20 Haziran 2019 Perşembe 07:34
 
Öncekiler Sonrakiler

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN 8 MART AÇIKLAMASI

Sivil toplum kuruluşlarından 8 Mart açıklaması
08 Mart 2018 Perşembe 15:33

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla ilimizde bulunan sivil toplum kuruluşları Atatürk anıtına çelenk bıraktı.

ÇYDD derneği kocaeli şubesi, Düşkün ve Yaşlıları Koruma Derneği, Eğitim İş, İzmit Huzurevi Derneği, KASK, KEREM, Kocaeli Barosu, KYÖD, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği, Soroptimist klübü, Türk Kadınlar Birliği, Türkiye Balkan Türkleri Derneği, Türkiye Üniversiteli Kadınlar Derneği  tarafından ortaklaşa düzenenen  proğramda Eğitim İş Şube Başkanı Emine Çalık   yazılı bir açıklama yaptı.

Çelik," 8 Mart kadınların eşit işe eşit ücret, günde 8 saat çalışma ve doğum izni talepleri ile 1857 yılında başlattıkları eşitlik mücadelesinde hakları uğruna can verdikleri gündür. Günümüzde 8 Mart’lar kadın sorunlarına çözüm önerilerini, kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması, kadına yönelik şiddete son verilmesi istemlerinin bir kez daha dile getirildiği gündür.

Aradan geçen 109 yılın sonunda demokrasi ve özgürlüğün geliştiği toplumlarda kadının iş, eğitim, politik yaşam ve karar verme mekanizmaları içinde aktif olarak arttığı görülmekle birlikte ülkemizde bugün kadın, çıkarılan yasalarla, eğitimden, siyasetten, çalışma ve sosyal hayattan uzaklaştırılmakta ve uygulanan ayrımcı politikalarla kadın erkek arasındaki eşitsizlik artmaktadır.
2016 TÜİK verilene baktığımızda kadınlarda okur yazar olmayan oranı %9, istihdam oranı %27 dir. Kadınlarda işsizlik oranı erkeklere göre iki kat fazladır. İstihdam açısından 2015 yılına ait Avrupa Birliği ülkeleri verilene baktığımızda en yüksek oranla yüzde 74 isveç, en düşük oranla yüzde 42,5 Yunanistan’dır. Türkiye’deki istihdam oranı bu sıraların çok altındadır.
Dünya ekonomik formunun hazırladığı küresel cinsiyet eşitsizliği uçurumu raporunda ülkemiz 144 ülke arasında maalesef 131. sırayla sonlarda yer almaktadır. 2006 yılında 105. sırada iken giderek sonlarda yer almaya başlamıştır. Kadınların ekonomiye katılımda 128. sıra, eğitime katılımında 101, siyasete katılımda 118. sıralarda yer almaktadır.
Küçük yaşta gelinler, kadına ve çocuğa yönelik şiddet, cinsel istismar ülkemizin kanayan yarasıdır. 2017 yılında kadın cinayetlerininde arttığına şahit olmaktayız 409 kadın erkekler tarafından öldürülmüş, 387 çocuk cinsel istimara uğramış, 332 kadına cinsel şiddet uygulanmıştır. Bu rakamlar resmi kayıtlara göredir. Bir de üzeri örtülenler korkudan söylenemeyenler vardır. Korktuğu için susan ve susturulanları düşünürsek bu sayılar ikiye katlanır. Bu sayılar sadece rakamsal değerlerden ibaret değil hepsi ayrı ayrı birer dramdır.
Bizler kadın emekçiler emeğimizin karşılığını ararken, artık günümüzde her gün kadına karşı şiddet ve istismar olayları karşısında can güvenliğimizin bile koruyamamaktayız.
Kadınların sosyal ve ekonomik konumlarını iyileştirmek için sorumluluğu bulunan tüm taraflarca çalışmalar yapılması ve olumsuz göstergelerin işraret ettiği alanlarda iyileştirmelerin yapılması gerekliliği bir gerçektir. Bu alanda gerekli politikaların oluşturulması ve oluşturulan politikaların sağlıklı bir şekilde izlenebilmesi amacıyla her türlü çalışmanın yapılmasını talep etmekteyiz.

KOCAELİ KADIN KURULUŞLARI BİRLİĞİ, SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ, DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİ ve MESLEK ODALARI OLARAK DİYORUZ Kİ;

•    Eğitimde laik, çağdaş ve bilimsel bir eğitim
•    Yönetimde demokrasi, hukuk devleti ve insan hakları
•    Doğum sonrası iznin ücretli olarak çağdaş ülkelerdeki süre ile eşdeğer olması,
•    İstihdam da  kadının çocuklarını güvenle bırakabileceği ücretsiz modern kreşler ve bakım evleri
•    İşyerlerinde erkeklere oranla kadınlara yönelik daha fazla olan mobinge karşı yasal önlemlerin alınması,
•    Esnek, güvencesiz ve kayıt dışı çalışmaya son verilerek  güvenceli, eşit işe eşit ücretin uygulandığı, insanca yaşamaya olanak veren ekonomik ve sosyal düzenlemelerin bir an önce yapılmasını talep ediyoruz.

Kadınların toplumsal rol ve statüleri, elde ettiği kazanımlar güçlendikçe, siyaset ve yönetim kademelerindeki temsil oranları arttıkça Türkiye’nin yarınları daha aydınlık olacaktır.


Bu haber 414 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ