15 Ağustos 2018 Çarşamba 16:14
 
  • 6,138 TL

  • 6,961 TL

  • 227,34 TL

  • 91.100

Öncekiler Sonrakiler

SARIBAY; 'KURTULUŞUMUZ, CUMHURİYET SEVDALISI, TÜRK KADINI SAYESİNDE OLACAKTIR'

Sarıbay; 'Kurtuluşumuz, Cumhuriyet sevdalısı, Türk Kadını sayesinde olacaktır'
05 Aralık 2017 Salı 14:20

.

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 83. Yıldönümünde açıklamada bulunan CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, AK Parti iktidarının kadına bakış açısının kadın – erkek eşitsizliğini derinleştirdiği değerlendirmesinde bulundu.


“SÖYLEDİKLERİ SÖZLER AKLIMIZDA”

AK Parti iktidarının kadına bakış açısına bağlı olarak Türkiye’de kadının sosyal yaşamda, iş yaşamında, siyasette eşit haklarla var olabilmesine dair Cumhuriyet dönemi kazanımlarında kayıplar yaşandığını ifade eden Sarıbay; “Bugün Türkiye’deki siyasal iktidarın kadın ve erkeğin eşit haklara sahip olması gerekliliğine inandığını söylemek çok zor. Geçmişte AK Parti’de başbakanlık, bakanlık yapan bugün çeşitli görevlerde bulunanların kadınlarımızla ilgili söyledikleri şu sözler aklımızda; “Bir tane kız mıdır, kadın mıdır bilemem”, “Kadına şiddet abartılıyor”, “Ben zaten kadın erkek eşitliğine inanmıyorum”, “Tecavüze uğrayan doğursun, gerekirse devlet bakar”, “Medya olayları abartıyor. Kadına yönelik şiddet algıda seçicilik”, “Türk kadını evinin süsüdür”. Böyle bir düşünce altyapısına sahip bir siyasal iktidardan kadın – erkek eşitliğine inanmasını ve kadın erkek eşitliğini sağlamasını bekleyemezsiniz. Toplumu özgürleştirmek istiyorsak öncelikle insan hakları ve demokrasi temelinde kadın – erkek eşitliğini sağlamalıyız” dedi.


“EŞİTLİĞİ HEP BİRLİKTE SAĞLAYACAĞIZ”

Açıklamasına devam eden Sarıbay; “Maalesef bugün geldiğimiz noktada iktidarda bulunanların kadına dair yaptıkları kürsülerden kadınlarımıza şükran ve minnet duygularını ifade etmekten öteye geçmiyor. Günümüzde artarak devam eden şiddete ve namus cinayetlerine maruz kalan kadınlar analarımız, kardeşlerimiz, kızlarımızdır. Türkiye’de bu şiddete dur diyecek, engelleyecek iradeyi iktidarda görmek kesinlikle mümkün değil. Kadının erkekten farklı ve ikinci sınıf insan muamelesi gördüğü toplumlarda ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda ilerlemeden söz etmek mümkün değildir. Özlemini duyduğumuz eşit, özgür ve aydınlık yarınlara kadınlarımızla birlikte Cumhuriyetimizin kurucu felsefesiyle ulaşabiliriz. 5 Aralık 1934 yılında Türk kadınına verilen seçme seçilme hakkı, toplumumuzun özgürleşmesi ve çağdaş bir ülke olma yolunda atılan en önemli adım olmuştur. Bu bağlamda 5 Aralık eşitliğin, demokrasinin günüdür. Bu adımı taçlandıracak, kadın erkek eşitliğini, özgürlüğünü, hep birlikte sağlayacağız” dedi.


“SORUMLULUK HEPİMİZDEDİR”

Kadına seçme ve seçilme hakkının, Atatürk devrimlerinin en önemli adımlarından biri olduğunu belirten Sarıbay sözlerini: “Kadınlarımız ulusal Kurtuluş Savaşı’nda Nene Hatunlarıyla, Şerife Bacılarıyla ve daha niceleriyle dünyada örneği olmayan bir mücadele vermiştir. Cephede erkekler ile omuz omuza mücadele eden kadınlara verilen bu hak Cumhuriyetin sağlam temeller üzerine inşasını sağlamıştır. Kadınlar bu hakkı cephede kendileri kazanmıştır. Kurtuluş Savaşı sonrası kazanılan bağımsızlık ile Cumhuriyet Türkiye’si de bu hakkın gereğini yerine getirmiş, kadınlara seçme ve seçilme hakkını teslim etmiştir. Ancak aradan geçen yıllara rağmen kadınların siyasete katılımı, temsildeki konumları istenilen düzeyde değildir. Nüfusumuzun yarısının kadınlarımızdan oluştuğu göz önüne alınırsa ülkemizde çok daha fazla sayıda kadın belediye başkanı, milletvekili ve muhtarlarımız olmalıdır. Bunun sağlanması konusunda da sorumluluk hepimizdedir” ifadeleri ile devam etti.


“EN BÜYÜK GÜCÜ KADINLARIMIZDAN ALIYORUZ”
Sözlerine son veren Sarıbay; “Ülkemizi cumhuriyet ilkeleriyle, demokrasiyle ve sosyal adaletle yöneteceğimiz günler için verdiğimiz mücadelede en büyük gücü kadınlarımızdan alıyor ve bu yolda en çok onlara güveniyoruz. Bu duygu ve düşüncelerimle, Türk kadınana seçme ve seçilme hakkının verilişinin 83. Yıldönümünü kutluyor, başta bu büyük devrimi gerçekleştiren Mustafa Kemal Atatürk ve o dönemim milletvekilleri olmak üzere, bu yolda emek veren, mücadele eden ve aramızdan ayrılmış tüm kadınlarımızı saygı ve minnetle anıyor, en kalbi duygularla selamlıyorum” dedi.


Bu haber 439 defa okundu

DİĞER HABERLER

'Olası bir depreme hazır değiliz'

'Olası bir depreme hazır değiliz'

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve Kocaeli Yer ve Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şerif Barış, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 19'uncu yıl dönümü nedeniyle açıklama yaptı.

Depremzede o günleri anlattı

Depremzede o günleri anlattı

.

Öğretmen adaylarına müjde

Öğretmen adaylarına müjde

Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeye göre artık öğretmen adaylarının KPSS puanları 2 yıl geçerli olacak.

Brunson'ın avukatının yaptığı itiraza karar

Brunson'ın avukatının yaptığı itiraza karar

ABD’li Rahip Brunson’ın avukatının ev hapsinin kaldırılması için yaptığı itiraz, mahkeme tarafından reddedildi.

Vali Aksoy'dan anlamlı ziyaretler

Vali Aksoy'dan anlamlı ziyaretler

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kayseri 1. Komando Tugayında vatani görevini yaparken 2016 yılında çarşı iznine çıkan er ve erbaşları taşıyan halk otobüsüne teröristler tarafından düzenlen terör eylemi sonucu şehadet mertebesine eren Şehit Onbaşı Piyade Er Abdulsamet Özen'in , Onbaşı Piyade Er Raşit Yücel'in ailesini ziyaret etti.

Terzigölü Caddesi yenilendi

Terzigölü Caddesi yenilendi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kartepe Köseköy’de yol yenileme çalışması gerçekleştirdi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ