15 Ağustos 2018 Çarşamba 18:25
 
  • 6,048 TL

  • 6,857 TL

  • 224,85 TL

  • 90.842

Öncekiler Sonrakiler

ŞİDDETİM DEĞİL SEVGİLİM OL

ŞİDDETİM DEĞİL SEVGİLİM OL
03 Mart 2018 Cumartesi 00:01

.

Kocaeli Lotus Kadın Dayanışma ve Yaşam Derneği tarafından kadın cinayetlerine dikkat çekme amacı ile  'Şiddetim olma, sevgilim ol' etkinliği düzenlendi.2017 yılında Kocaeli'de yaşanan kadın cinayeti sayısının 9 olmasına ithafen saat 12.09'da start alan kampanyada  kız çocukları ile kadınların şiddet ve şiddetle mücadele yöntemleri hakkında farkındalığının artırılmasını hedeflenirken kampanyanın startı  Mimarlar Odası'nda verildi.


Kampanya kapsamında hazırlanan video ilk kez kamuoyuyla paylaşıldı. Kampanya tanıtımında konuşan Lotus Kadın Dayanışma ve Yaşam Derneği yönetim kurulu üyesi Gülfer Kırbaş Battal, "Kız çocukları ve genç kadınlar sevgililik ilişkisi içinde şiddetle karşılaştıklarında bunu paylaşmak ve yardım istemek konusunda çekimser kalabiliyorlar, çünkü sevgililik, gizli, ayıp ve saklanması gereken bir konu olarak görülüyor. Üstelik kız çocukları ve genç kadınlar sadece fiziksel şiddete değil, psikolojik, sosyal ve dijital şiddete de maruz kalabiliyor. Kız çocukları ve genç kadınlar erken yaşlarda şiddeti fark edip mücadele mekanizmalarına erişebilirlerse bu cinayetlerin ve şiddetin azalması ve yok edilmesi mümkün. Verilere göre 2017'de öldürülen 409 kadından en az yüzde 9'u erkek arkadaşları tarafından öldürüldü. Öldürülen bu kadınlardan 65'i 15-25 yaş arasındaydı ve 9'u Kocaeli'de yaşıyordu" dedi. Sözlerine istatistik verileri açıklayarak devam eden Battal, "Fiziksel ve cinsel şiddet oranı yüzde 17. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2017 raporuna göre Kocaeli'de 9, Türkiye genelinde 409 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Bunların 65'i 15-25 yaş aralığında olan kadınlardı. Yani bir kısmı henüz çocuktu ve bir kısmı da oldukça genç kadınlardı. Yüzde 9'luk bir oranla kadınlar erkek arkadaşları tarafından öldürüldü. Bu dokuz rakamlarına atıfla, öldürülen kadın sayısına işaret etmek için kampanyayı 12.09'da başlatıyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu haber 591 defa okundu

DİĞER HABERLER

Din görevlilerinden, Diyanet Vakfı’na bağış

Din görevlilerinden, Diyanet Vakfı’na bağış

Başiskele din görevlileri, kurban bağışlarını Türkiye Diyanet Vakfı’na yaptılar.

'Olası bir depreme hazır değiliz'

'Olası bir depreme hazır değiliz'

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve Kocaeli Yer ve Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şerif Barış, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 19'uncu yıl dönümü nedeniyle açıklama yaptı.

Öğretmen adaylarına müjde

Öğretmen adaylarına müjde

Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeye göre artık öğretmen adaylarının KPSS puanları 2 yıl geçerli olacak.

Brunson'ın avukatının yaptığı itiraza karar

Brunson'ın avukatının yaptığı itiraza karar

ABD’li Rahip Brunson’ın avukatının ev hapsinin kaldırılması için yaptığı itiraz, mahkeme tarafından reddedildi.

Vali Aksoy'dan anlamlı ziyaretler

Vali Aksoy'dan anlamlı ziyaretler

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kayseri 1. Komando Tugayında vatani görevini yaparken 2016 yılında çarşı iznine çıkan er ve erbaşları taşıyan halk otobüsüne teröristler tarafından düzenlen terör eylemi sonucu şehadet mertebesine eren Şehit Onbaşı Piyade Er Abdulsamet Özen'in , Onbaşı Piyade Er Raşit Yücel'in ailesini ziyaret etti.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ