29 Mayıs 2020 Cuma 04:30

KSO BAŞKANI AYHAN ZEYTİNOĞLU KAPASİTE KULLANIM ORANLARINI DEĞERLENDİRDİ

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu kapasite kullanım oranlarını değerlendirdi
22 Şubat 2019 Cuma 14:30

.

Merkez Bankası ve Kocaeli Sanayi Odası verilerine göre şubat ayı kapasite kullanım oranı; Türkiye genelinde yüzde 74 ile geçen yılın aynı ayına göre 3.8 puan, geçen aya göre 0.4 puan geriledi. Kocaeli’de ise yüzde 70.2 ile geçen yıla göre 0.4 puan gerilerken, geçen ayın 0.2 puan üzerinde gerçekleşti.

 

Merkez Bankası ve Kocaeli Sanayi Odası verilerine göre kapasite kullanım oranlarını değerlendiren KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Türkiye genelinde açıklanan rakamları incelediğimizde şubat ayında kapasite kullanım oranının birçok sektörde 2018’in altında gerçekleştiğini görüyoruz. İlimizde ise geçen yılın gerisinde kalsa da ocak ayına göre toparlanma oldu. Bu ay yaptığımız araştırmada, firmalarımızın yüzde 50’si de kapasite kullanım oranlarının geçen aya göre arttığını bildirdi.” dedi.  Zeytinoğlu, Türkiye genelinde otomotiv sektörünün yüzde 78.6’lık kapasite kullanımı ile diğer sektörlerden sıyrıldığına işaret ederek, “Benzer şekilde ilimizde de otomotiv sektörü yüzde 73.5 kapasite kullanım oranıyla zirveye oturdu.” dedi.

 

Kocaeli firmalarının iç ve dış piyasadaki gelecek dönem beklentilerini de açıklayan Zeytinoğlu, “Kocaeli genelinde sanayi kuruluşlarına yönelik yaptığımız araştırmada firmalarımızın yüzde 16’sı mart ayında alınan iç piyasa sipariş miktarının arttığını, yüzde 49’u ise bu miktarın değişmediğini ve yüzde 35’i azaldığını belirtmiştir. Benzer şekilde ihracat yapan firmalarımızın ise yüzde 27’si dış piyasa siparişlerinin arttığını, yüzde 60’ı sipariş miktarında bir değişme olmadığını, yüzde 13’ü ise azaldığını ifade etmişlerdir.” dedi.

 
Bu haber 836 defa okundu

DİĞER HABERLER

Erdoğan açıkladı...

Erdoğan açıkladı...

Kafalar karıştı

Kim derdi ki

Kim derdi ki

.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Şehirler arası seyahat kısıtlaması kaldırıldı

Büyükşehir’den Cuma Namazı için özel önlemler

Büyükşehir’den Cuma Namazı için özel önlemler

150 BİN TEK KULLANIMLIK SECCADE VE MASKE

Kocaeli'ye çocuk üniversitesi geliyor

Kocaeli'ye çocuk üniversitesi geliyor

BİL Holding/ Bil Koleji/Okullarına ait Bil Çocuk Üniversitesi Kocaeli’ne değer katmaya geliyor…

YKS'ye girecekler dikkat!

YKS'ye girecekler dikkat!

İlk sınav 30 Mayıs'ta

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ