19 Eylül 2019 Perşembe 03:52

O MAHALLEDE 37 TANE PARK VAR AMA OKUL YOK!

O mahallede 37 tane park var ama okul yok!
08 Mart 2019 Cuma 16:00

Darıca Pirireis Mahallesi'nde İlköğretim çağındaki öğrenciler kendi mahallelerinde okula gitmek istiyor.

İYİ partili Lüfü Türkkan konuyu TBMM gündemine taşıdı...Hem Milli eğitim Bakanı'na hem de Çevre Şehircilik Bakanı'na sordu.


Darıca’daki Piri Reis Mahallesi’nde yaklaşık 10 bin nüfus yaşıyor. Bu mahallede ilkokul çağında okuyan öğrenci sayısı ise bini aşıyor. Durum böyle ama gelin görün ki mahallede ilkokul yok. Akıllara okul için alan olmayabilir düşüncesi gelebilir; ancak durum öyle de değil. Bu mahallede 37 tane park alanı var.
İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan bu duruma duyarsız kalmadı. Türkkan konuyla ilgili hem Milli Eğitim Bakanı’na hem de Çevre ve Şehircilik Bakanı’na soru önergesi verdi.

“MAHALLEDE 37 TANE PARK ALANI IÇIN YER AYRILMASINA RAĞMEN IHTIYAÇ
OLDUĞU HALDE ILKÖĞRETIM OKULU IÇIN NEDEN YER AYRILMADI?”
“ÖĞRENCİLER NEDEN TAŞIMALI SİSTEMDEN YARARLANAMIYOR?”
Önergesinde; “Yaklaşık 10.000 nüfusa sahip Darıca Piri Reis Mahallesi’nde ilköğretim çağındaki öğrenci sayısı 1.000’in üzerindedir. Buna rağmen mahallede ilköğretim okulu bulunmamaktadır.”

diyen Türkkan, “Piri Reis Mahallesi’nde 37 tane park alanı için yer ayrılmasına rağmen ihtiyaç olduğu halde ilköğretim okulu için yer ayrılmamıştır.” ifadelerini kullandı. Türkkan, mahallede yaşayan öğrencilerin Bayramoğlu ve Bağlarbaşı mahallelerindeki okullara gitmek zorunda kaldığını, ancak bu okullara giden öğrenciler için de taşımalı sistem uygulanmadığını yazdı.

“PARK ALANLARINDAN BİRİSİNE OKUL YAPILAMAZ MI?”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a mahallede ilkokul çağında binin üzerinde öğrenci olmasına rağmen neden ilkokul olmadığını soran Türkkan, her iki Bakan’a okul yapma projesinin gündemde olup olmadığını sordu.
Milli Eğitim Bakanı’na başka mahallelerdeki okullara gitmek zorunda kalan öğrenciler için neden taşımalı sistem uygulanmadığını ve bu öğrenciler için bir düzenleme yapılıp yapılmayacağını soran İYİ Partili Türkkan, Çevre Bakanı’ndan da mahallenin ilkokul ihtiyacı için 37 tane park alanından birisinin ilköğretim okulu olarak düzenlenmesi düşünülmekte midir sorusuna cevap istedi.

İşte Türkkan’ın sorduğu sorular:
1-Darıca Piri Reis Mahallesi’nde ilköğretim çağındaki öğrenci sayısı 1.000’in üzerinde olmasına rağmen neden ilköğretim okulu bulunmamaktadır?
2-Piri Reis Mahallesi’ne okul yapılması düşünülmekte midir, Bakanlığın planı dahilinde böyle bir proje varsa bu ne zaman gerçekleşecektir?

3-Mahallede 37 tane park alanı için yer ayrılmasına rağmen ihtiyaç olduğu halde ilköğretim okulu için neden yer ayrılmamıştır?
4-Mahallenin ilkokul ihtiyacı için 37 tane park alanından birisinin ilköğretim okulu olarak düzenlenmesi düşünülmekte midir?
5-Piri Reis Mahallesi’nde oturan ve mahallelerinde okul olmadığı için Bayramoğlu ve Bağlarbaşı mahallelerindeki okullara gitmek zorunda kalan öğrenciler için neden taşımalı sistem uygulanmamaktadır?
6-Mahalleye ilköğretim okulu yapılması düşünülmüyorsa Bayramoğlu ve Bağlarbaşı mahallelerindeki okullara gitmek zorunda kalan ve taşımalı sistem olmadığı için sıkıntı yaşayan öğrenciler için herhangi bir düzenleme getirilmesi düşünülmekte midir?
Bu haber 857 defa okundu

DİĞER HABERLER

Büyükakın’ı göreve çağırdı!

Büyükakın’ı göreve çağırdı!

BÜYÜK TEHDİT ALTINDA

Taşlanan köpek emin ellerde

Taşlanan köpek emin ellerde

GENEL SAĞLIK DURUMU İYİ

İZMİT BELEDİYESİ O BİNA İÇİN İSTİNAT DUVARI ÖRÜYOR

İZMİT BELEDİYESİ O BİNA İÇİN İSTİNAT DUVARI ÖRÜYOR

GÜÇLENDİRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Büyükşehir’den TSE standardında üretim

Büyükşehir’den TSE standardında üretim

Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç duyduğu kentsel donatı elemanlarını Park, Bahçeler ve Yeşil alanlar Daire Başkanlığı bünyesinde kurduğu atölyelerde üretiyor.

Büyükakın’dan Gaziler Günü Mesajı

Büyükakın’dan Gaziler Günü Mesajı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın yayınladığı bir mesajda, ‘Bu toprakları bize vatan olarak bırakan değerli gazilerimize ve aziz şehitlerimize şükranlarımızı sunuyoruz, gazilerimize minnettarız’ dedi

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ