19 Ekim 2017 Perşembe 13:55
 
  • 3,663 TL

  • 4,328 TL

  • 151,38 TL

  • 107.836

Öncekiler Sonrakiler

OTOPARK İŞLETMECİLERİ KOCAELİ'DE TOPLANDI

Otopark İşletmecileri Kocaeli'de toplandı
17 Temmuz 2016 Pazar 12:05

Onlara göre yol kenarlarından para almak yasalmış

Kocaeli  Büyükşehir  Belediyesi iştiraklerinden Belde A.Ş. kurucu üyesi olduğu Otopark İşletmecileri Derneği'nin (OİD) Temmuz ayı değerlendirme toplantısına ev sahipliği yaptı.
 

KAMU VE ÖZEL SEKTÖR BULUŞTU

Kocaeli  Büyükşehir  Belediyesi iştiraklerinden Belde A.Ş. kurucu üyesi olduğu Otopark İşletmecileri Derneği'nin (OİD) Temmuz ayı değerlendirme toplantısına ev sahipliği yaptı. Toplantıya Otopark İşletmecileri Derneği (OİD) Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSPARK A.Ş. Genel Müdürü Nurettin KORKUT, Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi BELDE A.Ş. Genel Müdürü Kemal YAZICI, Başkan Yardımcısı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi BURBAK A.Ş. Genel Müdürü Kasım ŞAHİN, Dernek Saymanı ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi İMAR A.Ş. Genel Müdürü Yakup DİNÇ, Dernek Genel Sekreteri ve PARKTÜRK Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Z. Bahadır SARAÇ, Denetim Kurulu Üyeleri; İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSPARK A.Ş. Ar-ge Müdürü Selami BALCI, Kayseri Büyükşehir Belediyesi İMAR A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Mustafa ÇETİN, Yönetim Kurulu Üyeleri; T-PARK Genel Koordinatörü Fatih BAYRAK, Bursa Büyükşehir Belediyesi BURBAK A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Mahmut SERTGÖZ, EMPARK A.Ş. Genel Koordinatörü Yalçın KURT, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BALPARK A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Hakan BUYURGAN, Edip KÖSEM ile konuk olarak; İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSPARK A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Metin KAPLAN, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSPARK A.Ş. Hukuk Müşaviri Faruk ŞENEL, EMPARK A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Paulo NABAİS ve Otopark İşletmecileri Derneği (OİD) Genel Koordinatörü Mustafa ÇAKIR katıldı.


YOL ÜZERİ PARKLANMA BİR İHTİYAÇ VE UYGULAMA YASAL

Otopark İşletmecileri Derneği (OİD) Başkan Yardımcısı ve BELDE A.Ş. Genel Müdürü Kemal YAZICI toplantıda yaptığı konuşmada yol üzeri parklanmaların şehirler ve araç sürücüleri için bir ihtiyaç olduğuna değindi. Yol üzeri parklanmaların süreli ve ücretli olmasının doğru bir yaklaşım olduğunu aktaran Kemal YAZICI, aksi takdirde yolların keşmekeş bir hale geleceği ve trafiğin içinden çıkılmaz bir duruma dönüşeceğini belirtti.

 
Vatandaşlarımızda yol üzeri parklanmanın yasal olmadığı yönünde bir görüş olduğuna dikkat çekerek devam eden Kemal YAZICI, Büyükşehir Belediyelerindeki parkomatlı otopark yerlerinin; 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nun 7 inci maddesi, f ve l bentleri ile yine aynı Kanunun 26 ıncı maddesinde tanımlanan yetkiye dayanılarak işletildiğini, ilgili maddeler incelendiğinde uygulamanın yasal olduğunun açıkça görüleceğini belirtti.
 

Gerek Kocaeli İlinde ve gerekse diğer illerde parkomat uygulaması iptal edilen bölgelerle ilgili alınan Mahkeme Kararlarının vatandaşlarımızda uygulamanın yasal olmadığı için sonlandırıldığı yönünde bir algı oluşturduğuna da değinen Kemal YAZICI, ilgili kararlar incelediğinde parkomat uygulamalarının yasal olmadığı için değil bazı caddelerin fiziki yapısından kaynaklı daralmalardan ötürü trafik akışının engellendiği için sonlandırıldığını vurguladı. Kemal YAZICI, özellikle yol üzeri parklanma uygulamasındaki mevzuat, planlama, teknoloji, yatırım (finans), işletme ve ulaşım (trafik) gibi temel sorunların çözüme kavuşturulması halinde bu uygulamada karşılaşılan sorunların önemli ölçüde azalacağını belirtti.


İŞTE O MADDELER

Büyükşehir, ilçe ve ilk kademe belediyelerinin görev ve sorumlulukları

MADDE 7.- 

f) Büyükşehir ulaşım ana plânını yapmak veya yaptırmak ve uygulamak; ulaşım ve toplu taşıma hizmetlerini plânlamak ve koordinasyonu sağlamak; kara, deniz, su ve demiryolu üzerinde işletilen her türlü servis ve toplu taşıma araçları ile taksi sayılarını, bilet ücret ve tarifelerini, zaman ve güzergâhlarını belirlemek; durak yerleri ile karayolu, yol, cadde, sokak, meydan ve benzeri yerler üzerinde araç park yerlerini tespit etmek ve işletmek, işlettirmek veya kiraya vermek; kanunların belediyelere verdiği trafik düzenlemesinin gerektirdiği bütün işleri yürütmek.

l) Yolcu ve yük terminalleri, kapalı ve açık otoparklar yapmak, yaptırmak, işletmek, işlettirmek veya ruhsat vermek.

Bu haber 1441 defa okundu

DİĞER HABERLER

Burhan Özbey vefat etti

Burhan Özbey vefat etti

SEKA Genel Müdürlüğü personeli Yerel Kocaeli Gazetelerinde köşe yazarı olan Burhan Özbey vefat etti.

SEKASEM’in ek tesisi yükseliyor

SEKASEM’in ek tesisi yükseliyor

Kadın, gençlik ve spor projeleriyle Türkiye’de örnek gösterilen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, mevcut spor tesislerine bir yenisi daha ekliyor. SEKA Sporcu Eğitim Merkezi’ne (SEKASEM) yeni bir ek hizmet binası geliyor.

SEDAŞ teknisyen alacak

SEDAŞ teknisyen alacak

SEDAŞ verilen hizmetin kalitesi ve sürekliliğini sağlamak adına elektrik teknisyeni istihdamı sağlayacak.

Doğan, Fransa'da sert konuştu

Doğan, Fransa'da sert konuştu

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Avrupa Konseyi’ndeki konuşmasında Türkiye aleyhinde rapor hazırlayanlara sert çıktı.

‘’Mezarlık Bilgi Sistemi’’ devreye giriyor

‘’Mezarlık Bilgi Sistemi’’ devreye giriyor

Büyükşehir Belediyesi mezarlık bilgi sistemi projesi ile vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacak

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ