kbb 15 temmuz
bil anakolej
13 Temmuz 2020 Pazartesi 01:28

MÜZE VE ÖRENYERLERİ ZİYARETE AÇILIYOR

Müze ve Örenyerleri ziyarete açılıyor
01 Haziran 2020 Pazartesi 12:37

1 Haziran tarihinden itibaren müze ve örenyerleri ziyarete açılıyor.

Bilindiği gibi koronavirus tehdidine karşı alınan önlemler kapsamında 18 Mart 2020 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığımıza bağlı müze ve ören yerleri geçici süreliğine ziyarete kapatılmıştı. Normalleşme süreci kapsamında 1 Haziran tarihinden itibaren müze ve örenyerleri ziyarete açılıyor.

 

Ziyaretçilerine kapılarını yeniden açacak olan Kocaeli Müze Müdürlüğüne bağlı Kocaeli Arkeoloji Müzesi, Atatürk, Redif ve Etnografya Müzesi ve Saray Müze normalleşme süreci kapsamında alınan önlemleri müze müdürü Serkan Gedük sosyal medya hesabından duyurdu. Virüs önlemlerine karşı yapılan uyarı görselleri dikkat çekici ve müze konseptine uygun olarak tasarlananmış olması gözlerden kaçmadı.

GEDÜK’ÜN AÇIKLAMASI

İşte Müze Müdürü Serkan Gedük yapılan çalışma ve yeni hazırlıklarla ilgili şu açıklamalarda bulundu:“Bilindiği gibi coronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında 18 Mart 2020 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığımıza bağlı müze ve ören yerleri geçici süreliğine ziyarete kapatılmıştı. Bu durum karşısında müzeciler olarak her ne kadar üzülsekte bu süreci etkin şekilde tamamlamaya çalıştık. Kocaeli Müze Müdürlüğü olarak kapalı olduğumuz süreçte Arkeoloji ve Etnografya Müzesinde bakım ve onarım çalışmalarını başlattık. Bununla birlikte müzemizin arka bahçesinde bulunan Osmanlı dönemine ait mezar taşlarına yönelik teşhir ve tanzim projesi hazırladık. Bir ay içinde “Osmanlı Dönemi Mezar Başlıkları” adı altında yeni bir sergiyi Kocaeli’mize kazandırmış olacağız. Salgın süresince evde kalan tarihi, arkeolojiyi ve sanat tarihini seven vatandaşlarımız için Bithynia günlükleri adı altında, Bithynia’da yaşamış kahramanların çizgi roman serisini dijitale aktardık ve yayınladık, aynı zamanda canlı yayınlar yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Evet, Bu süreçte müzelerimizi yeni döneme hazırlamaya çalıştık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada Coronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan müze ve örenyerlerinin 1 Haziran’dan itibaren açılacağını duyurdu. Bu süreçten sonra bizlerde ziyaretçilerimizi güvenle ağırlayabilmek için hazırlıklarımızı tamamladık. Kocaeli Arkeoloji Müzesi’ne geldiğinizde, artık sizi kapıda İmparator Antonınus Pıus, Saray Müze’sinde ise Sultan Abdülaziz karşılayacak. Antonınus Pıus ve Sultan Abdülaziz ne demek istiyor? COVID-19’a karşı tüm müzelerimizi dezenfekte ettik ve tüm önlemlerimizi aldık diyerek virüse karşı korunmak elimizde diyor ve uyarıyor. Maskenizi takın. Arkeoloji Müzemize geldiğinizde eski tren garının mistik atmosferi ve kuş sesleri eşliğinde Kocaeli’nin gizemli tarihine tanıklık eden eserler arasında huzurla, güvenle ve keyifle gezebilmeniz için, İstanbul dışındaki tek saray binası olan Kasr-ı Hümayun (Saray Müze) bahçesinde tarihin derin izlerin keşf etmeniz için, İzmit'in Kuvayı Milliye Dönemi ve dönemin kahramanlarına ilişkin belgeler, askeri merasim ürünleri, eserlerin yer aldığı Redif, Atatürk ve Etnografya müzesini gezerken, Kocaeli’nin yakın tarihine tanıklık etmeniz için, tüm müzelerimizi virüse karşı dezenfekte ettiğimizi ve tüm önlemlerimizi aldığımızı bilmenizi istiyoruz”

Bu haber 592 defa okundu

DİĞER HABERLER

KYK'dan açıklama var

KYK'dan açıklama var

KYK’dan burs ve kredi ödemelerine ilişkin açıklama

Nikah ve düğün salonlarında Covid-19 tedbirleri

Nikah ve düğün salonlarında Covid-19 tedbirleri

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından eğitim verildi.

Derince’de Yeni Yollar Kullanıma Açılıyor

Derince’de Yeni Yollar Kullanıma Açılıyor

Derince Belediyesi ekipleri bölgede ham halde bulunan imar yollarını açarak kullanıma uygun hale getiriyor

Vali Yavuz, Kocaelispor'un şampiyonluğunu kutladı

Vali Yavuz, Kocaelispor'un şampiyonluğunu kutladı

Vali Seddar Yavuz Kocaelispor’un Şampiyonluğunu ve 2. Lige Yükselmesini Kutladı

Hafta sonu Kocaeli'de hava nasıl olacak?

Hafta sonu Kocaeli'de hava nasıl olacak?

Türkiye haftasonunu batıda güneş, doğuda ise yağışlı havayla geçirecek.

KÖRFEZ'DE 5 APARTMAN, 76 KİŞİ VE BİR PARK KARANTİNAYA ALINDI

KÖRFEZ'DE 5 APARTMAN, 76 KİŞİ VE BİR PARK KARANTİNAYA ALINDI

Körfez'de yayılan virüs salgınına karşı tedbirlerde sıkı sıkıya uygulanıyor

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ