25 Eylül 2017 Pazartesi 23:36
 
  • 3,551 TL

  • 4,211 TL

  • 147,22 TL

  • 102.270

Öncekiler Sonrakiler

SARIBAY, 'GERİCİLİĞE KARŞI GİDİŞE DUR DEMEMİZ GEREKİYOR'

Sarıbay, 'Gericiliğe karşı gidişe dur dememiz gerekiyor'
29 Temmuz 2017 Cumartesi 14:35

CHP Kocaeli İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, AK Parti hükümetinin Medeni Kanun üzerinde yaptığı değişiklik ile nikâh kıyma yetkisinin müftülük ve mahalle muhtarlarına verilmesi üzerine tepki gösterdi.

Başkan Cengiz Sarıbay, düzenleme ile sosyal hayatın dini referanslara göre dizayn edilmeye çalışıldığını öne sürerek, "Başbakan Sayın Binali Yıldırım'ın il ve ilçe müftülüklerine nikâh kıyma yetkisi verileceğini belirten açıklamasını kabul etmiyoruz. İmamlar, imamlık görevini, müftüler de müftülük görevini yapsın. Masumane gibi görünen gerekçelerle takdim edilen müftülük nikâhının resmileşmesi laik düzeni doğrudan tehdit etmektedir" diyerek tepkisini ortaya koydu.

KADIN GÜVENCESİZ BİR FİGÜR HALİNE GETİRİLİYOR

Sözlerine devam eden Sarıbay; “Kadını ikinci sınıf vatandaş olarak gören ve öncelemeyen bu zihniyet, kadınların ve çocukların haklarını yok sayıyor. Resmi nikâhın “tercih” haline getirilerek, imam nikâhını tekleştirmeye özendirecek uygulamalarla aydın Türk Kadınını, karartmaya çalışıyorlar. Bu uygulama; evlilik yaşının Medeni Kanun yok sayılarak daha da düşürülmesine, bunun sonucunda erken yaşta ve zorla evliliklerin daha da artmasına, akraba evliliklerinin fazlalaşmasına, çocuk gelinlerin artmasına, kadının gereken yaşta özgür iradesiyle eş seçimini engellemeye, evlilik, miras ve boşanma gibi hakları açısından güvencesiz bırakılmasına yol açacaktır. Kadını yok sayarak aile içerisinde sadece bir figüre indirgemeye çalışan bu zihniyetin uygulamak istediği amaç, kısaca; anayasal bir hakkı da ortadan kaldırarak, kadını eşit vatandaşlık haklarından mahrum etmekten başka bir şey değildir” dedi.

TÜRKİYE BİR HUKUK DEVLETİDİR

Bugün, gerçek anlamda dini özgürlükleri koruyan bir laikliği tesis etme ihtiyacımız, tam da FETÖ'nün gündemde olduğu ortamda daha fazla konuşulmalıdır diyen Sarıbay; “iktidarın; barışçıl, insan ve doğa sevgisi ile yoğrulmuş, yaratıcı ve eleştirel düşünen, toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı, demokrasiyi özümsemiş, insan hak ve özgürlüklerini ön planda tutan, adalet duygusu gelişmiş bireylerin yetiştirilmesini hedefleyen Cumhuriyet ve demokrasi kavramından gün be gün uzaklaştığını, Cumhuriyet Türkiye’sinin simgesi olan Atatürk ve onun eseri olan Türk Devrimlerini unutturmaya yönelik politikalar geliştirdiğini görmekteyiz. Türkiye bir hukuk devletidir. Kadınlar da eşit birey ve yurttaşlardır. İnsanların bireysel tercihleri olabilir ama hukuk devleti bireylerin korumasını sağlamaya yönelik uygulama yapmalıdır” dedi.

KADINLARIMIZIN YANINDAYIZ
Gericiliğe doğru gidişata dur dememiz gerekiyor diyen Sarıbay; “Önce bilelim ki hiçbir lider, hiçbir devlet adamı kadın hakları konusunda Atatürk gibi, o ölçüde savaşım vermemiştir. Mustafa Kemal, kadınların da birer insan olduğunu, onların da erkekler gibi çalışması, yaşaması ve toplumsal yaşama etkin katkıda bulunması gerektiğini vurgulamış, sonra da bu inanış doğrultusunda çaba harcamıştır. Kadınların hak sahibi olmaları gereği Atatürk devrimlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Atatürk’ün kadınlara verdiği değeri unutmadan ve unutturmadan, anamız, kardeşimiz, eşimiz olan kadının her daim yanında yer alacak, haklarının da savunucusu olacağız” şeklinde konuştu.


Bu haber 1072 defa okundu

DİĞER HABERLER

Ay ve Güneş Tutulmaları, Doğal Afetlerin Habercisi mi?

Ay ve Güneş Tutulmaları, Doğal Afetlerin Habercisi mi?

.

Sarbay hız kesmiyor

Sarbay hız kesmiyor

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay çalışmalara hız kesmeden devam ediyor.

Başkan Köşker şehit ailelerini ağırladı

Başkan Köşker şehit  ailelerini ağırladı

Gebze Belediye Başkanı Adan Köşker Gebzeli şehit ailelerini makamında ağırladı.

Ulaştırma bakanlığı'ndan resmi açıklama geldi

Ulaştırma bakanlığı'ndan resmi açıklama geldi

.

Vali'ye hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor

Vali'ye hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor

Kocaeli valiliğine atanan Hüseyin Aksoy'a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.

Evinde İpte asılı bulundu!

Evinde İpte asılı bulundu!

Kandıra Bollu köyünde kırk yaşındaki Nergül Tarak evinde kendini asarak yaşamına son verdi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ