Öncekiler Sonrakiler

PROF. DR. CELALETTİN YAVUZ, WWW.KOCAELİGAZETE.COM OKURLARIYLA BULUŞUYOR

Prof. Dr. Celalettin Yavuz, www.kocaeligazete.com okurlarıyla buluşuyor
07 Nisan 2018 Cumartesi 14:00

.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Dış Politika-Güvenlik Politikası Danışmanı ve İstanbul Ayvansaray Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Komisyon Üyesi olan Prof. Dr. Celalettin Yavuz, pazartesi gününden itibaren gazetemizde okurlarıyla buluşacak. Ulusal ve yerel basında yer alan ve katıldığı programlarda ülke gündemine dair açıklamalarıyla düşüncelere ışık tutan Yavuz’un köşe yazılarını gazetemizden takipedebilirsiniz.

 Peki, Celalettin Yavuz kimdir?

1953’te Hatay’da doğdu. Antakya Lisesi’nin ortaokulunu takiben 1971’de Deniz Lisesi’nden, 1974’te Deniz Harp Okulu’ndan, 1983’te Deniz Harp Akademisi’nden, 1991’de Hamburg/Almanya’daAlman Sevk ve İdare Akademisi’nden mezun oldu.

İki gemi (TCG Demirhisar, TCG Berk) komutanlığı dahil, yüzer birlik görevleri, Almanya’da Deniz Ataşesi (63 kişilik Deniz Ataşe Birliği Başkanlığı) dahil, Mersin’de Akdeniz Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı, Karakol ve Çıkarma Gemileri Filotilla Komodoru, Genelkurmay Yunanistan-Kıbrıs Dairesi’nde “Yunanistan Şube Müdürü”, 2001-2003 döneminde Deniz Harp Okulu Dekanı olarak görev yaptıktan sonra, Milli Güvenlik Akademisi öğretim üyeliği sırasında, Deniz Kurmay Kıdemli Albay rütbesiyle 2004’te istekle emekli oldu.

1993’te Doktor, 2002’de Doçent Dr. oldu.2004-2007 döneminde Bilkent Üniversitesi’nde ders verdi. 2008’den itibaren Ufuk Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler alanında tez danışmanlığı yapmakta, 2009’dan itibaren Başkent Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler-Siyaset Bilimi dalında ve Milli Güvenlik Akademisi’nde ders vermektedir.

Türk-Yunan Güven Artırıcı Önlemler Paketi, TBMM Parlamento Tarihi Gurubu, SAREM, ATAREM, Askeri Tarih Kurulu Genel Kurul üyeliği gibi projelerde yer alan Doç.Dr. Yavuz’un, uluslararası ilişkiler-güvenlik politikası ağırlıklı yerli ve Almanca gazete ve dergiler ile web sayfalarında da, çok sayıda makalesi yayımlanmıştır.

Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (TÜRKSAM)’ın Başkan Yardımcısı Doç.Dr. Yavuz, Birgül Hanım’la evli veiki çocuk babasıdır. Almanca ve İngilizce bilmektedir.

Celalettin Yavuz’un ilgi alanı “Güvenlik Politikası” olup, bu bağlamda “Jeopolitik, Strateji” yanında, yoğun olarak çalışmalar yaptığı sahalar; Orta Doğu-Doğu Akdeniz, Türk-Yunan-Kıbrıs Sorunları, Deniz Haydutluğu ve Terörizm, Karadeniz havzası ve Almanya’dır.

Aynı zamanda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Dış Politika-Güvenlik Politikası Danışmanı olan Prof. Dr. Celalettin Yavuz, İstanbul Ayvansaray Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Komisyon Üyesi’dir.

Bu haber 957 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ