06 Nisan 2020 Pazartesi 04:11

OZAN CEYHUN VİYANA BÜYÜKELÇİLİĞİ'NE ATANDI

Ozan Ceyhun Viyana Büyükelçiliği'ne atandı
22 Şubat 2020 Cumartesi 00:00

Ülkücüler ayaklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla, Dışişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığına ilişkin atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan atama kararlarına göre, Avusturya Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Ozan Ceyhun atandı.

Ozan Ceyhun’un Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi olarak atanması, milliyetçi camiada tepki ile karşılandı. Gerçekleşen atama, cenazesi para bulunamadığı için tabutta değil, yoğun kar yağışı altında battaniyeye sarılarak taşınmasıyla Milliyetçi-Ülkücü Hareket’in hafızasına kazınan bir tabloya dönüşen Mustafa Erol’un şehit olduğu saldırıyı akıllara getirdi.

KARDA CENAZE YÜRÜYÜŞÜNÜN HİKÂYESİ

1977 senesinin 1 Mart’ı... İstanbul'daki Adana Erkek Öğrenci Yurdu’nda kalan Mustafa Erol, bazı arkadaşları ile birlikte eğitimini sürdürmesinin yanında aynı zamanda “Halkalı Yem Sanayiinde” çalışmaktadır.

Adana Öğrenci Yurdu’nun 3. katında bulunan 6 nolu odasında Kerküklü iki ülkücü ve Sami Selçuk isimli Siirtli bir ülküdaşıyla aynı odada kalan Mustafa Erol, Halkalı Yem Sanayiinde 5-6 gün sonra yapılacak olan grev oylamasında alacakları tavrı nedeniyle hedef haline gelmiştir.

Saldırganlar, sabah ezanı vaktinde Adana Erkek Öğrenci Yurdu’nun 6 nolu odasına bomba atmış ve bu saldırı sonucunda Mustafa Erol şehit olmuştur. Aynı odada kalan Sami Selçuk ise bombanın parça tesiri ile sağ el baş parmağından ve göğsünden hafif yaralanmıştır.

Adana Erkek Öğrenci Yurdu’nun 3. katında bulunan 5 ve 6 nolu odalar saldırganların önceden belirlediği, çoğunlukla öğrenci işçi olan ülkücülerin kaldığı odalardır. Saldırgan Ozan Ceyhun, kendi yaptığı bombayı 3. kata fırlatabilmek için Adana Yurdu karşısında park etmiş bir minübüsün üzerine çıkarak bombayı fırlattığı inceleme sonunda anlaşılmıştır. Polis olay yerine geldiğinde karların içerisinde 400-500 adet boş kovan toplamıştır. Çünkü bomba patlamasından sonra yurt binası camlar hedef alınarak uzun bir süre taranmıştır.

Dondurucu soğuk, lapa lapa yağan karın altında İstanbul'da çeşitli yurtlarda kalan ülkücüler toplanmış, cenaze adli tıp incelemesinden sonra Muratpaşa Camisine getirilmiştir. Ülkücülerin başucu resmi olan “karda cenaze yürüyüşü” fotoğrafı, şehit Mustafa Erol’un Muratpaşa Camii önünde cenazesinin taşındığı sırada çekilmiştir…

HAFIZALARA KAZINAN FOTOĞRAFIN SORUMLUSU: OZAN CEYHUN!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi olarak atanan Ozan Ceyhun, 1977’de Ülkücü Mustafa Erol’un şehit olduğu saldırının planlayıcılarından biriydi. Bombayı bizzat kendisi hazırlayan Ceyhun, Adana Erkek Öğrenci Yurdu’nun 3. katına fırlatmıştı.

Saldırının ardından yakalanmayan ve hakkında idam cezasını öngören iddianamenin hazırlanmasının ardından Almanya’ya kaçan Ceyhun’un davası zaman aşımından düştü.

SÖZDE ERMENİ TASARISININ MİMARI

Olaydan sonra kaçtığı Almanya’da Alman vatandaşlığına geçen Ceyhun, 1998 ile 2000 yılları arasında Avrupa Parlamentosu'nda görev aldı. Yeşiller Partisi milletvekiliyken, 1915 olaylarını soykırım kabul eden "Ermeni tasarısı"nı hazırladı.

AKP'DEN ADAY OLDU VE BÜYÜKELÇİ OLARAK ATANDI

Ceyhun, 2002 yılında Türkiye'ye dönerken, 7 Haziran 2015 seçimlerinde AKP'den İzmir 1. Bölge, 5. Sıradan milletvekili adayı oldu. Ceyhun milletvekili seçilemezken, Recep Tayyip Erdoğan'a danışman olarak atandı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün gece Resmi Gazete'de yayımladığı kararla, Ozan Ceyhun'u Avusturya'nın başkenti Viyana'ya büyükelçisi olarak atadı. Ceyhun'un ikinci evliliğinde nikah şahitliğini de Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı.

 

Bu haber 1182 defa okundu

DİĞER HABERLER

Kısa sürede maske dolandırıcıları ortaya çıkar

Kısa sürede maske dolandırıcıları ortaya çıkar

Aman dikkat

PTT'den ücretsiz maske!

PTT'den ücretsiz maske!

20 yaş üstü 65 yaş altı her kişiye verilecek

İzmit Belediyesinden küçük esnafa destek

İzmit Belediyesinden küçük esnafa destek

'Yardımlar küçük esnaftan alınacak'

Arı Asansör fark yaratıyor

Arı Asansör fark yaratıyor

Daha sağlıklı bir yaşam için asansörleri ücretsiz dezenfekte ediyor

Kocaeli’de fahiş fiyata geçit yok

Kocaeli’de fahiş fiyata geçit yok

HAKSIZ FİYAT ARTIŞINA GEÇİT YOK

Avukat başkandan Avukatlar için mesaj

Avukat başkandan Avukatlar için mesaj

Başkan Hürriyet’ten 5 Nisan Avukatlar Günü mesajı

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ