24 Mart 2019 Pazar 00:42
 
Öncekiler Sonrakiler

SARIBAY, MİLLİ MARŞIMIZ SİYASET YAPILAMIYACAK KADAR KUTSADIR'

Sarıbay, Milli marşımız siyaset yapılamıyacak kadar kutsadır'
23 Mart 2018 Cuma 16:29

.

CHP Kocaeliİl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, İstiklal Marşı'nın bestesine yönelik değişiklikönerisine, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin mehter takımının İstiklal Marşı'nıilahi gibi söylemesi ve İstiklal Marşı'nın kabulü nedeniyle düzenlenen anmagecesinde tasavvuf musikisi korosu eşliğinde okunmasına tepki gösterdi.


YENİ SÖYLEMLER İCAT EDİP GÜNDEMİDEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR

Sarıbay;"Uygar ve modern devlet kazanımları bugün özgür aklın ve bilime uzananyolun fırsat eşitliğinin simgesidir. Ancak ne yazık ki bundan rahatsız olanlar,her fırsatta Cumhuriyet değerlerine ve kazanımlarına savaş açmaktançekinmemektedirler. Çünkü asıl hedef inandırıcılığını yitirmiş olan iktidarınınsürmesini sağlamak ve hesap vermekten kaçmaktır. Bunu yapabilmek adına OHAL ileyerleştirilmeye çalışılan baskıcı ara rejim, sürekli belirsizlik üreterekbizleri umutsuzluğa ve çaresizliğe sürüklemeye çalışmaktadırlar. Bizlerin ortakaklını, birlikte mücadelesini, direnme gücünü hedef almaktadır. Sürekli olarakyeni söylemler icat ederek gündemi değiştirmeye çalışmaktadırlar" dedi.


MİLLETİMİZ BU YAPAY TARTIŞMANINTARAFI OLMAYACAKTIR

İstiklalMarşı'mızla ilgili ister sözleri ister bestesi için olsun herhangi birdeğişiklik talebi çok tehlikeli bir girişimdir” diyen Sarıbay; “ Tümvatandaşlarımızın söylerken de dinlerken de kalbine ve ruhuna dokunan İstiklalMarşı'mızla ilgili, manasız ve yersiz bir gündem oluşturma çabası çokyanlıştır. Milletimiz, milli birliğimizi ve ortak manevi duygularımızızedeleyecek, bu yapay tartışmanın tarafı olmayacaktır. 80 milyondan fazlavatandaşımızın, okurken Cumhuriyetimize, İstiklalimize, Bayrağımıza vevatanımıza bağlılığını, şehitlerimize duyduğumuz minneti ve saygıyı hissettiğimilli marşımız, siyaset malzemesi yapılmayacak kadar kutsaldır” ifadelerinikullandı.


YAŞANANLAR UTANÇ VERİCİDİR

Sarıbayaçıklamasında; “Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir veAnayasamızın üçüncü maddesinde İstiklal Marşı'nın Türkçe okunması gayet açık venettir.  Anayasa'mızın değiştirilmesidahi teklif edilemeyecek maddeleri arasında yer alan, İstiklal Marşı'mızlailgili herhangi bir değişiklik tartışması, sadece Anayasa'mızı çiğnemekanlamına gelmez. Bu aynı zamanda milletimizin hassas, kırmızı çizgileriyleoynamak ve milli birliğimizi tehlikeye atmak anlamına da gelir. Yaşananlar tekkelimeyle utanç vericidir. Yüz binlerce şehidimizin kanıyla yazılan İstiklalMarşımızı değiştirme cüreti gösterenlere karşı muhakkak idari ve adli bir işlemuygulanmalıdır ve sorumlular bunun hesabını vermelidir” şeklinde konuştu.


Bu haber 976 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ