17 Şubat 2020 Pazartesi 05:09

SURİYE VE IRAK TEZKERESİ, TBMM GENEL KURULUNDA KABUL EDİLDİ

Suriye ve Irak tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi
08 Ekim 2019 Salı 22:00

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyonla ilgili Cumhurbaşkanına verilen izin konusunun bir yıl uzatılmasına dair tezkere, TBMM tarafından kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası ile sunulan tezkerede, Türkiye'nin sınırlarında bulunan bölgelerde yaşanan olaylar ve çatışmaların milli güvenliğimiz açısından büyük risk taşımasının devam ettiği kaydedildi.

Türkiye'nin, komşusu Irak'ın toprak bütünlüğünün, milli birliğinin korunmasına büyük önem verildiği belirtilen tezkere şöyle:

"Irak'ta terör örgütlerinin varlığını devam ettirmesi, etnik ayrılıkçılık, bölgesel barış ve ülkemizin güvenliğine direkt tehdit oluşturmaktadır. Suriye'de faaliyet gösteren tüm terör örgütleri, ülkemize karşı eylemlerini sürdürmektedir" denildi.

Suriye'de ve operasyon düzenlenecek Fırat'ın doğusunda sınırımıza yakın alanlarda ulusal güvenlik çıkarlarımız dolayısıyla güvenli bölgenin tesis edilmesi için faaliyetlerin devam ettiği, Astana Süreci'yle başlamış olan ateşkesin kalıcı bir barışa ulaştırılmasına dair Türkiye'nin ilgili ülkelerle yürüttüğü çalışmalarda önemli yol kaydettiği vurgulandı.

Suriye sınırları içinde İdlib'te terör faaliyetlerinin sonlandırılması, huzurun ve güvenliğin sağlanması için Türkiye'nin yükümlülükleri üstlendiğine dikkat çekildi. Tezkerede, şunlar belirtildi:

Devam eden terör tehditleri ve tüm güvenlik risklerine karşı uluslararası hukuk kapsamında gerekli bütün önlemleri almak, Irak ve Suriye'deki terör örgütlerinden yönelebilecek saldırıları ortadan kaldırmak ve kitlesel göç ve benzeri risklere karşı milli güvenliğimizin sürdürülmesini sağlamak, Türkiye'nin menfaatlerini etkili olarak korumak ve kollamak, süratli ve dinamik bir politika izlenmesine yardımcı olmak üzere miktar ve zamanı Cumhurbaşkanınca takdir olunacak şekilde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiği durumlarda sınır ötesi harekatta yer almak üzere yabancı ülkelere gitmesi, aynı amaçlarla yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de yer alması, bunların Cumhurbaşkanının belirleyeceği esaslara göre olması, tehlikenin ortadan kaldırılması için tüm tedbirlerin alınması, düzenlemelerin Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için izin süresinin, 30 Ekim 2019 tarihi itibariyle bir yıl uzatılması konusunda gereğini Anayasa'nın 92. maddesi uyarınca bilgilerinize sunuyorum"

 

Bu haber 645 defa okundu

DİĞER HABERLER

Türk Ocaklarında Corona Virüsü konferansı

Türk Ocaklarında Corona Virüsü konferansı

Türk ocaklarında bu haftaki Ocakbaşı sohbetinin konusu Corona virüsü oldu.

Başkan Hürriyet’ten Elazığ depremi gönüllülerine teşekkür

Başkan Hürriyet’ten Elazığ depremi gönüllülerine teşekkür

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Elazığ’da gerçekleşen deprem sonrasında İzmit’te başlatılan yardım kampanyasında İzmit halkının getirdiği yardım malzemelerinin kolileme ve tasnifleme işlemlerinde gönüllü olarak çalışan vatandaşlarla bir araya gelerek teşekkürlerini sundu.

A'dan Z'ye bizim hayatımızı hiçe saymışlar

A'dan Z'ye bizim hayatımızı hiçe saymışlar

İşte halk sağlığını tehlikeye atan firmalar

KOTO’nun ‘Yeni Üye Bilgilendirme Eğitimi’ne yoğun ilgi

KOTO’nun ‘Yeni Üye Bilgilendirme Eğitimi’ne yoğun ilgi

Eğitimlerde KOTO üyesi olmanın ayrıcalıkları anlatılırken, ticarete dair altın değerinde öneriler de sunuluyor

Gelecek GTÜ’de, Gençlik Geleceğin peşinde

Gelecek GTÜ’de, Gençlik Geleceğin peşinde

41 Genç, 41 Gelecek Gençlik Projesi 2020 kapsamında GTÜ’ de liseli öğrenciler bilim ve teknoloji ışığında eğitim ve öğrenimlerinde farklı bir pencere açtılar.

Sevgililer Günü’ne özel

Sevgililer Günü’ne özel

İzmit Belediyesi, Sevgililer Günü’ne özel bir program hazırladı

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ