24 Mayıs 2018 Perşembe 18:46
 
  • 4,782 TL

  • 5,619 TL

  • 199,47 TL

  • 101.762

Öncekiler Sonrakiler

TEKNOPARK KULUÇKA MERKEZİ AÇILDI

Teknopark kuluçka merkezi açıldı
23 Mayıs 2017 Salı 16:53

Kocaeli Üniversitesi Teknopark Kuluçka Merkezinin açılış töreni Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Törene Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanı sıra Kocaeli Üniversitesi Rektörü ve Kocaeli Üniversitesi Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sadettin Hülagü,Başiskele Kaymakamı Atila Kantay, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Şen, Kocaeli Üniversitesi Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Balkaya, Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Kocaeli Üniversitesi Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Balkaya, Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Şen, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü ve Kocaeli Üniversitesi Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün açılış konuşmalarının ardından Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yaptığı konuşmalarında; “Kocaeli Üniversitesi Teknoparkı Kuluçka Merkezi açılış töreninde sizlerle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Böyle  bir etkinliği  ilimiz ve ülkemiz adına çok kayda değer ve önemli buluyorum. Üniversitelerimiz; gerçekte kalkınmayı hazırlayan, kalkınma ile birlikte geleceğimizi tanımlayan çok önemli merkezlerdir. Üniversite; gelişmenin, kalkınmanın, bilimsel bilginin üretilerek bunun ticari ürüne dönüştürüldüğü merkezlerimizdir. Şüphesiz üniversitelerin hem sıralaması, hem de değer paydasında yer bulması, akademik yayınları, buna bağlı olarak lisansüstü ve doktora çalışmalarını içermektedir.  Bu noktada üniversitelerimizin ürünlerini bilgi temelli sunduklarının sanayi tarafından benimsenmesi, sanayinin üreten anlamdaki süreci ve projesine bunların uyarlanarak ülkenin kalkınmasını bilgi temelli ve yüksek katma değerli üretim gamında gerçekleştirilmesidir. Bugün artık tartışılmayan bu gerçeği söylemden, eyleme, projeden uygulanabilirliğe ve bütün kurum ve kuruluşların katkısıyla bir an önce hayatın kendisine dönüştürmek zorundayız. 

ÜNİVERSİTE VE SANAYİ BÜTÜNLEŞMEK DURUMUNDADIR
Kocaeli Üniversitemiz; Türkiye’nin en büyük, en köklü, en güçlü üniversitelerinden biridir.  Öğrenci sayısı olarak ama bundan daha da önemlisi en fazla mezun veren ülkenin 5’nci büyük üniversitesidir. Uluslararası alanda ve anlamda yetişmiş çok değerli bilim insanları, bilimsel çalışmaları çok değerli Rektörümüzün son dönemde öne çıkan, heyecan getiren iş birlikleri ve bunun toplumla birleşme çabaları var. Diğer taraftan baktığımızda Ticaret Odası, Sanayi Odası aslında ülkenin kalkınmasının taşıyıcı odaları bir diğer şekilde ifade edilecek olursak Türkiye Ekonomisinin yaklaşık yüzde 20’sini üreten, bunun üretimiyle birlikte tamamlayıcı diğer sektörler ile birlikte stratejik, dinamik ve bütün derinlikli alanlarda üretimin başat merkezi Kocaeli’dir. Belki de bugün burada bir tarihe tanıklık yapmaktayız. Dijital çağın denge ve değerleri gerçekte her an ve her zaman, bir an öncesini eskitecek kadar hızlı ve çok çabuk gelişiyor.  Şimdi iletişim çağının dijital platformdaki alanı tanımlamadan ve o alana ilk adımı atmadan bunları anlamak yada başarılı olmak mümkün değil. Onedenle üniversite sanayi bütünleşmek durumundadır. Onun için bu ülkenin çocuklarına kodlama okutmak zorundayız. Onun için bilgisayarla okuryazarlığı zorunlu kılmalıyız. Değer üreten ve yüksek katma değerli üretime hemen geçmek zorundayız. Yüzde birine yaklaşan Ar-Ge harcamamamızı 2023’te yüzde 3’lere taşımak zorundayız. Bugünkü buluşmamız benim için çok anlamlı ve çok değerli. Umarım Kocaeli olarak Türkiye’nin dönüşümüne katkımızı ve bilimimizin gelişmesi anlamında beklentilerimizin karşılanması için bu buluşma çok ciddi anlamda olumlu yönde ve anlamlı bir gelecekte şekillendirecektir. Değerli Rektörüme, Sanayi Odası ve Ticaret Odası başkanlarımıza ve değerli siz katılımcılarımıza teşekkür ediyorum. Bu duygularla bu projenin, bundan sonraki sürecin tam anlamıyla destekçisi olacağıma, yanında olacağıma tüm kurumsal ve bize dönük alanlarda iş birlikleriyle bunu çoğaltacağımız sözünü veriyor bu duygularla hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” diyen Sayın Valimiz konuşmalarının ardından protokol üyeleri ile birlikte hayırlı olsun dilekleriyle Kocaeli Üniversitesi  Teknopark Kuluçka Merkezinin  açılış kurdelesini keserek,  Merkezi gezdiler. 

Bu haber 963 defa okundu

DİĞER HABERLER

İSU’dan geleneksel iftar programı

İSU’dan  geleneksel iftar programı

Kocaeli’nin değişen yüzüne önemli katkı sunan, sağlıklı ve kaliteli içme suyunu vatandaşlar ile buluşturan; Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin nadide kurumlarından İSU Genel Müdürlüğü, her yıl kurum çalışanlarının kaynaşmasını sağlamak ve Ramazan Ayı’nın manevî atmosferi eşliğinde iftar yapmanın huzurunu, kurum çalışanlarıyla paylaşmak amacıyla düzenlediği ‘Geleneksel İftar Programı’ bu yıl da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun katılımıyla İSU Genel Müdürlüğü’nün bahçesinde gerçekleşti

MKE'nin hurdalığında yangın

MKE'nin hurdalığında yangın

.

Yanıç ailesinin acı günü

Yanıç ailesinin acı günü

CHP’liler, kansere yenik düşen Vural Yanıç’ın cenazesine katılarak Yanıç ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diledi

Şırnak'tan acı haber

Şırnak'tan acı haber

Şehidimiz var.

Nebi Güdük gençlik merkezinde yaz okulu açılacak

Nebi Güdük gençlik merkezinde yaz okulu açılacak

.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET