16 Şubat 2019 Cumartesi 09:35
 
  • 5,279 TL

  • 5,964 TL

  • 223,38 TL

  • 102.715

Öncekiler Sonrakiler

OKUL-İŞLETME İŞBİRLİĞİ MODELİ YAYGINLAŞTIRILACAK

Okul-İşletme İşbirliği modeli yaygınlaştırılacak
16 Mayıs 2018 Çarşamba 18:31

.

Türkiye İçin Mesleki Eğitime Tam Destek (METAD)projesinin önemli bir bileşenini Okul-İşletme işbirlikleri oluşturuyor.Proje kapsamında MESS Eğitim Vakfı (MEV) tarafından düzenlenen;TÜSİAD, TİSK, TÜRKONFED, Vehbi Koç Vakfı (VKV) ve Özel Sektör Gönüllüleri Derneği’nin (ÖSGD) desteklediği“Okul-İşletme İşbirliğini GeliştirmeÇalıştayı”Kocaeli’dede gerçekleştirildi.Çalıştayda mesleki eğitim kurumları yöneticileri ile özel sektör temsilcileri bir araya geldi.


Çalıştay kapsamında gerçekleştirilen “Mesleki Eğitimde Kalite İçin Özel Sektör, Kamu ve Sivil Toplum İşbirlikleri” panelindeKocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2018 yılında hayata geçirilen düzenlemeler ve özel sektöre sunulan teşvikler ele alındı. Ardından METAD projesi kapsamında yürütülen faaliyetler aktarıldı. Panelin son bölümünde ise Anadolu Isuzu, Arçelik Çamaşır Makinesi İşletmesi, Ford Otosan ve Otem Elektronik’te gerçekleştirilen mesleki eğitim iyi uygulama örnekleri şirkettemsilcileri tarafından anlatıldıPanel sonrasında gerçekleştirilen çalışmada iseokul-işletmeişbirlikleri sürecinde karşılaşılan zorluklarve çözüm önerileri tartışıldı.

Okul-İşletme İşbirliği modeli yaygınlaştırılacak
Okul-İşletme İşbirliği modelinin yaygınlaşmasını amaçlayan proje kapsamında; MEV, TİSK, VKV, TÜSİAD, TÜRKONFED ve ÖSGD desteğiyle, mesleki eğitim kurumları ile sanayiyi bir araya getiren çalıştaylar düzenleniyor. Türkiye Sanayi Stratejisi Eylem Planı’nda yer alan “Okul-İşletme İşbirliğinin Geliştirilmesi” etkinliklerininSakarya, Çanakkale, İstanbul ve Tekirdağ’da da düzenlenmesi planlanıyor.

Mesleki Eğitime Tam Destek Projesinitelikli işgücü yetiştirilmesine katkıda bulunuyor
“Sektör-Okul-İşletme İşbirliği” modelini esas alan Türkiye İçin Mesleki Eğitime Tam Destek Projesi (METAD); MEB, MESS ve MEV işbirliğiyle2016 yılında imzalanan 10 yıllık bir protokol ile yürürlüğe girdi. Proje; metal sektörüne nitelikli işgücü yetiştirmeyi, mesleki ve teknik eğitimin kalitesini yükseltmeyi, ekonomik ve sosyal kalkınmayı desteklemeyi amaçlıyor. Mesleki Eğitime Tam Destek Projesi ile 206-2017 Eğitim Öğretim yılında 18 MESS üyesi işletme ile 21 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasındaişbirliği protokolü imzalandı. Bu protokoller kapsamında öğrenciler, öğretmenler ve yöneticiler için çeşitlieğitimler düzenlendi. Öğrencilere yönelik kariyer rehberliği seminerleri gerçekleştirildi ve ortak projeler hayata geçirildi.  METADProjesi’nin başka bir bileşeni olan MESS Mesleki Eğitim Bursu’ndan ise içinde bulunduğumuz eğitim yılında 4158 öğrenci yararlanıyor.

Bu haber 523 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ