23 Mart 2019 Cumartesi 12:44
 
Öncekiler Sonrakiler

SEVESO İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

SEVESO için geri sayım başladı
11 Mayıs 2018 Cuma 15:00

.

Kocaeli Sanayi Odası tarafından 14-15 Mayıs 2018 tarihlerinde The Green Park Pendik Hotel ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirecek olan Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi için geri sayım başladı.
Sempozyumda, ülke ekonomisi için son derece kritik önem taşıyan konular gündeme gelecek. Can ve mal kaybı ya da çevresel zararlarla sonuçlanabilen büyük endüstriyel kaza risklerinin nasıl en aza indirilebileceği Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi’nde masaya yatırılacak.
Büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve muhtemel kazaların insanlara ve çevreye olan zararlarının en aza indirilmesi amacıyla yüksek seviyede, etkili ve sürekli korumayı sağlamak için alınması gerekli önlemler  bu sergide tartışılacak.
Konu ile ilgili tüm paydaşları bir araya getirecek olan sergide mevzuat yapıcılar, denetçiler, firma sahipleri, sektör çalışanları, eğitimciler ve belgelendirme kuruluşlarının buluşarak, tüm taraflar bilgi birikimlerini, araştırmalarını, sorun ve çözüm önerilerini, ürün ve hizmetlerini paylaşacak.

SEVESO direktiflerine uyum şart olacak
Sempozyumdaki en önemli başlık üretim sürecinde belirli bir oranın üzerinde kimyasal madde bulunduran tüm firmaları ilgilendiren SEVESO Direktifi olacak. Sektörü bekleyen yeni yaptırımlar ilk kez Sempozyum’da tüm tarafların katkısıyla tartışılacak.
Sempozyumda diğer öne çıkacak başlık ise işyerlerindeki tehlikeli alanların belirlenmesi, kontrol önlemlerinin alınması ve uygun elektriksel ekipmanın seçimi gibi konuları kapsayan ATEX Direktifleri olacak. Sanayide Dijital Dönüşüm de Sempozyumun bir diğer öne çıkan başlığı arasında yer alacak.


Güvenlik raporları hazırlanmalı
Sanayi kuruluşlarının uzun vadeli yatırımları öncesinde mutlaka SEVESO Direktiflerine uygun adım atmaları gerektiğinin altını çizen Proses Emniyeti Sempozyumu Düzenleme Kurulu Sözcüsü ve Polisan Kimya Genel Müdürü Necati Bülent Hakoğlu, firmaların güvenlik raporlarını ve acil eylem planlarını hazırlamaları gerektiğini belirtti.
SEVESO’nun ülkemizde zorunlu olması için çalışmaların devam ettiğini ve kısa bir zaman sonra uyum zorunluluğunun getirileceğini bildiren Hakoğlu, bu konuda gerekli çalışmalara şimdiden başlayan firmaların avantajlı olacağını da sözlerine ekledi.


Uygulamaya geçmeyen firmaları ceza bekliyor
Kurumların ilk olarak potansiyel tehlikelerini belirleyerek risk değerlendirmesi yapmaları gerekiyor. Risk değerlendirme süreci sonrası, alınması gereken önlemler tespit edilerek gerekli yatırımlar yapılacak. Alınan önlemlerin çalışıp çalışmadığını kurumlar hem kendi iç denetleme mekanizmalarıyla ölçecek hem de devlet otoritesi belirli aralıklarla yapacakları teftişlerle bu sistemi sürdürülebilir kılacak. Yükümlülükleri yerine getirmeyen firmalara uyarıdan iş durdurma cezasına kadar birçok yaptırım gelebilir.


Hakoğlu: “Büyük endüstriyel kazaların çevreye etkisi düşünüldüğünde, SEVESO Direktiflerine göre alınacak önlemlerin gelecek nesillere daha temiz bir yaşam olanağı bırakılması ve topluma karşı sorumluluğun yerine getirilmesi olarak görülmesi gerekiyor” dedi.Bu haber 496 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ