06 Nisan 2020 Pazartesi 06:04

TIBBİ AROMATİK TARIM PROJESİ’NİN TANITIMINI GERÇEKLEŞTİ

Tıbbi Aromatik Tarım Projesi’nin tanıtımını gerçekleşti
18 Şubat 2020 Salı 11:32

Bı proje Kandıra'ya 28 Milyon Tl lik katkı sağlayacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Ticaret Odası’nın ortak paydada bulunduğu yeni projelerinden birisi olan ve yakın tarihte hayata geçecek olan Tıbbi Aromatik Tarım Projesi’nin tanıtımını gerçekleştirdi.Toplantıya Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, KOTO Başkanı Necmi Bulut, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Kocaeli Üniversitesi Yöneticileri,İl Sağlık Müdürlüğü, Tarım İl müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, KOTO yöneticileri katıldı.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Sekapark maide kafede basın mensupları ile bir araya geldi.

Büyükakın, Tıbbi ve Aromatik bitkiler konusunda yapılan çalışmaların sonuna gelindiğini ve mayıs ayı sonunda fidanları toprakla buluşturacağız, dedi.

 

Büyükakın, “Tıbbi aromatik bitkiler çok önemli. Biz bunların ekimini sağlarsak bunu teşvik edici yaparsak gelir düzeyleri yükselir. Köyden kente geçişi durdurur ve geri dönüşü de teşvik eder diye düşündük. Aslında tarımsal ama aynı zamanda sosyal bir politika olarak bakıyoruz. Belediyecilik olarak da önemli bir proje” dedi. Projenin çok önemli bir pazara sahip olduğunu ifade eden Büyükakın şunları söyledi; “5 yıl zaman dilimini ele alığımızda 10 dönümlük bir araziden 25 ton buğday elde ediyoruz. Biberiyenin uçucu yağ olarak satıldığında 180 bin kar sağlanıyor.

 

Bu iklimde, bu toprak koşullarında, bu hava koşullarında ne yetiştirilebilir onu belirledik. Tarımsal tekniklerde Kandıra uygun görüldü. Maksimum destekleme alanı 15 dekar. 10 dekarın altına 15 dekarın üstüne müsaade etmeyeceğiz. Toprak analizi yapılacak. Bu faaliyette bulunacak şahıs o alanda yaşıyor olacak. Büyükşehir belediyemizin yapacağı en önemli işlerden birisi de tesis.12 milyon TL’ye yağ işleme tesisi kuracağız. Türkiye’de de bu çapta bir tesis yok. Çiftçimizin bu sektörde ayakta kalabilmesi için kurulması gereken bir tesis bu. Hemen Hal Binası’nın yanına Salim Dervişoğlu’nun arkasına yapılacak. ARGE çalışmalarının da bir üssü olacak. Başka hangi ürünler yetiştirilebilir? Başka neler yapılabilir? Bunları tartışacağız ve ön ayak olacak. 2020 yılının Mart ayı itibariyle talep toplama süreci başlayacaktır.

 

Ne zaman başlayacak?

2020 Mart ayında talep toplanacak. Nisan ayında üreticiler belirlenecek.Mayıs ayı başında sözleşmeler imzalanacak, ay sonunda da fide ekimi başlanacak. Üreticiler 5 yıl desteklenecek.Kocaeli ilimizi tıbbi ve aromatik bitki borsasının merkezi haline getirmek hedefimiz. Çiftçimiz üretti. Ürünü elde ettik işledik bir de pazar meselesi var. Pazarla ilgili bir sıkıntı yok. Pazarımız ve alıcımız var. Siz üretin biz alırız diyorlar zaten. Geçen de KOTO Başkanımızla toplantı yaptık. Başarırsak Kocaeli Tıbbi Aromatik Bitkiler Pazarı’nın borsasının üssü oldun istiyoruz. KOTO’yla birlikte inşallah bunu yapacağız. Burasıda bu meselelerin işlendiği bir öncü, merkez olacak. Çiftçilik sadece iş yapacak. Makine bizden, mazotu bizden, gübresi bizden, tohumu bizden her şeyi bizden çiftçi sadece ekimini yapacak. İki tarafta zarar etmeyecek bu sistemde.  

 

Bu haber 966 defa okundu

DİĞER HABERLER

Kısa sürede maske dolandırıcıları ortaya çıkar

Kısa sürede maske dolandırıcıları ortaya çıkar

Aman dikkat

PTT'den ücretsiz maske!

PTT'den ücretsiz maske!

20 yaş üstü 65 yaş altı her kişiye verilecek

İzmit Belediyesinden küçük esnafa destek

İzmit Belediyesinden küçük esnafa destek

'Yardımlar küçük esnaftan alınacak'

Arı Asansör fark yaratıyor

Arı Asansör fark yaratıyor

Daha sağlıklı bir yaşam için asansörleri ücretsiz dezenfekte ediyor

Kocaeli’de fahiş fiyata geçit yok

Kocaeli’de fahiş fiyata geçit yok

HAKSIZ FİYAT ARTIŞINA GEÇİT YOK

Avukat başkandan Avukatlar için mesaj

Avukat başkandan Avukatlar için mesaj

Başkan Hürriyet’ten 5 Nisan Avukatlar Günü mesajı

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ