22 Mayıs 2019 Çarşamba 19:00
 
Öncekiler Sonrakiler

NESİBE AYDIN OKULLARI SINAV SONUÇLARINI DEĞERLENDİRDİ

Nesibe Aydın okulları sınav sonuçlarını değerlendirdi
31 Ağustos 2018 Cuma 17:01

.

Ülke genelinde yaklaşık 2 milyon 300 bin adayın katıldığı, TYT ve AYT olarak iki bölümde gerçekleştirilen üniversite sınav yerleştirme sonuçları, ÖSYM tarafından açıklandı. Nesibe Aydın Eğitim Kurumlarının PDR uzmanları 2018 yerleştirmelerini değerlendirdiler:Sistem değişikliğinden kaynaklı olarak bu yıl puan ve başarı sıralamalarının, bir önceki yıla göre düşeceğine dair bir takım öngörüler olmasına rağmen yerleştirmeler incelendiğinde sonuçların bu doğrultuda olmadığı görülmüştür.


2018 yerleştirmelerini, sayısal (MF) öğrencileri açısından incelediğimizde, en çok tercih edilen bölümlerin puanlarında düşüş görülmediği, ancak öğrencilerin ilgi göstermediği dolayısıyla daha az talep edilen bölümlerin puanlarında düşüş olduğu görülmüştür.


Bu nedenle çok tercih edilen bölümlerde sıralamaların geçen senelere göre değişmediği ancak talebin az olduğu bölümlerde öğrencilerin kendi başarı sıralamalarının üstündeki bölümlere yerleştikleri görülmüştür.


2018 yerleştirmelerini, Eşit Ağırlık (TM) öğrencileri açısından incelendiğimizde ise üst sıralardaki öğrencilerin yerleşmelerinde bölümlerin sıralamalarında düşüş görülmediği tespit edilmiştir. Ancak başarı sıralaması belli bir aralıktan sonra (7 bin civarı) bu öğrencilerin kendi sıralamalarının çok daha altındaki bölümlere yerleştikleri gözlemlenmiştir. Eşit Ağırlık bölümlerinde bu aralıktan sonra puanların yükseldiği dikkati çekmiştir.


Örneğin; ODTÜ İktisat Bölümünün bu sene en düşük puanı 418.065 olarak ÖSYM verilerinde belirtilmiştir. Bu çerçevede önceki senelere bakıldığında 14.000 seviyesindeki başarı sıralaması ile girilebilen bir bölüme bu sene 10.000’inci sıradaki öğrenci yerleşememiştir.


Diğer bir örnekte ise 8.000 başarı sıralamasındaki eşit ağırlık öğrencisinin ancak, 15.000 başarı sıralamasına sahip bölüme yerleştiği tespit edilmiştir. Bu örnekler göstermektedir ki eşit ağırlık öğrencilerinin tercih ettiği bölümlerde sıralamalar öngörüldüğü gibi gerilememiş tam aksine yükselmiştir.


Bu durum Eşit Ağırlık tercihi yapan öğrencileri üzmüş ve yerleştirmelerde hata olabileceği konusunda tedirginlik yaratmıştır.
Bu nedenle Eşit Ağırlık puanlarının ÖSYM tarafından yeniden incelenmesi ve değerlendirilmesinin yerinde olacağını düşünüyoruz.


Bu haber 663 defa okundu

DİĞER HABERLER

Belde A.Ş.’lilere bayram öncesi avans müjdesi

Belde A.Ş.’lilere bayram öncesi avans müjdesi

Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan Belde A.Ş.’li personele, bayram öncesi bin 500 TL’lik avans ödenecek.

Sarıbay ve İmamoğlu İstanbul’da bir araya geldi

Sarıbay ve İmamoğlu İstanbul’da bir araya geldi

CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay İstanbul’da proje tanıtım toplantısını gerçekleştiren CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu ile bir araya geldi

HÜRRİYET, SANATÇI ERDEM’E PARA VERMEDİK

 HÜRRİYET, SANATÇI ERDEM’E PARA VERMEDİK

İzmit Belediye Encümen toplantısı Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet başkanlığında gerçekleştirildi.

KARBAFED Kocaeli Basınını Artvin'e Götürüyor

KARBAFED Kocaeli Basınını Artvin'e Götürüyor

Polisler işaret dili öğreniyor

Polisler işaret dili öğreniyor

ENGELLİ VATANDAŞ POLİSLE DOĞRUDAN İLETİŞİM KURACAK

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ