21 Mart 2019 Perşembe 19:42
 
Öncekiler Sonrakiler

SON GÜN 30 NİSAN

Son gün 30 Nisan
09 Nisan 2018 Pazartesi 12:52

.

Atık pillerin toplanması, taşınması, geri kazanılması ve bertarafına yönelik, Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği (APAK) çerçevesinde çalışmalar yaparak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen tek kuruluş olan Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP)’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği ‘Okullarda Atık Pil Yarışması’nda artık sona geliniyor. 30 Nisan’da sona erecek yarışmada,  dereceye girecek olan Kocaeli okullarına çeşitli hediyeler dağıtılacak.

Kocaeli’nde geçtiğimiz yıl 78.700 kilo civarında olan atık pil toplama miktarının bu yıl 90.000 kiloyu geçmesinin beklendiği yarışmaya birinciye bir adet printer, ikinciye spor seti ve üçüncüye ise satranç seti verilecek.


“Önemli bir kısmı okullardan toplandı”

2015 yılında 630 ton olan atık pil toplama miktarlarını 2017 sonu itibariyle 730 tona çıkardıklarını ve bu miktarın çok önemli bir kısmının okullardan toplandığını söyleyen TAP Genel Sekreteri Neslihan Bahar, “2007 yılında sadece 225 ton olan yıllık Atık Pil toplama miktarımız 2014 sonu yılı itibariyle 555 tona yükseldi, hedefimiz 2015 yılında 600 ton idi, bu hedefimizi  5 geçerek 630 ton atık pil topladık, geçtiğimiz sene de bu miktarı 730 tona çıkardık. Bu rakamlara ulaşmamızda okulların payı çok büyük. Öğrencilerimizin artan duyarlılığı ve hatta ailelerini de bu konuda uyarması sonucunda geçen yıl toplam atık pil miktarının yaklaşık yüzde  40’ını okullardan topladık. Bu da 325 ton demektir.  Atık pil konusunda her yıl artan bir duyarlılıktan söz etmek mümkün, zaten bunun için de eğitimlerimiz ve kampanyalarımız kesintisiz devam ediyor. Eğitim ve kampanyalarımıza katılan belediye ve okul sayısı da her yıl artış gösteriyor” dedi.

“Kocaeli’nin katkısının çoğalmasını bekliyoruz”

En çok atık pilin İstanbul’dan toplandığına dikkat çeken Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği Genel Sekreteri Neslihan Bahar, İstanbul’u sırasıyla Ankara ve Kocaeli takip ettiğini belirtti. Kocaeli’nin de artan bir grafik ile atık pil toplama miktarını çoğalttığına dikkat çeken Bahar, Kocaeli’nde birinci, ikinci ve üçüncü gelen okulların hediyeler kazanacağını özellikle vurguladı.  Neslihan Bahar sözlerine şöyle devam etti; Atık pillerin toplama miktarlarının arttırılması ve toplama işlemlerinin verimli bir şekilde sürdürülmesini sağlamak üzere Kocaeli Belediyesi ile de çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz. Şu ana kadar Türkiye çapında Büyükşehir, il, ilçe ve belde olmak üzere toplam 550 belediye ile işbirliği halindeyiz, bu sayı her gün artıyor. Belediyelerin yanı sıra teknomarketler, zincir marketler, bakanlıklar, organize sanayi bölgeleri, okullar, Diyanet İşleri, Silahlı Kuvvetler, oteller, Emniyet Genel Müdürlüğü ve PTT de bizimle işbirliği yapan kuruluşlar arasında. En çok atık pili bölge olarak Marmara’da topluyoruz, burada İstanbul tabi ki itici güç” şeklinde konuştu.

30 Nisan 2018 son gün
Geleceğin Türkiye’sinde atık pil kavramını yerleştirmek için okullara büyük görevler düştüğünü kaydeden Neslihan Bahar “Her yıl olduğu gibi 2017-18 okul dönemi için de Türkiye çapında tüm okullarda atık pil toplama kampanyasını 1 Ekim 2017 tarihinde başlattık, 30 Nisan 2018’de sonlandırıyoruz... Her yıl ödüllü atık pil yarışmasına katılan şehir sayısı ve dolayısıyla, okul sayısı artıyor.  Okullardan atık pili belediyeler topluyor, her il kendi içerisinde değerlendiriliyor ve her ilde en çok atık pil toplayan 3 okul tarafımızdan ödüllendiriliyor” diyerek düzenlenen bu yarışmaya daha çok katılım beklediklerini ifade etti.

Bu haber 255 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ