11 Aralık 2018 Salı 20:10
 
  • 5,365 TL

  • 6,076 TL

  • 215,69 TL

  • 91.801

Öncekiler Sonrakiler

TAHA HÜLAGÜ’DEN ÖRNEK ÇALIŞMA

Taha Hülagü’den örnek çalışma
22 Temmuz 2018 Pazar 09:18

Bu çalışma çok konuşulacak

Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Doktora öğrencisi Kemal Taha Hülagü, doktora tezi olarak ele aldığı çalışmasında, bilim merkezleri ve müzelere yönelik örnek bir çalışmaya imza attı.


Gelecekte kurulacak bilim merkezlerine ve mevcut bilim merkezlerinin geçici sergilerinin en yüksek faydalı olan düzeneklerin seçilmesine ışık tutmayı hedefleyen Hülagü, bu çalışmasıyla geliştirilen modelle birlikte alanı efektif kullanan, bütçeyi aşmayan, eğiticilik seviyesi yüksek düzenekleri veya sergileri seçip karar vericiye uygun çözüm önerilerinin sunulmasını amaçlıyor.“Bilim merkezlerine en faydalı olan örnek bir çalışmadır”

Bilim merkezleri kurulurken ve bu merkezler için gerekli düzenekler seçilirken ziyaretçiler için en faydalı olabileceklerin bulunmasının amaçlandığını belirten Kemal Taha Hülagü, “Bilim merkezleri, bilim müzeleri ve müzelerde sergi oluşturma aşamasında hangi düzeneklerin veya eserlerin seçilmesinin en uygun konfigürasyonu oluşturacağı konusunda literatürde sınırlı sayıda çalışma görülmektedir. Söz konusu çalışmalar konuyu daha çok küratoryal boyutta ele almakta ve müzelerde oluşturulacak geçici sergiler için eser seçim ölçütlerini sezgisel yöntem ile tanımlamaktadır. Bizim tezimizde bu boşluğu gidermek için Endüstri Mühendisliği yaklaşımı ile bir matematiksel modelleme yapılarak bir bilim merkezinde veya müzede düzenek seçerken alanı efektif kullanan, bütçemizi aşmayan, eğiticilik seviyesi yüksek düzenekleri veya sergileri seçip karar vericiye uygun çözüm önerileri sunan bir model önerilmiştir. Çalışmanın devamında, matematiksel programlama ve modelleme bilgisine sahip olmayan kullanıcılar içinde fayda/maliyet analizine dayalı basit bir çözüm yöntemi de sunulmaktadır. Bu kurduğumuz model bilim merkezlerine en faydalı olan düzeneklerin seçilmesine yönelik örnek bir çalışmadır” ifadelerini kullandı.“KBB’ye de fayda sağlayacak”

Aynı zamanda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürü olan Kemal Taha Hülagü, yaptığı bu çalışmanın yapılan pratik çalışmalara teorik bilgi oluşturacağını vurgulayarak “Bu çalışmamız Kocaeli Bilim Merkezi’nde gelecekte yapılacak olan geçici sergiler için de bir model niteliği taşıyacak. Bilim merkezlerine örnek olurken Kocaeli Büyükşehir Belediyemize de faydalı olacaktır” şeklinde konuştu.Bu haber 1848 defa okundu

Bilim merkezleri

Hüseyin Akar
22 Temmuz 2018 Pazar 15:59

Vakitten ve nakitten önemli oranda tasarruf sağlayacak bir çalışma . Tebrikler.

3 Beğendim
1 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

Hürriyet, Usta öğreticiler kadrolu olacak

Hürriyet, Usta öğreticiler kadrolu olacak

.

Kartepe teleferik projesi'nin temeli atıldı

Kartepe teleferik projesi'nin temeli atıldı

.

İnşaat mühendisleri 64.yılını kutlayacak

İnşaat mühendisleri 64.yılını kutlayacak

İMO gecesinde Bülent Serttaş sahne alacak.

Başkan Ayaz: İlk günkü aşkla hizmetkâr olmaya devam edeceğiz

Başkan Ayaz: İlk günkü aşkla hizmetkâr olmaya devam edeceğiz

Başiskeleli vatandaşlara ücretsiz eğitim fırsatı sunan Başiskele Belediyesi, yeni bir kurs merkezini daha hizmete açtı.

Başkan Hüseyin Ayaz'ın acı günü

Başkan Hüseyin Ayaz'ın acı günü

.

Cumhuriyet Başsavcısı Korkmaz’dan KOTO’ya iadeyi ziyaret

Cumhuriyet Başsavcısı Korkmaz’dan  KOTO’ya iadeyi ziyaret

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Kocaeli Ticaret Odası’na iadeyi ziyaret gerçekleştirdi

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ