18 Ekim 2018 Perşembe 05:00
 
  • 5,593 TL

  • 6,442 TL

  • 224,32 TL

  • 98.991

Öncekiler Sonrakiler

TARHAN, BAKANA KATAR'I SORDU

Tarhan, Bakana Katar'ı sordu
19 Ekim 2017 Perşembe 14:05

Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan Ekonomi Bakanlığı’na, Türkiye’deki Katar menşeili yatırımların ne kadar olduğunu sorduğu Yazılı Soru önergesi verdi.

Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan Ekonomi Bakanlığı’na, Türkiye’deki Katar menşeili yatırımların ne kadar olduğunu sorduğu Yazılı Soru Önergesine, Bakanlıktan cevap geldi.

TÜRKİYE EKONOMİSİNİ KATAR TAŞIYOR
Tahsin Tarhan “2002  - 2017 yılları arasında Katar’dan Türkiye’ye yapılan doğrudan yatırım miktarı 1 Milyar 538 Milyon Dolar. Katar, Türkiye’ye yatırım yapan ülkeler arasında ilk 20’de. Türkiye’nin yapması gereken sınır komşularıyla da ihracatını arttırarak, ekonomik buhranı ortadan kaldırmaktır. Tek bir devletle iyi ilişkileri devam ettirerek ekonomiyi canlı tutmaya çalışmak, Türkiye gibi büyük bir devletin almaması gereken bir risktir.” dedi.

İTHALAT VE İHRACATTA KATAR’DAN BAŞKA MÜTTEFİKLER DE BULMALIYIZ

Tarhan “Ekonomi belirli bir standartta oturmadığı için, ülkelerin birbirleriyle olan ilişkileri sayesinde canlılık buluyor. Türkiye’nin iş ortaklığı içerisinde olduğu ilk 5 ülke içerisinden ABD, Almanya ve Irak ile Dış Politikalar yüzünden sorunlar yaşıyoruz. Bu durum da ticaret hacmimizi etkiliyor. Sorun Yaşamadığımız tek devlet var Katar. Türkiye ve Katar arasında 2017 yılının ilk 8 ayı içerisinde 634 Milyon Dolar’lık ticaret hacmi oluşmuş. İktidarın Dış Politikada siyasi gerginliklerden uzak durduğunda ekonominin nasıl canlanacağının en açık göstergesidir.” dedi.


KATAR’DA HALEN TÜRK ASKERİNE ÜS VERİLMEMESİ EKONOMİK BİR KRİZE DÖNMEMELİDİR.
Tarhan “Katar ile Körfez ülkeleri arasında yaşanan gerginlikte, Türkiye Katar’a destek çıkmış ve askeri birliklerini yollamıştır. Ancak aradan geçen zamanda Askerlerimiz için henüz bir üs temini gerçekleştirilmemiştir. Bu durumun yeni bir siyasi krize yol açarak ekonomin yara almasının önüne geçilmelidir .” Dedi


Bu haber 861 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET