17 Aralık 2018 Pazartesi 23:37
 
  • 5,373 TL

  • 6,101 TL

  • 215,06 TL

  • 89.962

Öncekiler Sonrakiler

NESİBE AYDIN OKULLARI SINAV SONUÇLARINI DEĞERLENDİRDİ

Nesibe Aydın okulları sınav sonuçlarını değerlendirdi
31 Ağustos 2018 Cuma 17:01

.

Ülke genelinde yaklaşık 2 milyon 300 bin adayın katıldığı, TYT ve AYT olarak iki bölümde gerçekleştirilen üniversite sınav yerleştirme sonuçları, ÖSYM tarafından açıklandı. Nesibe Aydın Eğitim Kurumlarının PDR uzmanları 2018 yerleştirmelerini değerlendirdiler:Sistem değişikliğinden kaynaklı olarak bu yıl puan ve başarı sıralamalarının, bir önceki yıla göre düşeceğine dair bir takım öngörüler olmasına rağmen yerleştirmeler incelendiğinde sonuçların bu doğrultuda olmadığı görülmüştür.


2018 yerleştirmelerini, sayısal (MF) öğrencileri açısından incelediğimizde, en çok tercih edilen bölümlerin puanlarında düşüş görülmediği, ancak öğrencilerin ilgi göstermediği dolayısıyla daha az talep edilen bölümlerin puanlarında düşüş olduğu görülmüştür.


Bu nedenle çok tercih edilen bölümlerde sıralamaların geçen senelere göre değişmediği ancak talebin az olduğu bölümlerde öğrencilerin kendi başarı sıralamalarının üstündeki bölümlere yerleştikleri görülmüştür.


2018 yerleştirmelerini, Eşit Ağırlık (TM) öğrencileri açısından incelendiğimizde ise üst sıralardaki öğrencilerin yerleşmelerinde bölümlerin sıralamalarında düşüş görülmediği tespit edilmiştir. Ancak başarı sıralaması belli bir aralıktan sonra (7 bin civarı) bu öğrencilerin kendi sıralamalarının çok daha altındaki bölümlere yerleştikleri gözlemlenmiştir. Eşit Ağırlık bölümlerinde bu aralıktan sonra puanların yükseldiği dikkati çekmiştir.


Örneğin; ODTÜ İktisat Bölümünün bu sene en düşük puanı 418.065 olarak ÖSYM verilerinde belirtilmiştir. Bu çerçevede önceki senelere bakıldığında 14.000 seviyesindeki başarı sıralaması ile girilebilen bir bölüme bu sene 10.000’inci sıradaki öğrenci yerleşememiştir.


Diğer bir örnekte ise 8.000 başarı sıralamasındaki eşit ağırlık öğrencisinin ancak, 15.000 başarı sıralamasına sahip bölüme yerleştiği tespit edilmiştir. Bu örnekler göstermektedir ki eşit ağırlık öğrencilerinin tercih ettiği bölümlerde sıralamalar öngörüldüğü gibi gerilememiş tam aksine yükselmiştir.


Bu durum Eşit Ağırlık tercihi yapan öğrencileri üzmüş ve yerleştirmelerde hata olabileceği konusunda tedirginlik yaratmıştır.
Bu nedenle Eşit Ağırlık puanlarının ÖSYM tarafından yeniden incelenmesi ve değerlendirilmesinin yerinde olacağını düşünüyoruz.


Bu haber 577 defa okundu

DİĞER HABERLER

Zeytinoğlu, İşsizlik artışını ekonomideki yavaşlamaya bağladı

Zeytinoğlu, İşsizlik artışını ekonomideki yavaşlamaya bağladı

.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Kocaeli'ye geliyor

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Kocaeli'ye geliyor

.

İşsizlik zirve yaptı!

İşsizlik zirve yaptı!

TÜİK'in verilerine göre, eylül ayında işsizlik 0,8 puanlık artış ile yüzde 11.4 olarak gerçekleşti.

Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 Eğitimi başladı

Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 Eğitimi başladı

Kocaeli Ticaret Odası’nın KOÜ işbirliğinde düzenlediği Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 Eğitimi başladı

Çiftçilere meyve fidanı desteği

 Çiftçilere meyve fidanı desteği

.

İzmit Belediyesi 5 Milyonluk akaryakıt alacak

İzmit Belediyesi 5 Milyonluk akaryakıt alacak

İzmit Belediyesi hizmet araçlarında kullanılmak üzere akaryakıt alacak.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ