14 Ağustos 2018 Salı 19:13
 
  • 6,515 TL

  • 7,405 TL

  • 243,63 TL

  • 93.419

Öncekiler Sonrakiler

ORGAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIYOR

Organ Bağışı Hayat Kurtarıyor
09 Kasım 2017 Perşembe 12:22

Organ yetmezliğinin en etkili tedavisi organ naklidir. Organ naklinin önündeki en büyük engellerden birisi ise halk arasındaki yanlış inanışlar.

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, organ bağışı ile ilgili açıklamalarda bulunarak, ülkemizde daha fazla farkındalık oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.

 

Organ nakli için her organın kendine has kriterlerinin bulunduğunu belirten Prof. Dr. Zafer Cantürk , “İlaç ve diğer tıbbi yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlarda organ nakli önemlidir. Güncel konulardan örnek verirsek geçtiğimiz günlerde ünlü halterci Naim Süleymanoğlu’nun karaciğer fonksiyonları yetersiz kaldı. Karaciğer protein ve enerji üretme işlevlerini yerine getiremedi.  Bu gibi durumlarda organ nakli ihtiyaç haline gelebilir” dedi.

 

Kimler Organ Bağışı Yapabilir?

Yasalarda belirlenen nitelikleri taşıyan herkesin organ bağışı yapabileceğini dile getiren Prof. Dr. Cantürk, “4. dereceden akrabaya kadar organ nakli yapılabilir. Gerekli şartları sağlamayanlar organ bağışı yapamaz.  Bu kısıtlamalar organ nakli ticaretinin önüne geçmek için getirilmiştir. Yani yasalara göre gönüllü de olsa kimse kimseye organını akrabalık olmadan bağışlayamaz. Kadavradan yani beyin ölümü gerçekleşen kişiden ise ailesinin onayıyla organ alınabilir” ifadesinde bulundu. Batı ülkelerinde daha çok kadavradan organ nakli yapıldığını aktaran Prof. Dr. Cantürk,  batı ülkelerinde 100 nakilden 80’inin kadavradan yapıldığını belirtirken bu oranın Türkiye’de ise %25 civarında olduğunu söyledi.

 

“Beyin Ölümü Gerçekleşmeden Organ Bağışı Olmaz”

Cantürk  “Organ bağışı konusunda ülkemizde bazı endişeler de var. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da açıkladığı gibi organ bağışının dini açıdan hiçbir sakıncası yoktur. Bizler de hekimler olarak insanlara zarar vermemek, onlara fayda sağlamak üzere eğitim alırız. Hiçbir hekim arkadaşımız canlı bir kişinin organını alıp bir başkasına nakletme hakkına sahip değildir. Ne hukuken ne de vicdanen böyle bir durumun içerisinde olamayız. Yasalarla belirlenen doktorların oluşturduğu komisyon beyin ölümünün gerçekleştiğine karar verirse bağış ve nakil yapılabilir. Bu da ancak kişinin 1. derece yakınlarının onayıyla gerçekleşebilir. Kişinin beyin ölümü gerçekleşmeden organlarının alınması asla söz konusu değildir” açıklamasında bulundu.

 

Organ Bağışı Farkındalığı Arttırılmalı

Organ nakli konusunda ülke genelinde yeterli bilinç bulunmadığını vurgulayan Prof. Dr. Zafer Cantürk, “Farkındalığı arttırmak için bakanlık gayret gösteriyor. Ancak bu konuda ülke olarak istenen seviyede değiliz. Araştırma ve uygulama hastanemizde organ nakil koordinatörü arkadaşlarımız toplumu uyarmak için çalışmalar yapıyorlar. Bizim öğrencilerimiz de sosyal sorumluluk projeleri ile toplumu bilinçlendirmeye çalışıyor. Marmara bölgesi insanımız bu konuda Türkiye’ye nazaran biraz daha iyi bir konumda ancak yeterli değil. Organ bağışı konusunda gerek medya gerekse farklı mecralar kullanılarak farkındalık oluşturulmalı” şeklinde konuştu.

 
Bu haber 1510 defa okundu

DİĞER HABERLER

Vali Aksoy'dan eğitime destek

Vali Aksoy'dan eğitime destek

Eğitime yüzde 100 Destek Kampanyası çerçevesinde Yılport Konteyner Terminali ve Liman İşletmeleri A.Ş. tarafından 54 derslik, 1 adet kapalı spor salonu, 200 öğrencilik yurt ile donatım ve tefrişat işlerinin yapılacağı Gebze Teknik Üniversitesi Mehmet Yıldırım Yılport Eğitim Kampüsü’nün protokol imza töreni, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Anlamak için, bu müzeyi mutlaka gezin!

Anlamak için, bu müzeyi mutlaka gezin!

İzmit Belediyesi tarafından hayata geçirilen 17 Ağustos deprem anma ve farkındalık müzesi, hem depremin acı yüzünü ortaya koyarken hem de depremler için farkındalık yaratıyor

Dolarını bozdurana vinç bedava!

Dolarını bozdurana vinç bedava!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla küçük esnaftan inşaat firmalarına kadar bir çok kurum dolar bozdurup getiren vatandaşlara bedava hizmetler vermeyi vaat ediyor.

Doğan Mahallesinden SEDAŞ’a Teşekkür

 Doğan Mahallesinden SEDAŞ’a Teşekkür

Kuruçeşme'de yanmayan lambalar SEDAŞ Ekiplerince hızla onarıldı.

Arama kurtarma ekibi sertifikalarını aldı

Arama kurtarma ekibi sertifikalarını aldı

O Kahraman Benim sloganıyla başlatılan proje kapsamında eğitimlerini tamamlayan, 50 kişilik İzmit Belediyesi Gönüllü Arama Kurtarma Ekibi (İZBAK)sertifikalarını aldı.

Kocaeli'de kaç kişi ad-soyad değişikliği yapmış?

Kocaeli'de kaç kişi ad-soyad değişikliği yapmış?

7039 Sayılı Kanunun Geçici 8’inci Maddesi gereğince Kocaeli’de 1487 kişi ad ve soyad değişikliği yaptı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ