21 Mayıs 2019 Salı 20:42
 
Öncekiler Sonrakiler

MİLLETVEKİLİ HÜRRİYET'İN 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ MESAJI

Milletvekili Hürriyet'in 19 Eylül Gaziler günü mesajı
18 Eylül 2018 Salı 13:03

CHP Kocaeli milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, 19 Eylül Gaziler günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

TBMM Başkanlık Divanı katip üyesi Milletvekili Hürriyet, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatan sevgisinin sembolleri olan şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi şükran ve minnetle anıyor, sevgi ve saygılarımı sunduğunu belirterek, "Vatanın her karışında eşsiz bir mücadele örneği ile canları pahasına bu topraklar için savaşarak en iyi vatanperverliği gösteren şehit ve gazilerimiz; milletimizin haklı ve en anlamlı gurur kaynağıdır.
Bu sebeptendir ki; Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından, 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce, Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Mareşal Rütbesi ve Gazi Unvanı’ verilmesine atfen her yıl 19 Eylül günü Gaziler Günü olarak kutlanmaktadır. Milletimiz, üstün fedakarlık nişanesi olan vatan evlatları gazilerimizi asla unutmayacaktır.
Devletin asli görevi; Vatan sevgisiyle, kahramanlığın ve fedakârlığın sembolleri olan, kendileriyle gurur ve onur duyduğumuz gazilerimize sahip çıkmak, hak ettikleri şekilde yaşam haklarına sahip olmalarını sağlamak, sosyal ve ekonomik haklarını korumaktır.
Günümüzde baktığımızda ise, kanını vatan toprağına akıtmaktan onur duyan gazilerimizin arasında büyük ayrımcılık yapıldığını görmenin utancını yaşıyoruz. Kore ve Kıbrıs gazilerimizin Şeref aylıklarında sosyal adaleti ortadan kaldıran ayrımı yapan ve 15 Temmuz Gazisi ile terör gazisini ayıran aynı zihniyettir. Yıllardan beri toplumu ikiye bölmeyi kendine kar edinenler, her ne şartta olduğunu gözetmeden vatanı savunan Mehmetçiklerimizi bile ikiye ayırmıştır.
Yaraladıkları toplum vicdanını çıkarttıkları KHK’lar ile onarmaya çalışanların bu çabaları, aynı yaraya tuz basmaktan da öteye gidememektedir. Halen daha bizim yüreğimizde gazi saydığımız ancak hükümet nezdinde gazi sayılmayan ve Şeref aylıklarında ayrım yapılan pek çok vatan evladı bulunmaktadır.
Gazilerimiz, bağımsızlığımızın, egemenliğimizin, milli birlik ve beraberliğimizin ve Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin onurlu birer sembolleridir. Onların gösterdiği fedakarlık ve kahramanlıklar, 16 yıldır iktidar olanlar tarafından görülmese bile bizlerin hafızasından asla silinmeyecektir. Mücadelemiz, Gazilerimizin arasında yapılan ayrım son bulana kadar da yorulmadan devam edecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle; Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk'e Mareşal rütbesi ve Gazi unvanı verilişinin 97. yıl dönümünü ve Gaziler Gününü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatan sevgisinin sembolleri olan şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi şükran ve minnetle anıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum."dedi.Bu haber 816 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ