20 Ocak 2018 Cumartesi 18:19
 
  • 3,810 TL

  • 4,657 TL

  • 162,94 TL

  • 115.147

Öncekiler Sonrakiler

MERTTÜRK, 'DEPREM DEĞİL TEDBİRSİZLİK İNSANI ÖLDÜRÜR'

Merttürk, 'Deprem değil tedbirsizlik insanı öldürür'
16 Ağustos 2017 Çarşamba 15:30

.

CHP İl Başkan Vekili Nilay Şişman Merttürk asrın felaketi olan 17 Ağustos Depreminin 18 yıl dönümünde yaptığı açıklamada, “ 18 yıl önce meydana gelen, binlerce yurttaşımızın yaşamını yitirmesine ve on binlerce yurttaşımızın da yaralanmasına yol açan Marmara Depremi, Ulusumuzun yaşadığı en acı felaketlerden biri olarak, tarihte ve yüreklerimizde yerini hiç silinmemek üzere almıştır” dedi.

 

17 AĞUSTOS SORUMLULUKLARIMIZI HATIRLATAN BİR TARİH

Yalnızca yıkım ve acı bırakan önemli olaylar, genellikle anımsanmak istenmez diyerek sözlerine devam eden Merttürk, “Ancak, 17 Ağustos, sönen umutları yeniden canlandırmak, yurttaşlarımıza güven duygusunu yeniden kazandırmak ve depremle yaşamayı öğrenebilmemiz için, bize sorumluluklarımızı sürekli anımsatan bir tarih olarak kalacaktır. On sekiz yıl önce meydana gelen ve ülkemizi yasa boğan, büyük yıkıma neden olan felaket hala içimizi acıtmaya devam etse de, unutmamalıyız ki halkımızın tüm olumsuz koşullara karşın yaşama dört elle sarılarak, karşılaştıkları güçlükleri aşmak için olağanüstü bir savaşım vermeleri, her türlü övgünün üzerindedir” diye konuştu.

 

GEREKLİ ÇALIŞMALAR YAPILMIYOR

Depremin ardından her yönüyle büyük bir seferberlik başlatılmış; Türk Ulusu örnek bir dayanışma ruhu ile elindeki olanakları hareket geçirerek, özveriyle gereksinim içindeki yurttaşlarımıza yardım elini uzatmıştır diyen Merttürk, “ Devletimiz de Ulusumuzla el ele vererek yaraların sarılması ve yeniden yapılanma çalışmaları için yoğun bir çaba göstermiştir. Ancak, geçmişte deprem konusunda yaşanan onca acılara ve birlikteliğe karşın, bugün gerekli çalışmaların yapılmadığını üzülerek belirtmek istiyoruz. Bugünün en büyük sorumsuzluğu,  hala kentimizde 18 yıl önce hasar gören binaların yıkılmaması ve vatandaşlarımızın yıkılması gereken bu binalarda vatandaşlarımızın yaşamını sürdürmesidir. Ayrıca, depremden etkilenen yerleşim yerlerinde, çoğu sorunların henüz tümüyle ortadan kaldırılamadığı da biliniyor. Tedbirsizlik ve ihmallerin verdiği acılar daha fazla yüreklerimizi yakmasın diye,  acıları ilk günkü kadar taze olan depremzede yurttaşlarımızın haklı beklentilerine yanıt verilmeli, onlara daha iyi olanaklar sunmak için, başlatılan çalışmalara hız kazandırılmalıdır” dedi.

 

İMAR RANTI DEĞİL VATANDAŞIN HAYATI

Yurdumuzun en önemli gerçeklerinden birinin, depremle birlikte yaşamamız gerektiği olduğunu dile getiren Merttürk, “Ülkemizin % 95’i deprem riski altında olduğunun bilinciyle, geçmişteki acılarımızdan ders çıkarmalıyız. Deprem olduktan sonra tedbir alıyoruz, arkasından ağlıyoruz, “Allah rahmet eylesin” diyoruz. “Deprem değil tedbirsizlik insanı öldürür” bilinci ile yol almalıyız. Böyle acıları bir daha yaşamamak için “imar rantı değil vatandaşın hayatı” demeli, depreme dayanıklı yapılar yapmanın yanı sıra deprem konusunda eğitime önem vermeliyiz” diye konuştu.

 

CHP OLARAK DEPREMZEDE YURTTAŞLARIMIZIN HER ZAMAN YANINDAYIZ
Merttürk son olarak, “Teknoloji ve bilimle barışık, yeşili ve doğayı koruyan, meslek odalarının uyarılarını dikkate alan bir anlayış ve sorumlulukla hareket edildiğinde, hafızalara kazınan o acıların bir daha yaşanması engellenebilir diyor, Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman depremzede yurttaşlarımızın yanında olmayı sürdüreceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Marmara Depremi'nin on sekizinci yıldönümünde; depremde yaşamını yitiren yurttaşlarımıza yeniden Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz. Ulusumuzun bir daha böyle büyük acılar yaşamaması en içten dileğimizdir” ifadelerini kullandı.


Bu haber 906 defa okundu

DİĞER HABERLER

Toplu taşıma araçlarına sıkı denetim

Toplu taşıma araçlarına sıkı denetim

Büyükşehir Belediyesi denetim ekiplerinin yaptığı toplu taşıma denetimlerinde 5 bin 945 araç denetlendi

Sendikalardan Sarıbay'a ziyaret

Sendikalardan Sarıbay'a ziyaret

CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay ve yönetimine hayırlı olsun ziyaretleri tüm hızıyla devam ediyor.

Irak ve Sudiler başı çekti

Irak ve Sudiler başı çekti

En çok konutu onlar satın aldı

Emiştekin Gayrimenkul açıldı

Emiştekin Gayrimenkul açıldı

.

SÖZ BİTTİ!

SÖZ BİTTİ!

TÜRK METAL'DE GREV KARARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET