana yoğun bir eğitim programı uyguluyoruz. Sizlere sürekli mesajlar geliyor. Lütfen bu mesajları önemseyin ve eğitimlere, seminerlere katılmaya özen gösterin. Bizler bu çalışmaları sizler için gerçekleştiriyoruz” dedi. Geçtiğimiz günlerde mali müşavir ve yeminli mali müşavirler camiasında gündeme gelen, iki topluluk arasında oluşan gerginlikten söz eden Gökmen, “Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde iki yeminli oda başkanı bir bildiri yayınladı. Bu bildiride ‘ahlak vurgusu yapan’ amacı aşan bazı ifadeler kullanıldı. Bu ifade tabi SMMM camiasında infial uyandırdı. ‘yüksek ahlak vurgusu’ büyük tepki çekti ve açıklamayı yapan kişiler özür dilediler ve konu kapandı” şeklinde konuştu.
 
“KURUMLARIN SAYGINLIĞI FARKLI DEĞİL”
Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen TÜRMOB  toplantısına yeminli SMMM başkanların katıldığını aktaran Gökmen, “Ben oda başkanı olarak dört yıldır bu toplantıların hepsine katılıyorum. İlk defa bu kez iki yeminli mali müşaviri toplantıda gördüm. Toplantıda özürlerini ve açıklama amaçlarını deklare ederek kendilerini ifade ettiler. Bundan sonra olacak toplantılara da katılacaklarını bildirdiler. Toplantıda yapılan konuşmalardan ortak görüş olarak odaların ve meslekler gruplarının birbirinden üstünlüğünün olmadığı, tüm odaların birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalarını sürdürmesi gerektiği konusunda mutabık kalındı. Çünkü kurumların birbirinden üstünlüğü yok ve saygınlık yönünden bir farklılık söz konusu değildir” dedi.

KADINLAR GÜNÜ’NÜ KUTLADI
Salonun kalabalık halinden mutlu olduğunu dile getiren Gökmen, “Eğitime ve güncel kalmaya özen gösterdiğinizi görüyorum. Bu arada dün Kadınlar Günü’ydü. Tüm kadınlarımızın Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Dün gerçekleştirdiğimiz Meme Kanseri için farkındalık seminerine katılımın beklenenden az olması bizi üzdü. Özellikle kadın arkadaşlarımın kendi sağlıkları adına çok şey kaçırdığını düşünüyorum. İlerleyen zamanda bu semineri tekrar gerçekleştirmeyi planlıyoruz şeklinde konuştu.

“MESLEKİ VİZYONUMUZ KABUK DEĞİŞTİRİYOR”
Gökmen’in ardından Yeminli Mali Müşavir Ahmet Gündüz seminer vermek üzere sahneye geldi. Katılımcılara ‘Hoşgeldiniz’ diyerek söze başlayan Gündüz, “Bu yoğun tempoda böyle bir eğitime katıldığınız için teşekkür ederim. Mesleğimiz vizyon konusunda bir kabuk değişikliği yaşıyor. Bunu hepimiz görüyor ve yaşıyoruz. Teknolojiyi ve mesleki değişiklikleri her zaman takip etmeli ve hep güncel kalmalıyız” dedi.

ÖRNEKLERİ İNCELEDİLER
Gündüz, “Bu seminerde İnşaat Muhasebeci ve KDV İşlemleri konularında bilgi aktaracağım. İnşaat sektörü ülkemizde ve dünyada ekonominin büyük bir dilimini oluşturuyor. Bu dilim her geçen gün daha da büyüyor. Mesleğimiz pek çok alanda olduğu gibi bu alanda da farklı uygulamalarla yapılmakta. Bu nedenle inşaatın muhasebesini ve KDV ödemelerini ayrıntılı bir şekilde sizlere aktarmaya çalışacağım” dedi. Seminer, Gündüz’ün yönlendirmeleriyle soru-cevap şeklinde sürdürüldü. Konu hakkında derinlemesine bilgi alma şansı bulan katılımcılar, sordukları sorularla farklı örnekleri de incelemiş oldular. Seminerin ardından Gökmen, Gündüz’e plaket takdim etti.

Bu haber 415 defa okundu

DİĞER HABERLER

CHP'li Emre Andız Kılıçdaroğlu'nu davet etti

CHP'li Emre Andız Kılıçdaroğlu'nu davet etti

.

ÇMO Başkanı Ağdacı, 10 Binin üzerinde ağaç kesilecek!

ÇMO Başkanı Ağdacı, 10 Binin üzerinde ağaç kesilecek!

Umuttepe Orman Depo Alanı bölgesinde yapımı planlanan evsel atık yakma ve enerji üretim tesisine, Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Sait Ağdacı tepki gösterdi.

Çakır, yeniden yürümeye başladı

Çakır, yeniden yürümeye başladı

İZMİT'te, kangren olan arka bacakları kesilen 'Çakır' isimli sokak kedisinin, sol bacak kemiğine protez yapılarak yeniden yürümesi sağlandı.

Vali, Aksoy'dan 18 Mart mesajı

Vali, Aksoy'dan 18 Mart mesajı

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, 18 Mart Çanakkale Zaferinin yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

22. Dönem POMEM sınavları için başvurular başlıyor

22. Dönem POMEM sınavları için başvurular başlıyor

POMEM Başvuru formuna sporkentikocaeli.com adresinden ulaşabilecek.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ