18 Mart 2018 Pazar 07:00
 
  • 3,921 TL

  • 4,819 TL

  • 165,33 TL

  • 117.216

Öncekiler Sonrakiler

MÜZİK VE RİTİM EĞİTİMİ ENGEL TANIMIYOR

Müzik ve ritim eğitimi engel tanımıyor
16 Şubat 2018 Cuma 13:05

Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde ritim ve müzik eğitimi ile engelli bireylerde gelişim sağlanıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezindeki hafif ve orta düzeydeki zihinsel engelli öğrenciler için ritim atölyesi kuruldu. 17-35 yaş aralığında bulunan, eğitilebilir ya da öğretilebilir durumda olan, hafif ve orta düzeyde zihinsel engelli bireyler, Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde, müzik ve ritim eğitimi alıyor. Eğitim merkezindeki uzmanlar, müziğin özel gereksinimi olan öğrencilerin eğitimlerindeki tüm gelişim alanlarını destekleyen en etkili ve önemli disiplinlerden birisi olduğunu belirtiyor.  

SAHNE SANATLARI TOPLULUĞU
Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezinde El Sanatları Atölyesi, Bahçecilik Atölyesi, Seramik Atölyesi, Yiyecek İçecek Hizmetleri Atölyesi, Beden Eğitimi ve Bağımsız Yaşam Faaliyetleri gibi alanların yanı sıra müzik atölyesi de bulunuyor. Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezindeki öğrencilerle Sahne sanatları topluluğu kuruldu. Hafif ve orta zihinsel engelli bireylerden oluşan ritim grubu davul, darbuka, bendir gibi ritim aletlerini çalmayı öğreniyor. Müzik ve ritim öğretmeni ile birlikte ritim etüt çalışmaları yapan öğrenciler, önümüzdeki gönlerde gösteri yapmaya hazırlanıyor.

İLETİŞİM KURMADA ETKİLİ OLUYOR
Uzmanlar müziğin, özel gereksinimi olan öğrencilerin eğitimlerindeki tüm gelişim alanlarını destekleyen en etkili ve önemli disiplinlerden birisi olduğunu belirtiyor. Ayrıca bu bireylerle iletişim kurmada yararlanılabilecek çok etkili bir teknik olduğunu da belirten uzmanlar, müziğin iletişimde dinleme ve dikkatini yoğunlaştırabilme becerilerinin gelişimi için büyük önem taşıdığını da söylüyor. Merkezde, dersin işlenişinde öğrencilerin gelişim düzeylerine uygun etkinlikler belirleniyor. Bu etkinlikler arasında ritim çalışması, ses çalışmaları, şarkı söyleme, halk oyunları, müzikli öykü ve kavramların müzikle öğretimi yer alıyor.
 
GELİŞİM DÜZEYİNE GÖRE ETKİNLİKLER
Dinleme ve dikkatini toplama becerilerinin gelişiminde ritmik etkinliklerin çok önemli rolü bulunuyor. Bu eğitim sayesinde öğrenciler ritim tutabiliyor, duydukları sesin ritmine uygun vuruş yapabiliyor ya da vücut hareketleriyle duydukları sesi yorumlayabiliyorlar. Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezinde dersin işlenişinde öğrencilerin gelişim düzeylerine uygun etkinlikler belirleniyor. Bu etkinlikler arasında ritim çalışması, ses çalışmaları, şarkı söyleme, halk oyunları, müzikli öykü ve kavramların müzikle öğretimi yer alıyor. Müzik eğitiminin amaçları ve gelişim alanları  göz önünde bulundurulduğunda iletişim, farkında olma ve dil gelişimi, motor  gelişimi, zihinsel gelişim, yaratıcılık ve duygusal durum gelişimlerine katkıda bulunuyor.


Bu haber 451 defa okundu

DİĞER HABERLER

CHP'li Emre Andız Kılıçdaroğlu'nu davet etti

CHP'li Emre Andız Kılıçdaroğlu'nu davet etti

.

ÇMO Başkanı Ağdacı, 10 Binin üzerinde ağaç kesilecek!

ÇMO Başkanı Ağdacı, 10 Binin üzerinde ağaç kesilecek!

Umuttepe Orman Depo Alanı bölgesinde yapımı planlanan evsel atık yakma ve enerji üretim tesisine, Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Sait Ağdacı tepki gösterdi.

Çakır, yeniden yürümeye başladı

Çakır, yeniden yürümeye başladı

İZMİT'te, kangren olan arka bacakları kesilen 'Çakır' isimli sokak kedisinin, sol bacak kemiğine protez yapılarak yeniden yürümesi sağlandı.

Vali, Aksoy'dan 18 Mart mesajı

Vali, Aksoy'dan 18 Mart mesajı

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, 18 Mart Çanakkale Zaferinin yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

22. Dönem POMEM sınavları için başvurular başlıyor

22. Dönem POMEM sınavları için başvurular başlıyor

POMEM Başvuru formuna sporkentikocaeli.com adresinden ulaşabilecek.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ