23 Ocak 2019 Çarşamba 11:34
 
  • 5,324 TL

  • 6,054 TL

  • 220,73 TL

  • 99.943

Öncekiler Sonrakiler

MÜZİK VE RİTİM EĞİTİMİ ENGEL TANIMIYOR

Müzik ve ritim eğitimi engel tanımıyor
16 Şubat 2018 Cuma 13:05

Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde ritim ve müzik eğitimi ile engelli bireylerde gelişim sağlanıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezindeki hafif ve orta düzeydeki zihinsel engelli öğrenciler için ritim atölyesi kuruldu. 17-35 yaş aralığında bulunan, eğitilebilir ya da öğretilebilir durumda olan, hafif ve orta düzeyde zihinsel engelli bireyler, Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde, müzik ve ritim eğitimi alıyor. Eğitim merkezindeki uzmanlar, müziğin özel gereksinimi olan öğrencilerin eğitimlerindeki tüm gelişim alanlarını destekleyen en etkili ve önemli disiplinlerden birisi olduğunu belirtiyor.  

SAHNE SANATLARI TOPLULUĞU
Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezinde El Sanatları Atölyesi, Bahçecilik Atölyesi, Seramik Atölyesi, Yiyecek İçecek Hizmetleri Atölyesi, Beden Eğitimi ve Bağımsız Yaşam Faaliyetleri gibi alanların yanı sıra müzik atölyesi de bulunuyor. Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezindeki öğrencilerle Sahne sanatları topluluğu kuruldu. Hafif ve orta zihinsel engelli bireylerden oluşan ritim grubu davul, darbuka, bendir gibi ritim aletlerini çalmayı öğreniyor. Müzik ve ritim öğretmeni ile birlikte ritim etüt çalışmaları yapan öğrenciler, önümüzdeki gönlerde gösteri yapmaya hazırlanıyor.

İLETİŞİM KURMADA ETKİLİ OLUYOR
Uzmanlar müziğin, özel gereksinimi olan öğrencilerin eğitimlerindeki tüm gelişim alanlarını destekleyen en etkili ve önemli disiplinlerden birisi olduğunu belirtiyor. Ayrıca bu bireylerle iletişim kurmada yararlanılabilecek çok etkili bir teknik olduğunu da belirten uzmanlar, müziğin iletişimde dinleme ve dikkatini yoğunlaştırabilme becerilerinin gelişimi için büyük önem taşıdığını da söylüyor. Merkezde, dersin işlenişinde öğrencilerin gelişim düzeylerine uygun etkinlikler belirleniyor. Bu etkinlikler arasında ritim çalışması, ses çalışmaları, şarkı söyleme, halk oyunları, müzikli öykü ve kavramların müzikle öğretimi yer alıyor.
 
GELİŞİM DÜZEYİNE GÖRE ETKİNLİKLER
Dinleme ve dikkatini toplama becerilerinin gelişiminde ritmik etkinliklerin çok önemli rolü bulunuyor. Bu eğitim sayesinde öğrenciler ritim tutabiliyor, duydukları sesin ritmine uygun vuruş yapabiliyor ya da vücut hareketleriyle duydukları sesi yorumlayabiliyorlar. Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezinde dersin işlenişinde öğrencilerin gelişim düzeylerine uygun etkinlikler belirleniyor. Bu etkinlikler arasında ritim çalışması, ses çalışmaları, şarkı söyleme, halk oyunları, müzikli öykü ve kavramların müzikle öğretimi yer alıyor. Müzik eğitiminin amaçları ve gelişim alanları  göz önünde bulundurulduğunda iletişim, farkında olma ve dil gelişimi, motor  gelişimi, zihinsel gelişim, yaratıcılık ve duygusal durum gelişimlerine katkıda bulunuyor.


Bu haber 534 defa okundu

DİĞER HABERLER

Deniz Ticaret odası burs verecek

Deniz Ticaret odası burs verecek

.

Çayırova Adayımız AKSU

Çayırova Adayımız AKSU

.

Konut satışları azaldı....

Konut satışları azaldı....

İllere göre Konut Satış İstatistikleri,2018 verileri açıklandı.

'Kadın ve mimar gözü İle İzmit’e dokunacağım'

'Kadın ve mimar gözü İle İzmit’e dokunacağım'

AK Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Mimar Sibel Gönül, İlim Yayma Cemiyeti’ni ziyaret etti.

Sevimli Dostlar için 15 Bölgeye Yemek Bırakılıyor

Sevimli Dostlar için 15 Bölgeye Yemek Bırakılıyor

.

'Göl'seyirciyle buluşuyor

'Göl'seyirciyle buluşuyor

Seçil Mutlu Oğuz’un yazıp yönettiği “Göl” adlı oyun Perşembe günü Süleyman Demirel Kültür Merkezinde sahnelenecek.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ