18 Haziran 2018 Pazartesi 12:47
 
  • 4,717 TL

  • 5,465 TL

  • 197,72 TL

  • 93.708

Öncekiler Sonrakiler

TARİHİ ÇINARLAR İZMİT'İ SERİNLETİYOR

Tarihi çınarlar İzmit'i serinletiyor
10 Haziran 2018 Pazar 11:19

.

ZMİT'te, sıcak hava kendini iyiden iyiye hissettirirken, Yürüyüş Yolu'nda bulunan tarihi çınarlar kentin bir ucundan diğer ucuna gölgede tutuyor. Sıcaktan korunmak isteyenler çınar ağaçlarının oluşturduğu koridorun gölgesinde yürüyor.

İzmit kent merkezinde bulunan Hürriyet ve Cumhuriyet caddelerinin bulunduğu Yürüyüş Yolu'ndaki kentin simgesi haline gelen tarihi çınar ağaçları, kent sakinlerine nefes aldırıyor. 1887-1895 yılları arasında İzmit mutasarrıfı olarak görev yapan Selim Sırrı Paşa tarafından şu an Yürüyüş Yolu'nun bulunduğu demiryolunun her iki yanına diktirilen çınar ağaçları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescillenerek, koruma altına alındı. Kentin bir ucundan diğer ucuna uzanan çınar ağaçlarının gölgesine sığınanlar, dev ağaçların oluşturduğu koridorda yürüyüp, banklarda oturarak zaman geçiriyor.

Asırlık çınar ağaçlarının kentin oksijen deposu olduğunu söyleyen öğretmen Fatih Ekinci, "Burası çok güzel, hem gölgelik oluyor hem de serinlik. Aşırı sıcaklarda serinlik yaşatıyor bizlere. Ailece buraya gezmeye geliyoruz, bu serin ortamda gezmekten hoşlanıyoruz. Yürüyüşlerimizi de yapabildiğimiz sevdiğimiz bir yer. Ağaçlarla kaplı olması bizlere keyif veriyor. Kentin oksijen deposu gibi. Zaman zaman kargalar kaplasa da çınar ağaçlarını, sesleriyle de rahatsız olsakta biz çınar ağaçları kaplı yolumuzu seviyoruz ve beğenerek de burada geziyoruz" dedi.

'ÇINAR AĞAÇLARININ VARLIĞI HUZUR VERİYOR'

Sedat Karadeniz ise çınar ağaçlarının varlığının kendisine huzur verdiğini belirterek, "Şehrin tek nefes alınabilen yeri burası. 10 yıldır buradayım 2-3 gün bile buraya çıkmasam yokluğunu hissediyorum. Çünkü trafiğin içerisinde kendinizi yalnız hissedebildiğiniz bir yer burası. Baya il dolaştım böyle bir yer daha görmedim, umarım böyle de kalır burası. Sürekli olarak geziye çıkıyorum bu yolda. Yeşili zaten seviyorum, burada da çınar ağaçlarının varlığı bana huzur veriyor" diye konuştu.

'YÜRÜYÜŞ YOLU'NDA GÜZEL BİR MANZARA VAR'

Çınar ağaçlarının gölgesinden faydalandıklarını ifade eden İskender Canalkın, şöyle konuştu:

"Asırlık çınar ağaçlarını sanırım Sırrı Paşa dikmişti, mekanı cennet olsun. Onun sayesinde temiz hava almış oluyoruz. Çınarların altında, gölgesinden istifade ediyoruz. Yürüyüş Yolunda da çok güzel bir manzara var. Günde 3-4 defa çıkar yürürüm buralarda."
Bu haber 722 defa okundu

DİĞER HABERLER

İYİ Parti, yarınki mitinge hazırlanıyor

İYİ Parti, yarınki mitinge hazırlanıyor

..

Şeker gibi bayram ziyareti

Şeker gibi bayram ziyareti

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker ve İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, 12 köy ziyaret ederek, vatandaşların bayramlarını kutladı

53 kişi boğulmaktan kurtarıldı

53 kişi boğulmaktan kurtarıldı

Kocaeli İtfaiyesi KOSKEM cankurtaranları, bayram tatili boyunca Kocaeli sahillerinde 53 vatandaşı kurtardı.

Köylülere koyun yetiştiriciliği anlatılıyor

Köylülere koyun yetiştiriciliği anlatılıyor

İzmit Belediyesi’nce köylülere koyun yetiştiriciliği eğitimleri veriliyor.

“İmar Barışı” bilgilendirmesi yapıldı

“İmar Barışı” bilgilendirmesi yapıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Dilovası ilçesinde gerçekleştirilen toplantıda “İmar Barışı” düzenlemesi hakkında bilgilendirme yapıldı

Kocaeli AFAD’dan farkındalık eğitimleri

Kocaeli AFAD’dan farkındalık eğitimleri

Kocaeli AFAD İl Müdürlüğü, son iki ay içerisinde 27 işyerinde 2 bin 291 çalışana afet farkındalık eğitimi verdi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET