20 Nisan 2019 Cumartesi 04:26
 
Öncekiler Sonrakiler

SIFIR ATIK GELECEĞE DEĞER KATTIK

Sıfır atık geleceğe değer kattık
23 Mart 2018 Cuma 16:09

'Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık'Semineri Vali Hüseyin Aksoy’un katılımıyla gerçekleştirildi.

Gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi  Emine Erdoğan’ın öncülüğünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ve Sıfır Atık Projesi kapsamında düzenlenen "Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık " Semineri Vali  Hüseyin Aksoy’un katılımıyla gerçekleştirildi.


TheNess Hotel Seminer Salonunda düzenlenen seminere; Valimiz Sayın HüseyinAksoy’un yanı sıra K.K. EDOK Muharebe Hizmet Destek Eğitim ve Garnizon KomutanıTuğgeneral Kazım Dalkıran, Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Mehmet Baybars Küçükatay, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı MüsteşarYardımcısı .Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar,  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı,Kocaeli Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sevil Fişek,Vali Yardımcıları; Dursun Balaban, Osman Ekşi, İlçe Kaymakamları, İl JandarmaKomutan Vekili Albay Salih Akbaş, İlçe Belediye Başkanları, Kamu Kuruluşlarının İl ve İlçe Müdürleri, Siyasi Parti İl Başkanları, STK temsilcileri, Okul Müdürleri, çok sayıda kamu ve askeri personel katıldı.


 Vali Hüseyin Aksoy,seminer öncesi protokol üyeleri ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ınCumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen Sıfır Atık tanıtım gününe aitfotoğraf sergisini gezdiler.


Saygı duruşu  ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayanprogramda  “Sıfır Atık” film gösterimi ile devam etti.


Kocaeli büyükşehirBelediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı MüsteşarYardımcısı .Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar’ın  konuşmalarının ardından Vali HüseyinAksoy’un yapmış olduğu konuşmalarında; “Değerli katılımcılar, öncelikle sizleri bu programda görmekten duyduğummemnuniyeti ifade ediyor, hoş geldiniz diyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın RecepTayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerindegerçekleştirilen “Sıfır Atık Projesi” nin seminer programında, bizlerde Kocaeliolarak bunu gerçekleştirmekte olduğumuzu ve bu vesileyle sizlerle buluştuğumuzubir kez daha belirtmek istiyorum. Sıfır Atık toplumumuzun en önemlikonularından birisi olmaya başladı. Özellikle atıkların geri dönüşüm tarafındantekrar geri kazanılacak boyuta getirilmesi, bunların ekonomiye kazandırılmasıve ekonomiye kazandırılan Sıfır Atık’larla doğal kaynakların daha aztüketilmesi gibi bir çok amacı kapsayan bir organizasyon ve çalışmayıKocaeli  olarak biz bugün kamuoyuylapaylaşarak  duyurmak istiyoruz. ‘SıfırAtık Projesi’ dünyanın gelişen süreci içerisinde birey olarak çevreye duyarlıinsanlar olarak hepimizin görev sorumluluğundadır. Hızlı nüfus artışı,kentleşme, sanayileşme gibi birçok konu çevre sorunlarını da beraberindetaşıyor. Özellikle Kocaeli sanayi konusunda Türkiye’deki ilk noktalardan biriolması nedeniyle de geçmiş yıllarda yaşadığı çevre sorunları konusunda belirlibir duyarlılık göstermiş ve bu konularda çok önemli çalışmaları gerçekleştirenbir il konumuna taşınmıştır. Bugün, artık Kocaeli’nde çevre ile ilgilikamuoyuna aktarılabilecek önemli bir sorunumuz bulunmamaktadır. Bunu sıfırlamakve daha iyi bir noktaya taşımak adına da bütün kurum ve kuruluşlar olarak işbirliği içerisinde bu çalışmalarımızı gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz.Özellikle “Sıfır Atık Projesi”nin Kocaeli’nde de bütün kurumlarımızca ortaklaşagerçekleştirilebilmesi adına bu semineri çok önemsediğimi ifade etmek isterim.Kocaeli’ndeki bütün kurum ve kuruluşlarımızı bu seminere davet ettik ve buprojenin bütün kurumlarımızda başlamasını, büyük bir ciddiyetle sürdürülmesiniarzu ediyoruz.

VALİLİKTE;BİN 350 KG KAĞIT, 105 KG CAM, 75 KG ATIK METAL VE 37 ATIK PLASTİK TOPLANARAK  23 AĞAÇ KESİLMEKTEN KURTARILMIŞTIR


Bu kapsamda Ankara’da yapılan toplantıda illere de böyle bir çalışmanın yapılacağıyla ilgili yazılar intikal etti ve bizde Kocaeli Valiliği olarak bu konudaki çalışmalarımızı 19 Şubat tarihi itibariyle başlattık. Valilik kompleksi içerisindeki kurumlarımızla birlikte bir çalışma gerçekleştirdik.Valilik kompleksi içerisinde üç noktada geçici depolama alanı oluşturduk. O alanlarda kağıt, plastik, cam ve metal ayrı ayrı konteynırlarda temin edilmek suretiyle buralara atılması konusunda bir çalışma başlattık. Özellikle iç koridorlarımızda kağıt, plastik, metal, cam ve atık pil kutularını yerleştirdik. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüz tarafından Valilikte bulunan tüm personelimize yönelik olarak ‘Sıfır Atık’ uygulamasıyla ilgili çeşitli eğitimler gerçekleştirildi.  Her kurumdan Sıfır Atık uygulaması konusunda sorumlu birer kişi belirlendi ve bir iletişim ağı oluşturuldu. Valilik olarak Sıfır Atık Projesinin uygulanması başlatıldığı 23 Şubat ile 18 Mart tarihleri arasında; bin 350 kg kağıt, 105 kg cam, 75 kg atık metal ve 37 atık plastik toplanmış ve geri kazanım firmalarına teslimatları yapılmıştır. Bu sayede arkadaşlarımızın yaptığı çalışmalara görede 23 ağaç kesilmekten kurtarılmış ve toplanan bu atıklarla %95 doğal kaynakların kullanılması önlenmiştir. Önümüzdeki süreçte kurum ve kuruluşlarımızın bu hassasiyet içerisinde çalışmalarını kendilerinden bekliyoruz. İlçe Belediye Başkanlarımız bu konuda bütün kurum ve kuruluşlarımızla ortaklaşa bir anlaşma, anlayış içerisinde Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin koordinasyonluğunda çalışmaları yürütmesinde büyük fayda var.


 

PROJE;DEVLETİMİZİN ORTAYA KOYDUĞU BİR PROJEDİR HEM DE BİREY OLARAK,VATANDAŞ OLARAKÇEVREYE DUYARLILIK KONUSUNDA YAPMAMIZ GEREKEN BİR ÇALIŞMADIR.


Sadece kamu kuruluşları değil,  belirli sitelerde, konutlarda da bu çalışmaları yaygınlaştırmak suretiyle ‘Sıfır Atık Projesi’ni biz Kocaeli olarak her alana yayma konusunda büyük gayret içerisinde olmamız gerektiği kanaatindeyim. Özellikle okullarımızda öğrencilerimizin bu konuda daha duyarlı hale getirilmesi ve okullarımızda da bu çalışmalara biran önce geçilmesi toplumsal duyarlılığın daha üst noktalara taşınmasında da bizlere çok önemli katkı sunacaktır. Çocuklar, anne ve babalara göre daha duyarlı, bizlerde bu konuda çocuklarımızı yönlendirir ve eğitirsek inanıyorum ki onlar da anne ve babalarını belli davranış kalıpları içerisinde daha iyi bir noktaya taşımış olacaktır. Kaymakam arkadaşlarımız, İlçe Belediye Başkanlarımız ve başta kurum yöneticilerimiz olmak üzere bu projeye sahip çıkmak konusunda büyük bir gayret göstermenizi istiyorum. Proje; Devletimizin ortaya koyduğu bir projedir hem de birey olarak, vatandaş olarak çevreye duyarlılık konusunda yapmamız gereken bir çalışmadır. Böylesine önemli bir çalışmayı bizlerde Kocaeli olarak bütün kurum ve kuruluşlarımızla iş birliği içerisinde hayata geçirmek için bu çalışmayı en üst seviyede ortaya koyacağımıza olan inancım tamdır. Bugüne kadar bu çalışmalar içerisinde görev alan herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonra da bütün kurum ve kuruluşlarımızla bu çalışmalarımızı daha üst noktalara taşıyacağız ve kurumlarımızdan yapılan çalışmalarla ilgili belirli aralıklarla bilgi almak suretiyle Kocaeli’nin bu alanda da kendini göstereceğine olan inancımızı kanıtlamış olacağız.” diyen Vali Aksoy konuşmalarının ardından “Eldevar sıfır” adlı skeç izlendi ve skecin izlenmesinden sonra "Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık" Seminerine geçildi.


 

Bu haber 940 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ