14 Kasım 2019 Perşembe 20:44

TARHAN, O KARARNAMEYE İTİRAZ ETTİ!

Tarhan, o kararnameye itiraz etti!
06 Mart 2019 Çarşamba 12:17

.

CumhurbaşkanlığıKararnamesi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmeden kurulması planlanan Türkiye Uzay Ajansı’nın kuruluş kararnamesine Cumhuriyet Halk Partisi,Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak itiraz etti.

SanayiBakanı Mustafa Varank’ın “CHP Bilime ve Teknolojiye Karşı” açıklamalarındansonra, Sanayi Komisyonu Üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi Komisyon SözcüsüTahsin Tarhan açıklamada bulundu.

“Yapılan Meclisi Pasifize Etmek, YokSaymaktır”.

 

KOMİYONDA GÖRÜŞÜLDÜ, GENEL KURULDAGÖRÜŞÜLMEDİ

TahsinTarhan “Sayın Bakan’ın “CHP bilime ve Teknolojiye karşı açıklamalarını hayretleokudum. Plan Bütçe görüşmeleri sırasında Bakanlığı eleştirdiğimiz en büyüksorunlardan bir tanesi iktidarın teknolojiye ve bilime yatırım yapmaması,   AR-GE çalışmalarına gerekli ödeneğiayırmamasıydı.

Bakanlığınbilim ve teknoloji ayırdığı bütçe ortada, Bilim üretmesi gereken kurumlarınnelerle meşgul olduğunu tüm kamuoyu biliyor. Kanun yapması gereken TürkiyeBüyük Millet Meclisi’ni Komisyon aşamasında çalıştıracaksınız, Genel Kurul’agelmeden, muhalif görüşler, toplumun ilgili kesimlerinin düşünlerini almadankararname ile Uzay Ajansı kuracaksınız, bizim asıl tepkimiz bu konuyadır” dedi.

 

UZAY AJANSINA DEĞİL KARANAMEYEKARŞIYIZ

TahsinTarhan, “ İktidarın özellikle Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı eliyleyürüttüğü projelerin akıbetlerini hem biz hem kamuoyu çok iyi biliyoruz. UzayAjansının kuruluşuyla ilgili Anayasa Mahkemesine başvurarak 20 yıllık hayalekarşı çıkmıyoruz. İktidarı Kanunla yapılması gereken düzenlemeleri kararnameile yaptığı için Meclisi yok saymaması gerektiği hususunda anayasa uygunluğadavet ediyoruz. İleri demokrasi diye dayatılan sistemde hiç kimse halkın iradesiolan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni yok sayamaz” dedi.

 

HUZUR HAKKI, DENETİMSİZLİK, KADROKAPISI

TahsinTarhan, “Komisyonda görüşülmüş, 466 Sıra Sayı numarasını almış ve Genel Kuruldagörüşülmeyi bekleyen bir Kanun Teklifini hiç kimseye sormadan, kendi bildiğigibi düzenlemenin aslında neyi amaçladığını çok iyi biliyoruz. Yandaşlara kadrokapısı, yüksek huzur hakları vererek Uzay Ajansı kurduk diyemezsiniz. Denetim kurluşlarınıyeniden düzenleyerek, kendi kendini denetleyen, hesap vermeyen, şeffaflıktanuzak işlem yapılmasına tabi ki karşı çıkacağız. Uzay Ajansı kurulacaksa her şeyhazır. Getirin kanunu Meclis’e kuralım” dedi

Bu haber 472 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ