22 Nisan 2019 Pazartesi 08:17
 
Öncekiler Sonrakiler

SARIBAY’DAN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

Sarıbay’dan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı
03 Aralık 2018 Pazartesi 12:00

.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebi ile bir mesaj yayınladı. CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi;

“Birleşmiş Milletler tarafından 26 yıl önce takvimlere işlenen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için farkındalık yaratmak amacı ile çeşitli etkinliklere ve çalışmalara imza atılmaktadır. Günümüzde de süre gelen anlayış engellilerin hayatını kolaylaştırmanın, onların toplum içerisinde normal bir vatandaş statüsünde değer görmesinin en temel adımının tüm insanların nezdinde engellerin aklımızda yarattığımız ‘O yapamaz, o bu işi yürütemez’ anlayışının yıkılmasından geçtiğine inanmaktayım. Engelli bireylerin önüne koyulan tek engel toplum içerisinde yaratılan tabulardır. Uzuvları eksik ya da tam fark gözetmeksizin her bireyin topluma katkı sunabileceğini, pozitif yönde etki edebileceğini görmemiz, bunun bilincinde olmamız gerekmektedir. Engelli bir birey uzuvları tam olan bir birey ile aynı mesafeyi aynı sürede kat edebiliyorsa, aynı iş yerlerinde aynı statüde çalışabiliyorsa, aynı maaşı kazabiliyor, aynı toplumsal alanlarda rahatça oturabiliyorsa, toplumun kendi eksikliğini tamamladığını söyleyebiliriz. Engelli birey olmak bir eksiklik değildir, engelli bireyleri görmezden gelerek dışlamak ya da yeterince bu anlamda plan adımı almamak bir toplumun gerçek bir toplum olamayışının en büyük göstergesidir. Akıllardaki tabuların yıkılarak ve devlet politikalarının bu yönde belirlenerek topluma engelsiz bir hayatın mümkün olduğu anlayışının kazandırılması gerekliliğine inanıyorum”

Bu haber 379 defa okundu

DİĞER HABERLER

“ASIL HEDEF, KARDEŞ KAVGASIDIR. AMAN DİKKAT!...”

“ASIL HEDEF, KARDEŞ KAVGASIDIR. AMAN DİKKAT!...”

Avukatlar artık “Ödemezsen evine haciz gelecek” diyemeyecek

Avukatlar artık “Ödemezsen evine haciz gelecek” diyemeyecek

Yargıtay noktayı koydu

Dünya Çocukları Bilim Merkezi’ni gezdi

 Dünya Çocukları Bilim Merkezi’ni gezdi

Büyükşehir Belediyesi’nin 23 Nisan Çocuk Festivali için misafir ettiği ve farklı coğrafyalarından Kocaeli’ne gelen Dünya Çocukları, Kocaeli Bilim Merkezi’ni gezdi.

Zorlu maratonu Felix Grossschartner kazandı

Zorlu maratonu Felix Grossschartner kazandı

Kartepe'de zorlu mücadele

Acı haber 4 şehit

Acı haber 4 şehit

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ