17 Ocak 2019 Perşembe 04:54
 
  • 5,348 TL

  • 6,101 TL

  • 223,27 TL

  • 95.411

Öncekiler Sonrakiler

SEKA DEVLET'TE BİR İLK!

Seka Devlet'te bir ilk!
30 Ocak 2018 Salı 17:56

.

İzmit Seka Devlet Hastanesi Endoskopi Ünitesi, çağımız standartlarına uygun, insan sağlığını odak noktası yapan, sağlık hizmet kalitesinin standartlarını yükselten, hasta ve çalışan güvenliğini sağlayan, yeniliklere açık bir yaklaşımla hazırlanmış ve buradan hizmet alan hastalarımıza kaliteli ve efektif hizmet verilen bir ünitedir.

Endoskopi, Korkulan Bir Girişimsel İşlem Olarak Biliniyor

Endoskopi, halk arasında korkulan ve yapılması istenmeyen bir girişimsel işlem olarak bilinmektedir. Mide-bağırsak şikayetleri olmasına karşın, bir çok insan; “Acaba ağrı hisseder miyim?”, “ Boğazım tahriş olur mu?” ya da “Midem bulanır mı? gibi endişeler yüzünden, gerektiği halde endoskopi olmayı erteliyor. Aksine İzmit Seka Devlet Hastanesi ise bu tezi çürüterek ilimizde devlet hastanelerinde bir ilk olan hastalara Anestezi işlemini Uzman Hekimler ile uygulayarak Endoskopi hizmetini sunmaktadır. Endoskopi Ünitesi Gastroenterolog hekimi, Genel Cerrahi hekimleri, Anestezi hekimlerive Anestezi Teknikerleri ile haftanın 5 günü hizmet vermektedir.

Şikayetler Dayanılmaz Boyutlara Ulaşınca Yapılıyor

Yaklaşık 5 yıldır mide şikayeti olan M.D. adlı hasta, şikayetlerinin artık dayanılmaz boyuta ulaştığında hastanemize müracaat etmiş ve Endoskopi işlemini istemeye istemeye kabul etmek durumunda kalmış. Hasta Endoskopi ünitesine başvurduğunda Anestezi altında bu işlemin yapılacağını duyduğunda bir o kadar şaşırmış ve mutlu olmuş ki düşüncelerini bize şöyle aktarıyor ‘’ Endoskopi benim için yıllardır korkularımla yüzleşememe sebebimdi. Artık ağrılarım o kadar artmıştı ki yapacak başka bir çarem olmadığını düşünerek hastaneye başvurdum. Endoskopi yapılmasının gerektiğini duyduğumda ise kaçış yolum olmadığını bu işlemi yaptırmam gerektiğini anlamıştım. Anestezi altında yapılacak cümlesinden sonra ise istemsiz bir gülümseme ile mutlu olmuş şaşırmıştım. Sorduğum ilk soru ise ne zamandan beri bu şekilde anestezi altında yapılıyor olmuştu. 3-4 yıldır yapılmakta olduğunu öğrendiğimde ise bu zamana kadar neden gelmediğimi sorgular halde bulmuştum kendimi. Ben ve benim gibi bir çok insan bu durumdan müzdarip. Bu hizmeti bize sağlayan hastane yöneticilerine teşekkür ederim’’ diyerek memnuniyetini dile getirdi.

Endoskopi İşleminden Kısa Süre Sonra Evlerine Gidiyorlar

Normal Endoskopi işleminde insanlar Mide-bağırsak şikayetleri olmasına karşın, “Acaba ağrı hisseder miyim?”, “ Boğazım tahriş olur mu?” ya da “Midem bulanır mı? gibi endişeler yüzünden, gerektiği halde endoskopi olmayı erteliyor. Hastanemizde uygulanan anestezi işlemi ile Endoskopi hemşiresi ile birlikte ve damar içi ilaçlar kullanılarak, endoskopi hem hasta tarafından hiç fark edilmemekte hem de hasta evindeki gece uykusu gibi ortamdan kopuk olduğundan endoskopi işlemi telaş etmeksizin rahatça tamamlayabilmektedir. Anesteziden kısa bir süre sonra hastalar bir refakatçi eşliğinde evlerine yürüyerek dahi gidebilmektedirler. Sindirim sistemi endoskopik incelemelerinde kullandığımız damar içi ilaçlar hastaların yapılan endoskopik incelemeyi hatırlamalarını imkansız hale getirdiğinden, birçok hasta tetkik sonrasında kendilerine endoskopik inceleme yapılmadığını iddia etmektedir.
Bu haber 1263 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ