20 Mart 2018 Salı 03:03
 
  • 3,940 TL

  • 4,863 TL

  • 166,40 TL

  • 115.450

Öncekiler Sonrakiler

TOMİS’TEN İŞTEN ATMALARA TEPKİ

TOMİS’ten işten atmalara tepki
19 Temmuz 2017 Çarşamba 16:32

TOMİS, üyesi 500 işçinin 2015 yılından bu yana sendika çatısı altına girerek örgütlenmeleri gerekçesi ile işten atılmasına tepki gösterdi

Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası(TOMİS) İl Temsilcisi Erdal Gündüz ve sendika üyeleri TÜM BEL SEN Şube binasında basın açıklamsı gerçekleştirerek işten çıkarmalara tepki gösterdi. TOMİS İl Temsilcisi Erdal Gündüz, “Bosch'ta, Türk Traktör'de, BSH'da, Yazaki'de ve Ford Otosan'da işçilerin sendikalı gerekçeleri ile işten çıkarılmalarına tepki göstererek, “Çabaları nafiledir. Ne sendikamız, ne de üyelerimiz geri adım atmayacaktır. Ford Otosan yönetiminin de, Türk Metal'in de, MESS'in de korkuları olmaya devam edeceğiz” dedi.

Metal işçisi 2017'yi kendine hedef belirledi

Gündüz açıklamasının devamında, “Gerek MESS'in dayattığı, işçileri köleliğe götüren çalışma koşulları gerekse metal işkolundaki sendikaların ya işbirlikçi ya da pasif tutumları metal işçisinin büyük direnişini tetikledi. Tüm bu sebeplerin sonucu olarak da sendikamız TOMİS doğdu. Bu direnişin meyvesi, fidanı oldu. Sonuç olarak o dönemde sermaye ve Türk Metal ortaklığı karşısında, işçilerin bilinç ve deneyim eksikliği ile sınırlı kazanımlar elde edilebildi. Ve metal işçisi 2017'yi kendine hedef belirledi. 2015'ten öğrendi, deneyimledi ve 2017 böyle olmayacak dedi” ifadelerini kullandı.

Elimizden geleni yapacağız

Metal işçilerinin kazanması için gereken her şeyi yapacaklarını söyleyen Gündüz, “Bugün ise MESS ve Türk Metal bunun farkında. Mevcut düzenlerinin sürmesi için ellerinden geleni ardlarına koymuyorlar. İşçilerin taleplerini sınırlamak için anketler düzenliyorlar, sözde TİS toplantıları yapıyorlar. Fakat gerçekte hiçbir hazırlıkları yok. Bugün yapılması gereken fabrikalarda TİS komitelerinin kurulması, patronun, sermaye devletinin baskılarına, OHAL koşullarına, sendikal ihanete karşı işçilerin hazırlıklı olması, ipi bir an bile elinden bırakmamasıdır. TOMİS olarak bağımızın bulunduğu bütün fabrikalarda üyemiz olsun veya omasın metal işçilerinin kazanması için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

TERBİYE ETMEK İSTİYORLAR


Açıklamalarına devam eden Gündüz, “MESS ise OHAL'e güveniyor. OHAL'de sermayelerine sermaye kattılar. İşçi sınıfına yönelik saldırı yasaları ardı arkası kesilmeden çıkıyor. Hafta sonu tatili ortadan kalktı, kıdem tazminatı hakkımızı da gasp etme hazırlığındalar. OHAL’den istifade grevleri yasaklıyorlar, patronların, sömürünün, hak gasplarının önünü açıyorlar. Bunu da açıkça ifade diyorlar. Ancak örgütlü bir işçi sınıfı OHAL'i tanımaz. OHAL'de de hakkını aramasını, almasını bilir. Bugün, metal işçisi ortak bir tepki vermekten yoksun olsa da bireysel tepkileri oldukça yaygın. Bunların farkında olan MESS ve ortağı el ele verip öncü-mücadeleci işçileri işten atıyor. Bölümlerini, vardiyalarını değiştiriyor, ücretsiz izne çıkarıyor. Bunların hepsini de metal işçilerini korkutmak, sindirmek, terbiye etmek için yapıyor” dedi.

 

HUKUKİ SÜREÇLERİ İŞLETECEĞİZ

İşçilere gösterilen tutumlar karşısında sendika olarak geri adım atmayacaklarını belirten Gündüz, “Bosch'ta, Türk Traktör'de, BSH'da, Yazaki'de ve Ford Otosan'da olan budur. Öncü, direngen işçileri biçip, geride kalanları sindirip eski düzen sürsün istiyorlar. METAL FlRTlNA'nın direnen işçileri, 2015'ten beri işten çıkartılıyor. Özellikle de TOMİS'Ii işçiler her zaman bu saldırıların ilk hedefi oldu. En son örneği ise Numan Duru kardeşimizdir. Uydurma gerekçeler ve tutanaklarla işten atıp korku salmaya çalışıyorlar. Çabaları nafiledir. Ne sendikamız, ne de üyelerimiz geri adım atmayacaktır. Ford Otosan yönetiminin de, Türk Metal'in de, MESS'in de korkuları olmaya devam edeceğiz. Fabrikaların içinde örgütlenmeye, önünde ve her yerde direnişler örgütlemeye, sözümüzün arkasında durmaya devam edeceğiz. Bütün bunların yanında hukuki süreçleri de işleteceğiz” diyerek sözlerini sonlandırdı.
Bu haber 1793 defa okundu

DİĞER HABERLER

ABD'den çifte Afrin açıklaması

ABD'den çifte Afrin açıklaması

.

Sağlık Bakanlığı'ndan uyarı

Sağlık Bakanlığı'ndan  uyarı

.

Vali Halk gününde sorunları dinledi

Vali Halk gününde sorunları dinledi

Vali Hüseyin Aksoy Halk günü toplantısında vatandaşlarla bir araya geldi.

Emekli öğretmen 2. kişisel resim sergisini açtı

Emekli öğretmen 2. kişisel resim sergisini açtı

İzmitli emekli öğretmen Yıldız Uygur 2. kişisel resim sergisini açtı.

Volkan Yılmaz'ın acı günü

Volkan Yılmaz'ın acı günü

KOTO, Kocaeli Ticaret Odası Başkan yardımcısı Volkan Yılmaz'ın acı günü.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ