bil anakolej
03 Temmuz 2020 Cuma 20:24

LASTİK-İŞ’TE GENEL KONGRE TARİHİ BELLİ OLDU !

Lastik-İş’te genel kongre tarihi belli oldu !
21 Şubat 2019 Perşembe 11:35

.


İlimizde bulunan Brisa,Türk Pirelli ,Goodyear,Özka ve Kolsan çalışanlarının örgütlü bulunduğu Disk’e bağlı Lastik-İş Sendikası Genel Merkez olağan Genel Kurulu 23 Şubat 2019 Cumartesi günü saat 10.00’da istanbul Green Park Pendik Otel’de başlayacak.
Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan’ın 13 Kasım 2018 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmesi sonucu 2019 yılının Haziran ayında yapılması gereken Lastik-İş Sendikası Genel Kurulu 23 Şubat 2019 tarihine çekilmişti. Genel Başkan Karacan’ın vefatı sonrası Lastik-İş Sendikası ‘nın mevcut Yönetim Kurulu Genel Sekreter Alaaddin Sarı’ya Genel Başkanlık görevini vermişti.Hafta sonu gerçekleşecek

olan Lastik-İş Sendikası Genel Kurulunda Alaaddin Sarı Genel Başkanlığı’da oluşacak yeni yönetimin görev alması bekleniyor. Lastik-İş Sendikası Genel Merkez Kongresi’nde ağırlık Kocaeli delegasyonunda bulunuyor. Kongrede Kocaeli 169, Sakarya 40, Gebze 36, İstanbul 32 İzmir 11 ve Genel Merkez Delegeleri 12 olmak üzere toplam 300 delegenin oy kullanma hakkı bulunuyor.


Lastik-İş Sendikası’nın önceki gün yapılan genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısı sonrası ortak görüşü açıklayan mevcut Genel Başkan Alaaddin Sarı, “  İlk olarakbelirtmeliyim ki; kayyuma devredilme aşamasında Sendikamızın Genel Başkanlığına seçilen Abdullah Karacan açık, net, kararlı ve tutarlı politikalarla Lastik-İş’i her açıdan geliştirmiş ve güçlendirmiştir. Bugün Lastik-İş gerek örgütlenme düzeyi, gerek maddi alt
yapısı, gerekse sendikal mücadele ve toplu sözleşme politikalarıyla Türkiye sendikal hareketi içinde örnek bir kurum olmuştur. Güvencesiz çalışmayı ve taşeronlaşmayı yok eden bir sendikacı olarak Abdullah Karacan adı, Türkiye işçi sınıfı tarihine altın harflerle yazılmıştır”
Lastik-İş Sendikası’nın bundan sonra da gerek toplu sözleşme politikalarını, gerekse sendikal faaliyetlerini üyeleriyle, temsilcileriyle ve yöneticileriyle birlikte uygulamaya devam edeceğini vurgulayan Genel Başkan Sarı. “Sendikamızı bölüp parçalamaya ve işçi sınıfı mücadelesinden koparmaya yönelik her türlü girişime ise bütün yapısıyla karşı duracaktır.
Bu çerçevede 23-24 Şubat 2019 tarihinde toplanacak 28. Olağan Genel Kurul, sendikamızda var olan birlik, bütünlük ve örgüt içi dayanışmanın bir örneği olarak yaşanacaktır. Lastik-İş’in çatısı altında yer alan bütün arkadaşlarımız sendikal mücadeleyi sorumluluk bilinciyle ve üstün bir görev anlayışıyla sürdürmektedir.
Başkanlar kurulumuz başta olmak üzere hepimiz 70 yıllık bir çınar olan Lastik-İş Sendikasını, tarihinden aldığımız güçle, geleceğe daha da büyüterek taşıyacağız. Özellikle son 10 yıllık süreç içinde sendikamız onlarca yeni işyerinde çalışan işçi arkadaşlarımızı örgütlemiş ve toplu sözleşme hakkına kavuşturmuştur. Böylece üye sayımız beş binlerden on beş binlere yükselmiştir. Bu gelişme olurken sendikamızın birlik ve
bütünlüğü de korunmuş ve geliştirilmiştir. Dolayısıyla sendikamızda 28. Olağan Genel Kurul’da barış ve kardeşlik içinde demokratik bir yarış olacak ve gelecek dönemin yetkili organları belirlenecektir. Lastik-İş topluluğu, bu süreci engelleyecek ve sendikamıza zarar verecek hiçbir girişime asla izin vermeyecektir”

 Bugün sorumluluklarının daha da artmış durumda olduğunu belirten Genel Başkan Sarı , “ Çünkü ülkemizde 2018 yılı içinde başlayan ağır bir ekonomik kriz koşullarında yaşıyoruz. 2018 yılında enflasyon yüzde20’yi aşarak son 18 yılın en yüksek değerine ulaştı. İşsizlik hızla yükseliyor. Resmi açıklamalara göre 4 milyona yaklaştı. Biz biliyoruz ki gerçek işsiz sayısı 7 milyondan daha az değil. İş güvencesi yok oldu. İşverenler her zaman yaptıklarını yaparak,  krize karşı kendilerini korumak için işçileri toplu olarak işten çıkarmaya başladılar. Ücret zamları uygulanmıyor. Asgari ücret uygulanmıyor.
Üstelik asgari ücret yüzde 26,5 arttırılmasına rağmen yine açlık sınırının altında kaldı. Yoksulluk sınırı ise asgari ücretin 3 katı düzeyinde. Demokratik haklarımızı, başta sendika üyeliği, toplu sözleşme ve grev hakkı olmak üzere kullanamıyoruz.
Bütün bunların sonucu olarak sendikal örgütlenmenin önemi artıyor ve sendikaların sorumluluğu ağırlaşıyor. Bu nedenle 2019 yılında ve sonrasında işçilerin birlik ve dayanışması ile ortak mücadele geleneğinin yaratılması büyük önem taşıyor.
Çünkü kamunun ve işverenlerin ortaklaşa geliştirdiği, güvencesizliğe ve ucuz işçiliğe dayalı krizden çıkış politikalarına karşı mücadele edebilmemizin başka hiçbir yolu yoktur.
Bu değerlendirmeler ışığında Başkanlar Kurulumuz; Sendikamızın birlik ve bütünlüğünün korunacağını ve geliştirileceğini, Abdullah Karacanın bıraktığı yerden ve onun gösterdiği doğrultuda, kararlı adımlarla yürümeye devam edeceğini, Başkanlar Kurulu’nun mutlak iradesi olarak ortaya koymuştur.
Genişletilmiş Başkanlar Kurulumuzun ortaya koyduğu gibi, Genel Başkanımız Abdullah Karacan’ın aramızdan ayrılması, bizi hedeflerimizden koparmak bir yana, mücadele azmimizi daha da arttıracak; 28 Olağan Genel Kurulumuz Lastik-İş topluluğunu daha çok birleştirip bütünleştirecek ve Lastik-İş Abdullah Karacanın ortaya koyduğu sendikal pratik ve ilkeler ışığında kararlılıkla yoluna devam edecektir”
Bu haber 932 defa okundu

DİĞER HABERLER

Çevre Mühendisleri Odası'ndan Hendek'te ki patlama ile ilgili açıklama

Çevre Mühendisleri Odası'ndan Hendek'te ki patlama ile ilgili açıklama

Gözlerde tahriş, nefes almada zorluk, boğulma hissi,,....

Kocaeli Popüler Müzik Topluluğu ile yaz konserleri başlıyor

Kocaeli Popüler Müzik Topluluğu ile yaz konserleri başlıyor

ilk konser 05 Temmuz Pazar günü saat 19.00’da Seka Park’ta gerçekleşecek

Sakarya havai fişek fabrikasında patlama

Sakarya  havai fişek fabrikasında patlama

ilk bilgilere göre 4 kişi öldü, 97 kişi de yaralandı.

Dikkat!Gebze D-100'de çalışma var!

Dikkat!Gebze D-100'de çalışma var!

Üst yapı çalışması nedeniyle geçici güzergah oluşturuldu.

En çok fiyatı artan şey bilet oldu!

En çok fiyatı artan şey bilet oldu!

TÜİK, Tüketici Fiyatları Endeksi, Haziran 2020 verilerini açıkladı.

Kocaeli itfaiyesi komşunun yardımına koştu

Kocaeli itfaiyesi komşunun yardımına koştu

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında gerçekleşen patlama sonrası,

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ