26 Şubat 2020 Çarşamba 13:51

KSO BAŞKANI AYHAN ZEYTİNOĞLU KAPASİTE KULLANIM ORANLARINI DEĞERLENDİRDİ

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu kapasite kullanım oranlarını değerlendirdi
22 Şubat 2019 Cuma 14:30

.

Merkez Bankası ve Kocaeli Sanayi Odası verilerine göre şubat ayı kapasite kullanım oranı; Türkiye genelinde yüzde 74 ile geçen yılın aynı ayına göre 3.8 puan, geçen aya göre 0.4 puan geriledi. Kocaeli’de ise yüzde 70.2 ile geçen yıla göre 0.4 puan gerilerken, geçen ayın 0.2 puan üzerinde gerçekleşti.

 

Merkez Bankası ve Kocaeli Sanayi Odası verilerine göre kapasite kullanım oranlarını değerlendiren KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Türkiye genelinde açıklanan rakamları incelediğimizde şubat ayında kapasite kullanım oranının birçok sektörde 2018’in altında gerçekleştiğini görüyoruz. İlimizde ise geçen yılın gerisinde kalsa da ocak ayına göre toparlanma oldu. Bu ay yaptığımız araştırmada, firmalarımızın yüzde 50’si de kapasite kullanım oranlarının geçen aya göre arttığını bildirdi.” dedi.  Zeytinoğlu, Türkiye genelinde otomotiv sektörünün yüzde 78.6’lık kapasite kullanımı ile diğer sektörlerden sıyrıldığına işaret ederek, “Benzer şekilde ilimizde de otomotiv sektörü yüzde 73.5 kapasite kullanım oranıyla zirveye oturdu.” dedi.

 

Kocaeli firmalarının iç ve dış piyasadaki gelecek dönem beklentilerini de açıklayan Zeytinoğlu, “Kocaeli genelinde sanayi kuruluşlarına yönelik yaptığımız araştırmada firmalarımızın yüzde 16’sı mart ayında alınan iç piyasa sipariş miktarının arttığını, yüzde 49’u ise bu miktarın değişmediğini ve yüzde 35’i azaldığını belirtmiştir. Benzer şekilde ihracat yapan firmalarımızın ise yüzde 27’si dış piyasa siparişlerinin arttığını, yüzde 60’ı sipariş miktarında bir değişme olmadığını, yüzde 13’ü ise azaldığını ifade etmişlerdir.” dedi.

 
Bu haber 786 defa okundu

DİĞER HABERLER

Bilimin Işığı Kozmetik Dünyasını Aydınlattı

Bilimin Işığı Kozmetik Dünyasını Aydınlattı

“Uluslararası 10’ncu Kozmetik Kimyası, Üretimi ve Standardizasyonu Kongresi” Gebze Teknik Üniversitesi ve Kimyagerler Derneğinin ortak organizasyonu ile gerçekleştirildi.

Liyakatin yeni adresi, kariyer.izmit.bel.tr yayında

Liyakatin yeni adresi, kariyer.izmit.bel.tr yayında

Personel alımında sınav sistemi getirilerek, tamamen şeffaf ve kurumsal bir yönetim anlayışına geçen İzmit Belediyesinde, yeni personel başvuruları bundan sonra İzmit Belediyesi kariyer sayfası kariyer.izmit.bel.tr adresinden yapılabilecek

İzmit Belediyesi Sosyal Hizmet Uzmanı alımı mülakat sonuçları açıklandı

İzmit Belediyesi Sosyal Hizmet Uzmanı alımı mülakat sonuçları açıklandı

İzmit Belediyesi tarafından Sosyal Hizmet Uzmanlığı alımı için 14 Şubat 2020 Cuma günü yapılan sözlü mülakat sonuçları açıklandı

İZAYDAŞ, Körfez’den 1 yılda 380 ton çöp topladı

İZAYDAŞ, Körfez’den 1 yılda 380 ton çöp topladı

İZAYDAŞ, dört adet deniz yüzeyi temizleme teknesiyle İzmit Körfezi’nden bir yılda 380 ton çöp topladı.

Başkan Özlü: "Geleceği Gençler Tesis Edecek"

Başkan Özlü:

Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü, "Gençlerle Başbaşa" etkinliği kapsamında Selim Yürekten Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi.

K1 Köprülü Kavşağı’na geçici güzergah

K1 Köprülü Kavşağı’na geçici güzergah

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün K1 Köprülü Kavşağı’nda yapacağı çalışma nedeniyle geçici güzergah oluşturuldu.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ