20 Ağustos 2018 Pazartesi 07:46
 
  • 6,039 TL

  • 6,908 TL

  • 228,40 TL

  • 88.735

Öncekiler Sonrakiler

TEKSTİL ATIKLARI ÇÖP DEĞİLDİR GELECEKTİR

Tekstil atıkları çöp değildir gelecektir
27 Nisan 2018 Cuma 09:19

Kartepe Belediyesi tarafından başlatılan geri dönüşüm projesi kapsamında tekstil atıkları da kaynağında ayrı toplanıyor.

Temizlik İşleri Müdürü Sinan Şahin, Tekstil atıklarının doğada 6 ayda yok olduğunu, turizm kenti olan ilçemizde tekstil atıklarını konteynerlere atılması çağrısında bulundu.   

Kaynağında ayrıştırma çalışmalarına büyük bir hassasiyet ile devam eden Kartepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tekstil atıklarını diğer atıklardan ayrı toplanması için ilçe geneline 50 adet tekstil konteyneri yerleştirildi. Proje ile tekstil alanında ihtiyaç duyulan hammadde konusunda geri kazanımların olması, yeni üretimler sırasında oluşacak sera gazı ve küresel ısınma etkilerinin en aza indirilmesi hedefleniyor. Toplanan tekstil atıkları ham madde olarak kullanılabileceği gibi aynı zamanda kullanılabilecek durumda olanlar az gelişmiş ülkelerdeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

ALTI AYDA YOK OLUYOR
İlk etapta ilçe genelinde 50 konteynerin konulduğu belirten Temizlik İşleri Müdürü Sinan Şahin, "Kartepe Belediye Başkanımız Hüseyin Üzülmez’in öncülüğünde turizmi kenti olan ilçemiz için gereken bütün yatırımlar yapılmaktadır. Doğamız bizlere torunlarımızın emanetidir. Bunun içinde geri dönüşüme büyük önem veriyoruz. Tekstil atıkları doğada 6 ayda yok olmaktadır. Bu zaman zarfında ise doğaya zarar vermektedir” şeklinde konuştu.

EKONOMİYE KATKI SAĞLANIYOR
“Kartepe Belediyesi olarak Kartepe'de Sıfır Atık Projesini uygulamak için kaynağında ayrıştırma çalışmalarına her geçen gün yenisini ekliyoruz” diyen Şahin “Geleceğe daha yaşanabilir bir çevre bırakma hedefinde olan Kartepe Belediye Başkanımız Hüseyin Üzülmez'in desteği ile teknik ekiplerimiz aralıksız çalışmaktadır. Tekstil atıkları alarak kullanım süresini tamamlamış veya ihtiyaç fazlası atık giysi ve ev tekstili ürünleri topluyoruz. Bu sayede çöp sahalarındaki atığı azaltmakla birlikte, ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz” ifadelerini kullandı. 

NELER ATILABİLİR?
Pantolon, kazak, gömlek, tişört, elbise, çorap, iç çamaşırı, atkı, bere, eldiven, eşarp, şapka, ayakkabı, terlik, çanta, kemer vb. tekstil ve deri eşyaları ile battaniye, nevresim, perde, havlu, kilim, örtü vb. ev tekstili ürünler konteynerlere atılabilir. 

TURİZM VAZGEÇİLMEZİMİZ
“Turizm Kartepemizin vazgeçilmezidir” diyen Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez “Kartepemizin ülkemizin turizm merkezlerinden biri haline gelmesi için gereken bütün yatırımlar yapılmaktadır. Bu yatırımların önemli ayaklarından biride çevreye verilen değerdir. Bu noktadan hareketle tekstil atıkları toplanarak yeniden ekonomiye kazandırılmaktadır. Bu sayede Kartepemize sahip çıkmakla birlikte ülke ekonomisine katkı verilmektedir. Hemşehrilerimizden dileğimiz tekstil atıklarını yerleştirdiğimiz konteynerlere atmalarıdır” değerlendirmesinde bulundu. 

Bu haber 199 defa okundu

DİĞER HABERLER

O tartışmayı çoktan geçtik

O tartışmayı çoktan geçtik

.

Başkan Toltar'dan Kurban Bayramı Mesajı

Başkan Toltar'dan Kurban Bayramı Mesajı

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, mübarek Kurban Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Karaosmanoğlu, 'Esnafımızın derdi de sevinci de bizimdir

Karaosmanoğlu, 'Esnafımızın derdi de sevinci de bizimdir

Başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli Halı Yıkamacılar Derneği Başkanı Muharrem Gökalp ve yeni yönetimini makamında konuk etti.

Okullar ne zaman açılacak?

Okullar ne zaman açılacak?

MEB açıkladı

Büyüyen bir Türkiye’ye tahammül edemiyorlar

Büyüyen bir Türkiye’ye tahammül edemiyorlar

.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ