22 Mayıs 2019 Çarşamba 20:56
 
Öncekiler Sonrakiler

O MAHALLEDE 37 TANE PARK VAR AMA OKUL YOK!

O mahallede 37 tane park var ama okul yok!
08 Mart 2019 Cuma 16:00

Darıca Pirireis Mahallesi'nde İlköğretim çağındaki öğrenciler kendi mahallelerinde okula gitmek istiyor.

İYİ partili Lüfü Türkkan konuyu TBMM gündemine taşıdı...Hem Milli eğitim Bakanı'na hem de Çevre Şehircilik Bakanı'na sordu.


Darıca’daki Piri Reis Mahallesi’nde yaklaşık 10 bin nüfus yaşıyor. Bu mahallede ilkokul çağında okuyan öğrenci sayısı ise bini aşıyor. Durum böyle ama gelin görün ki mahallede ilkokul yok. Akıllara okul için alan olmayabilir düşüncesi gelebilir; ancak durum öyle de değil. Bu mahallede 37 tane park alanı var.
İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan bu duruma duyarsız kalmadı. Türkkan konuyla ilgili hem Milli Eğitim Bakanı’na hem de Çevre ve Şehircilik Bakanı’na soru önergesi verdi.

“MAHALLEDE 37 TANE PARK ALANI IÇIN YER AYRILMASINA RAĞMEN IHTIYAÇ
OLDUĞU HALDE ILKÖĞRETIM OKULU IÇIN NEDEN YER AYRILMADI?”
“ÖĞRENCİLER NEDEN TAŞIMALI SİSTEMDEN YARARLANAMIYOR?”
Önergesinde; “Yaklaşık 10.000 nüfusa sahip Darıca Piri Reis Mahallesi’nde ilköğretim çağındaki öğrenci sayısı 1.000’in üzerindedir. Buna rağmen mahallede ilköğretim okulu bulunmamaktadır.”

diyen Türkkan, “Piri Reis Mahallesi’nde 37 tane park alanı için yer ayrılmasına rağmen ihtiyaç olduğu halde ilköğretim okulu için yer ayrılmamıştır.” ifadelerini kullandı. Türkkan, mahallede yaşayan öğrencilerin Bayramoğlu ve Bağlarbaşı mahallelerindeki okullara gitmek zorunda kaldığını, ancak bu okullara giden öğrenciler için de taşımalı sistem uygulanmadığını yazdı.

“PARK ALANLARINDAN BİRİSİNE OKUL YAPILAMAZ MI?”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a mahallede ilkokul çağında binin üzerinde öğrenci olmasına rağmen neden ilkokul olmadığını soran Türkkan, her iki Bakan’a okul yapma projesinin gündemde olup olmadığını sordu.
Milli Eğitim Bakanı’na başka mahallelerdeki okullara gitmek zorunda kalan öğrenciler için neden taşımalı sistem uygulanmadığını ve bu öğrenciler için bir düzenleme yapılıp yapılmayacağını soran İYİ Partili Türkkan, Çevre Bakanı’ndan da mahallenin ilkokul ihtiyacı için 37 tane park alanından birisinin ilköğretim okulu olarak düzenlenmesi düşünülmekte midir sorusuna cevap istedi.

İşte Türkkan’ın sorduğu sorular:
1-Darıca Piri Reis Mahallesi’nde ilköğretim çağındaki öğrenci sayısı 1.000’in üzerinde olmasına rağmen neden ilköğretim okulu bulunmamaktadır?
2-Piri Reis Mahallesi’ne okul yapılması düşünülmekte midir, Bakanlığın planı dahilinde böyle bir proje varsa bu ne zaman gerçekleşecektir?

3-Mahallede 37 tane park alanı için yer ayrılmasına rağmen ihtiyaç olduğu halde ilköğretim okulu için neden yer ayrılmamıştır?
4-Mahallenin ilkokul ihtiyacı için 37 tane park alanından birisinin ilköğretim okulu olarak düzenlenmesi düşünülmekte midir?
5-Piri Reis Mahallesi’nde oturan ve mahallelerinde okul olmadığı için Bayramoğlu ve Bağlarbaşı mahallelerindeki okullara gitmek zorunda kalan öğrenciler için neden taşımalı sistem uygulanmamaktadır?
6-Mahalleye ilköğretim okulu yapılması düşünülmüyorsa Bayramoğlu ve Bağlarbaşı mahallelerindeki okullara gitmek zorunda kalan ve taşımalı sistem olmadığı için sıkıntı yaşayan öğrenciler için herhangi bir düzenleme getirilmesi düşünülmekte midir?
Bu haber 735 defa okundu

DİĞER HABERLER

YSK gerekçeli kararı açıkladı

YSK gerekçeli kararı açıkladı

Kendi atadığı sandık kurulu başkanlarını yok saydı

Belde A.Ş.’lilere bayram öncesi avans müjdesi

Belde A.Ş.’lilere bayram öncesi avans müjdesi

Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan Belde A.Ş.’li personele, bayram öncesi bin 500 TL’lik avans ödenecek.

Sarıbay ve İmamoğlu İstanbul’da bir araya geldi

Sarıbay ve İmamoğlu İstanbul’da bir araya geldi

CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay İstanbul’da proje tanıtım toplantısını gerçekleştiren CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu ile bir araya geldi

HÜRRİYET, SANATÇI ERDEM’E PARA VERMEDİK

 HÜRRİYET, SANATÇI ERDEM’E PARA VERMEDİK

İzmit Belediye Encümen toplantısı Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet başkanlığında gerçekleştirildi.

KARBAFED Kocaeli Basınını Artvin'e Götürüyor

KARBAFED Kocaeli Basınını Artvin'e Götürüyor

Polisler işaret dili öğreniyor

Polisler işaret dili öğreniyor

ENGELLİ VATANDAŞ POLİSLE DOĞRUDAN İLETİŞİM KURACAK

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ