20 Eylül 2018 Perşembe 08:57
 
  • 6,258 TL

  • 7,326 TL

  • 242,09 TL

  • 96.604

Öncekiler Sonrakiler

MEVLANA VE İNSAN HAKLARI

Mevlana ve İnsan Hakları
11 Aralık 2017 Pazartesi 14:40

Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2 No'lu Amfi'de "Mevlana ve İnsan Hakları" konulu konferans düzenlendi.

Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulkadir Şenkal, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Akhisar, Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Dr. Fatih Akbulut'un yanı sıra birçok öğrencinin katıldığı konferansta konuşmacı olarak Bilgi Edinme ve Değerlendirme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Ergin Ergül yer aldı.

 

“Yaşam Hakkı, Bütün Hakların Temelidir”

Hz. Mevlana'nın hayatını anlatarak konuşmasına başlayan Doç. Dr. Ergül, "Mevlana, hayatımızın her alanında karşımıza çıkmakta. Hukukçuların Mevlana'ya yakınlığı ise onun haktan, adaletten ve eşitlikten yana olduğundan kaynaklanıyor. Mevlana, adalet kavramını güneşe benzetiyor. Yaşam hakkı, bütün hakların temelidir. İnsan onuru, insana verilen değerdir " dedi.

 

Mevlana'nın insan haklarını savunduğunu söyleyen Ergül, "Mevlana, bir insanın hakkının verilmesi, bütün insanların haklarının verilmesi kadar değerli olduğunu söyler. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ile Mevlana'nın insan hakları hakkındaki görüşü paraleldir.” sözlerine yer verdi. Mevlana'nın sözleri ile küreselleşmenin de önemini aktaran Doç. Dr. Ergül, "Bir ayağım merkezde, bir ayağım 72 millette." dedi.

 

Soru cevap şeklinde devam eden konferans, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülkadir Şenkal ve Dr. Fatih Akbulut’un Doç Dr. Ergin Ergül'e hediye ve teşekkür takdimiyle sona erdi.

 

Doç. Dr. Ergin Ergül Kimdir?

1990 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Yüksek Lisansını, Polis Akademisi Güvenlik Birimleri Enstitüsünde doktorasını tamamladı. 2017 yılında Genel Kamu Hukuku dalında doçent oldu. 1993 yılından itibaren, kürsü hâkimi, Adalet Bakanlığı’nda tetkik hâkimi, daire başkanı ve genel müdür yardımcısı olarak görev aldı. Ankara hâkimi kadrosunda iken görevlendirme ile 2010-2014 yılları arasında Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığında 1. Hukuk Müşaviri, Dış İlişkiler Daire Başkanı ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2014 yılından itibaren başbakanlık Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca kendileri 2012 yılından itibaren İslam İşbirliği Teşkilatı bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu üyesi ve 2014 yılından beri ise Bilgi Edinme ve Değerlendirme Kurulu Başkanıdır.

 

Kısa süre önce 3. Baskısı çıkan “Hukukçu ve Yöneticiler için Mevlana Bilgeliği” kitabının yanı sıra bazısı İngilizce ve Fransızca Olmak üzere 25 farklı eseri yayımlanmıştır.
Bu haber 691 defa okundu

DİĞER HABERLER

Gaziler günü kutlandı

Gaziler günü kutlandı

.

Konservatuvar Yetenek Sınavı sonuçları açıklandı

 Konservatuvar Yetenek Sınavı sonuçları açıklandı

.

'Bu gözdağı sökmeyecektir'

'Bu gözdağı sökmeyecektir'

Emek Partisi, 3. Havalimanı işçilerinin 24'ünün tutuklamasına dair açıklama yaptı.

AK Parti, Esnafın Ahilik Haftasını Kutladı

AK Parti, Esnafın Ahilik Haftasını Kutladı

AK Parti Kocaeli Milletvekili Sami Çakır ve İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, Karabaş Mahallesi’nde esnafları ziyaret etti.

Dikkat!ALES başvuruları başladı

Dikkat!ALES başvuruları başladı

.

Konut satışları azaldı

Konut satışları azaldı

TÜİK Kocaeli Bölge Müdürlüğü İllere göre Konut Satış İstatistikleri, Ağustos 2018 verilerini açıkladı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET